Atopowe zapalenie skóry – jak sobie radzimy z tą ciężką chorobą?

Wrażliwa, alergiczna i atopowa skóra to bardzo trudne wyzwanie w codziennej pielęgnacji. Dodatkowo objawy atopowego zapalenia skóry są w stanie znacząco obniżyć komfort naszego życia. Jak postępować z tą chorobą, aby znów móc poczuć się dobrze?

Atopowe zapalenie skóry najczęściej diagnozowane jest u małych dzieci i zazwyczaj mija wraz z osiągnięciem przez nie 2 roku życia. Jednak trzeba wiedzieć, że nie jest to regułą. Atopowe zapalenie skóry może być także zdiagnozowane dopiero u osoby dorosłej.

Jak postępować z chorobą?

Najgorszym objawem choroby jest uporczywe swędzenie skóry. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do przerwania ciągłości naskórka, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ każda rana stanowi doskonałe miejsce do zaatakowania organizmu przez bakterie chorobotwórcze.

Jak pielęgnować wymagającą skórę atopową?

Do atopowego zapalenia skóry należy używać odpowiednich kosmetyków. Stosowanie produktów ogólnodostępnych, które zazwyczaj składają się z wielu chemicznych składników, jest wręcz zakazane, ponieważ już nawet po jednej kąpieli można doprowadzić do jeszcze większego pogorszenia stanu skóry. Nie mówiąc nawet o samopoczuciu osoby chorej.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry do codziennej higieny powinny używać specjalnych emolientów. Są to delikatne produkty myjące, które mają składniki bezpieczne nawet dla bardzo podrażnionej skóry. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie niszczą bariery hydrolipidowej oraz koją podrażnienie i łagodzą swędzenie. Więcej o emolientach znajdziesz na www.latopic.pl 

Osoby ze skórą atopową, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, powinny również pamiętać o tym, że w ich przypadku niezalecane jest długie moczenie ciała w wodzie, bo nie wpływa to dobrze na naskórek, dlatego zamiast kąpieli w wannie lepiej zdecydować się na szybki prysznic.

Podejrzewając u siebie atopowe zapalenie skóry, które najczęściej powstaje na tle alergicznym, warto również dowiedzieć się czym jest nietolerancja laktozy? Często obydwie choroby są ze sobą powiązane.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.