Jęczmień: objawy, przyczyny i leczenie

Jęczmień inaczej jeczmyk (łac. hordeolum) jest to infekcja torbielowata lokalizująca się na powiece oka. W wyniku zakażenia gronkowcowego powstaje ropień na brzegowej części powieki, gruczołach tarczkowych oraz przyrzęsowych.
Jeśli jęczmień nie zostanie wyleczony i stale powraca może dojść do przekształcenia się schorzenia w gradówkę, którą wywołuje blokada gruczołów łojowych natłuszczających powiekę.
Podział
- jęczmień zewnętrzny – zapalenie gronkowcowe gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla.
- jęczmień wewnętrzny – zapalenie gronkowcowe gruczołów tarczkowych (Meiboma).
Objawy jęczmienia
- łzawienie oczu,
- bolesność powiek,
- obrzmienie powiek,
- świąd powiek,
- zaczerwienienie na brzegu powieki,
- ropna wydzielina wydostająca się na zewnątrz bądź do wewnątrz,
- ropna grudka wzdłuż rzęs,
- nadwrażliwość na światło,
- światłowstręt,
- zaburzenia widzenia.
Przyczyny:
- Zakażenie gronkowcowe.
Ryzyko zachorowania
Większa zapadalność na jęczmień zauważalna jest u osób:
- chorujących na trądzik różowaty,
- chorujących na łojotokowe zapalenie skóry,
- stosujących soczewki kontaktowe,
- zaniedbujących higienę.
Powikłania
Istnieje możliwość rozprzestrzenienia się infekcji na pozostałe mieszki włosowe i całą powiekę.
Diagnostyka
W celu zdiagnozowania jęczmienia wykonuje się podstawowe badania okulistyczne.
Leczenie jęczmienia
- miejscowo maści i krople z zawartością antybiotyku,
- w cięższych przypadkach doustne antybiotyki,
- ropień lokalizujący się pod powieką wymaga niekiedy nacięcia,
- ciepłe okłady ( niewielka buteleczka wypełniona ciepłą wodą zawinięta w czysty gazik ), trwające 15-20 minut, 2-4 razy dziennie na zamknięte powieki.
Domowe sposoby leczenia jęczmienia
- Pocieranie złotem– wykorzystanie bakteriobójczych właściwości złota- jest to jedna z najstarszych metod walki z jęczmieniem. Najlepiej wykorzystać do tego złotą obrączkę. W pierwszej kolejności pierścionkiem bardzo szybko pocieramy o materiał, w celu jego rozgrzania, po czym przykładamy do na kilka sekund do zainfekowanego miejsca aż złoto wystygnie. Zabieg powtarzamy około 5 razy i wykonujemy kilka razy dziennie.
- Kompres z naparu ze świeżej pietruszki ( naparu rumianku, naparu świetlika łąkowego ) zalewamy wrzątkiem garść posiekanej świeżej pietruszki i przykrywamy na około 10 minut. W przygotowanej esencji moczymy wacik i nakładamy na zainfekowaną powiekę. Odczekujemy do momentu wystygnięcia wacika po czym powtarzamy zabieg. Kompresy powinny być wykonywane około 4 razy dziennie.
- Herbata ze świeżego mniszka lekarskiego – napar z mniszka lekarskiego powinien być wypijany co najmniej dwa razy na dzień. Jest to zioło wspomagające naturalne usunięcie z organizmu bakterii które wywołują ropnie.
- Nocny okład z zielonej herbaty– zaparzamy torebkę zielonej herbaty we wrzątku i odczekujemy aż nieco wystygnie. Torebkę umieszczamy na zainfekowanym miejscu i owijamy bandażem. W ten sposób okład pozostawiamy na całą noc.
Ciekawostki
- częste występowanie mnogich oraz bardzo uporczywych jęczmieni może być wywołane niewyrównaną bądź nieleczoną cukrzycą.
- nigdy nie należy wyciskać jęczmienia, czekamy aż sam zniknie lub też pęknie. Wyciśnięcie może wywołać pogorszenie infekcji.