Grzybica paznokci − leki bez recepty wystarczą?

Grzybicą paznokci łatwo się zarazić. Pojawia się na płytce paznokcia i wygląda dość charakterystycznie. Jakie leki na grzybicę paznokci będą skuteczne? Istnieje wiele rozwiązań, a formę leku możesz wybrać w zależności od swoich upodobań. Ale uważaj! Leczenie grzybicy paznokci może być długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Dlatego jeżeli nie pomagają leki na grzybicę paznokci bez recepty, lepiej udaj się do dermatologa.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Nieestetyczne wykwity na paznokciach u rąk czy u nóg? To może być grzybica paznokci. Leki bez recepty na tę chorobę możesz dostać w każdej aptece. O tym, jaki rodzaj grzybów zaatakował Twój paznokieć, możesz dowiedzieć się po badaniu mikrobiologicznym. Najczęściej płytkę paznokcia mogą atakować drożdżaki, pleśniowce czy dermatofity.

Z grzybicą paznokcia najlepiej udać się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Przygotuj się, że leczenie może być długotrwałe. Co więcej, sama choroba lubi nawracać. Dlatego nie warto zbyt wcześnie przerywać leczenia grzybicy.

Grzybicą paznokcia dość łatwo się zarazić. Szczególnie jeżeli korzystasz z takich przestrzeni publicznych jak siłownia czy basen − wilgotna podłoga, duże zagęszczenie ludzi i nie zawsze najlepsze warunki higieniczne sprawiają, że takie miejsca są świetną pożywką dla grzybów. Grzybice często atakują osłabiony organizm, a więc m.in. osoby przewlekle chore czy te, które stosują antybiotyk.

Grzybica paznokci − leki bez recepty i na receptę

Kiedy zauważysz u siebie zmiany na paznokciach i podejrzewasz u siebie grzybicę, lepiej udaj się do lekarza. Choroba ma tendencję do rozprzestrzeniania się. Dermatolog stwierdzi, czy to faktycznie grzybica paznokci. Leki, jakie może Ci polecić to najczęściej preparaty dostępne na receptę. Leki na grzybicę paznokci są dobrane pod kątem tego, jakiego rodzaju grzyb Cię zaatakował.

Co polecają lekarze, kiedy zaatakuje Cię grzybica paznokci? Leki bez recepty to zwykle środki antyseptyczne i antygrzybiczne w postaci środków do stosowania miejscowego. Lekarz może też przepisać Ci lakiery i plastry na receptę zawierające większe stężenie środków na konkretny rodzaj grzyba. Środkami grzybobójczymi w preparatach mogą być np. climbazol, triklosan czy klotrimazol. Wyżej wymienione preparaty są dostępne pod adresem: https://drmax.pl/kategorie/problematyczne-dolegliwosci/grzybica-paznokci.

Jeżeli leczenie miejscowe nie daje oczekiwanych efektów, lekarz może włączyć także leczenie doustne.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Leczenie grzybicy paznokcia może być uporczywe i długotrwałe. Dlatego zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Zachowaj więc wszystkie środki ostrożności, kiedy korzystasz z miejsc takich jak basen czy siłownia. Istotna jest też odpowiednia higiena stóp czy dłoni.

Jeżeli borykasz się już z grzybicą paznokci, także zachowaj ostrożność. Grzybica dość łatwo się przenosi. Nie dotykaj więc zmian grzybiczych na paznokciach, żeby nie przenieść infekcji na inne części ciała (nie tylko paznokcie, ale też na skórę).

Kiedy często korzystasz z siłowni, dobrze jest dezynfekować obuwie czy torbę na siłownię specjalnymi sprayami czy proszkami, które dostępne są m.in. w aptekach.

Leczenie grzybicy paznokcia nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dermatologa, który określi, jaki rodzaj grzybów zaatakował Twoje paznokcie. Lekarz przepisze Ci odpowiednie środki do stosowania miejscowego czy doustne. Pamiętaj, żeby zawsze przejść kurację do końca i nie przerywać jej przed czasem! W przeciwnym wypadku grzybica może powrócić – a tego z pewnością byś nie chciał.

Źródła:

  • https://drmax.pl/blog-porady/poczatek-grzybicy-stop-jak-rozpoznac-pierwsze-objawy/
  • https://wylecz.to/choroby-skory/leczenie-i-zapobieganie-grzybicy-paznokci/
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.