Catering dietetyczny a schorzenia dietozależne

Aktualnie dużo mówi się o tym, że sposób odżywiania w realny sposób wpływa na stan naszego zdrowia, mogąc zapobiegać wielu dolegliwościom. Mimo tego coraz częściej spotykamy się z różnego typu chorobami dietozależnymi. Dowiedz się o nich więcej i poznaj korzyści, jakie chorym zapewnia profesjonalny catering dietetyczny.

Choroby dietozależne – plaga współczesności

Choć za rozwój chorób dietozależnych mogą w pewnym stopniu odpowiadać czynniki genetyczne, autoimmunologiczne, a nawet alergiczne, to właśnie niewłaściwe odżywianie determinuje rozwój większości z nich. Posiłki zbyt kaloryczne, obfitujące w zbyt dużo soli, cukru, tłuszczów nasyconych oraz izomerów trans nie są korzystne dla zdrowia, podobnie jak ciągle powielane dietetyczne błędy, menu zbyt monotonne, niedoborowe oraz niedostarczające witamin, błonnika, ważnych pierwiastków i polifenoli. Skutki żywieniowych zaniedbań mogą być opłakane – próchnica, otyłość, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory, zaburzenia odżywiania, a także osteoporoza. To tylko kilka przykładów z listy kilkudziesięciu dietozależnych schorzeń. Do tego rodzaju chorób zalicza się też celiakia, czyli choroba trzewna o podłożu genetycznym, posiadający niezupełnie jasną etiologię zespół jelita drażliwego oraz różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe.

Gdy dieta pudełkowa staje się lekarstwem

Odpowiednia dieta wspomaga leczenie chorób dietozależnych oraz łagodzi ich symptomy. Przestrzeganie żywieniowych wytycznych może znacząco poprawić stan pacjenta, zapobiegając dalszemu rozwojowi schorzenia. Nie da się jednak ukryć, że gotowanie dla osoby chorej wymaga wiedzy i wprawy, a przy tym pozostaje bardzo czasochłonne, szczególnie jeśli trzeba eliminować wiele produktów i szukać ich pełnowartościowych zamienników. W takiej sytuacji łatwo się zniechęcić i porzucić zaleconą przez specjalistę dietę, doprowadzając do pogorszenia zdrowia.

Rozwiązaniem jest catering dietetyczny, w którym znajdziesz menu stworzone z myślą o zdrowotnych potrzebach ludzi chorych. Pudełkowa dieta dla cukrzyka lub zbawienna dla osób z IBS dieta FODMAP bazują tylko i wyłącznie na dozwolonych składnikach, dzięki czemu nie musisz martwić się tym, czy zjedzony właśnie posiłek Ci nie zaszkodzi, wpłynie negatywnie na glikemię lub wywoła dyskomfort trawienny. Ponadto sporządzone przez specjalistów dania są naprawdę urozmaicone, smaczne i sycące, co bywa pozytywnym zaskoczeniem – szczególnie dla osób odchudzających się lub walczących z nadciśnieniem. Catering dietetyczny dla osób chorych znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie, jednocześnie dbając o to, by spożywane posiłki były zarazem zgodne z prozdrowotnymi zaleceniami, jak i świetnie zbilansowane oraz odżywcze dla całego organizmu. Dzięki nim można przekonać się, że nawet restrykcyjna dieta bezglutenowa nie musi być monotonna i mało wyrazista. Dobrze dobrana dieta pudełkowa w schorzeniach dietozależnych dodaje skrzydeł i wspomaga prowadzenie zdrowego trybu życia.

Odżywianie w zgodzie z potrzebami organizmu

Jak widać, kwestia właściwego odżywiania jest jeszcze bardziej istotna, niż można się spodziewać. Zdrowa dieta powinna odpowiadać aktualnym potrzebom każdego z nas, uwzględniając wiek, poziom aktywności, płeć i stan zdrowia. Dobrze skomponowana dieta pudełkowa może być wybawieniem dla osób zmagających się z dietozależnymi schorzeniami, jak również doskonałą formą profilaktyki wielu z nich – szczególnie jeśli zadbasz o dobre nawodnienie, codzienną dawkę aktywności i pozytywne myślenie. Niezależnie od tego, czy jesteś chory, czy cieszysz się świetną kondycją zdrowotną, catering dietetyczny sprzyja kształtowaniu dobrych nawyków i dbałości o cały organizm.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.