Znamiona melanocytowe – potencjalnie niebezpieczne?

Znamiona barwnikowe są to nieprawidłowości rozwojowe skóry polegające na nadmiernej proliferacji melanocytów, czyli komórek zawierający barwnik, które mają najczęściej charakter wrodzony. Dotyczą głównie rasy kaukaskiej. Można je podzielić na znamiona barwnikowe naskórkowe, znamiona komórkowe barwnikowe, znamię typu Spitz oraz znamiona atypowe. Większość z nich charakteryzuje się ciemną barwą i dobrym odgraniczeniem od otoczenia. Należy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione znamiona mogą przekształcić się w zmianę nowotworową złośliwą, dlatego też powinno się je obserwować i regularnie kontrolować.

Kiedy podejrzewać znamię o przeobrażenie w zmianę nowotworową złośliwą?

Głównymi cechami sugerującymi złośliwienie znamienia jest: zwiększenie się jej wymiarów do więcej niż 6 mm, asymetria względem każdej osi, nierówność brzegów, nierównomierne zabarwienie, uwypuklenie powierzchni ponad poziom naskórka, towarzyszące zmiany zapalne, nadżerki, krwawienie i świąd. Jeśli dojdzie do takiego przeobrażenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który na podstawie badania dermatoskopowego zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu chirurgicznym.

Na czym polega chirurgiczne usunięcie zmiany?

Przy podejrzeniu czerniaka biopsja wycinająca jest postępowaniem z wyboru. Zabieg można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Polega on na wrzecionowatym wycięciu zmiany wraz z 1-2 mm marginesem zdrowych tkanek. Podczas zabiegu usuwany jest fragment podejrzanej skóry zgodnie z długą osią ciała obejmujący całą jej grubość, a także fragment tkanki tłuszczowej podskórnej. Umożliwia to wykonanie badania histopatologicznego wycinka, które potwierdza albo zaprzecza postawionej wstępnie diagnozie. Dalsze postępowanie ustala się na podstawie wyniku badania histopatologicznego.

Jak należy dbać o ranę po zabiegu biopsji wycinającej?

W przypadku każdej rany może dojść do zakażenia. Predysponuje do tego jej bezpośredni kontakt np. z niejałowym sprzętem medycznym, z florą fizjologiczną pacjenta przeniesioną w jej obręb oraz osadzanie się w niej drobnoustrojów obecnych w powietrzu lub wodzie. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku zasad pielęgnacji. Po pierwsze powinno się myć ranę letnią wodą oraz mydłem hipoalergicznym, po czym dokładnie i delikatnie osuszyć ranę. Kolejnym krokiem jest zastosowanie antyseptycznej maści nawilżającej, np. dobrym wyborem będzie antyseptyczny krem Bepanthen Plus Krem, który oprócz komponenty odkażającej posiada w swoim składzie prowitaminę B5 przyspieszającą proces gojenia i regeneracji skóry. Ważne jest zabezpieczenie operowanego miejsca przewiewnym jałowym opatrunkiem.  Należy pamiętać, aby opatrunki były zmieniane codziennie. Oprócz tych trzech podstawowych elementów pielęgnacji trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze, który nie powinien predysponować do przepacania, przegrzewania czy też zmniejszenia cyrkulacji powietrza w obrębie rany pozabiegowej. Preferowane są więc ubrania z tkanin naturalnych, a nie te z tworzywa sztucznego.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.