Dla kogo dedykowana jest wideodermatoskopia?

Jak dermatolog diagnozuje choroby skórne? Z pomocą dla tradycyjnego dermatoskopu przychodzi wideodermatoskopia. To nowoczesne badanie, pozwalające przyjrzeć się zmianom skórnym w nawet 200-krotnym przybliżeniu.

Czym jest wideodermatoskopia?

To bezpieczne, nieinwazyjne i w pełni bezbolesne badanie stanu skóry, a w szczególności specjalna diagnostyka znamion i zmian skórnych. Wideodermatoskop to nic innego jak podłączona do ekranu komputera kamera, umożliwiająca dogłębną obserwację problemu. Rejestrowany obraz umożliwia dokładne obejrzenie zmiany w prawie dwustukrotnym przybliżeniu.

Gdzie wykonać badanie, jakim jest wideodermatoskopia? Warszawa i inne miasta dysponują profesjonalnie wyposażonymi gabinetami dermatologicznymi. Badanie jest zarazem konsultacją z lekarzem dermatologiem, który na bieżąco diagnozuje problem.

Wideodermatoskopia w diagnostyce raka skóry

Wczesne wykrycie charakteru zmian skórnych pozwala podjąć właściwe leczenie. Nie każdy pieprzyk czy znamię to inwazyjny czerniak, warto jednak jego etiologię potwierdzić ze specjalistą. Wideodermatoskopię stosuje się w skutecznym wykrywaniu i klasyfikacji tego typu zmian. Jeśli więc jesteś genetycznie obciążony rakiem skóry, warto, abyś skorzystał z badania.

 Przy jasnej karnacji i opalaniu

Posiadanie jasnego fototypu skóry oraz jasnych włosów jest wskazaniem do wykonania wideodermaoskopii. Ten typ karnacji jest niezwykle fotowrażliwy. Oddziaływanie promieni UV na skórę może powodować wystąpienie oparzeń słonecznych oraz plam, które warto monitorować w ten sposób.

Z tego samego powodu badanie jest polecane osobom lubiącym kąpiele słoneczne lub korzystającym z solarium.

Badanie znamion skórnych

Diagnostyka pozwala dokładnie przyjrzeć się znamieniu i je zaklasyfikować. Zmiana skórna może być uznana za łagodną, podejrzaną lub złośliwą. Koniecznie skorzystaj z badania, kiedy zauważysz, że znamię zmieniło kształt, stało się czerwone, krwawi lub swędzi. Łuszczenie jest także wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza specjalisty.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.