Przebarwienia na zębach – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Kolor zębów nie zawsze jest mlecznobiały, często kość bywa naturalnie żółta. Barwa zależna jest od odcienia zębiny i stopnia mineralizacji. Jednak wszystkie zmiany, które pojawią się na powierzchni szkliwa należy skonsultować ze stomatologiem. Przebarwienia to nie tylko defekt estetyczny, często to pierwszy objaw chorób, które rozwijają się w jamie ustnej. Najważniejsze jest zdiagnozowanie problemu, plamy mogą być powodowane przez czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Po ustaleniu przyczyny specjalista zaleci właściwy sposób leczenia i postępowania, by nie doprowadzić do rozwoju schorzenia i skutecznie je usunąć.

Gdzie mogą pojawić się przebarwienia?

Należy pamiętać, że każdy ma inną barwę uzębienia. Często różnica odcieni występuje nawet na jednym zębie. Kolor przy dziąśle może być bardziej żółty, a rozjaśniać się w stronę korony. Zdarza się także, że to dalsze zęby są ciemniejsze. Kolor kości zmienia się również z wiekiem. Niepokojące są jednak wszelkie odstępstwa od codziennej normy, czyli zmiany pojawiające się nagle, występujące w postaci plam, pojedynczych kropek lub ich skupisk, które mogą atakować całość lub fragment zębów. Odbarwienia na powierzchni szkliwa są białe, szare, żółte, a nawet brązowe. Negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie i stan uzębienia, ale też na jego wygląd. Stanowią problem estetyczny, zwłaszcza gdy pojawiają się na przednich zębach.

Przyczyny przebarwień zębów

Znając przyczynę przebarwień można zapobiec powstawaniu kolejnych zmian. Na ich rozwój wpływają czynniki wewnętrzne, działające na ząb od środka lub zewnętrzne, czyli barwniki dostające się do jamy ustnej. Najczęściej łatwo je usunąć, ponieważ dotyczą tylko zewnętrznej powierzchni zęba.

Przebarwienia zewnątrzpochodne powodowane są przez:

  • produkty spożywcze z mocnymi pigmentami, takie jak kawa, herbata, czerwone wino, cola, owoce leśne,
  • niektóre leki, np. antybiotyki tetracyklinowe, preparaty z dużą zawartością żelaza,
  • palenie tytoniu,
  • materiały stomatologiczne używane w leczeniu (między innymi azotan srebra),
  • wywary ziołowe,
  • niedostateczną higienę jamy ustnej, która prowadzi do odłożenia kamienia barwiącego szkliwo,
  • rozwój próchnicy, której pierwszymi objawami są plamki na zębach.

Wyróżnia się również czynniki wewnątrzustrojowe, takie jak:

  • choroby ogólnoustrojowe, np. nadczynność tarczycy lub porfirię wrodzoną,
  • fluoroza, czyli nadpodaż fluoru,
  • urazy mechaniczne,
  • obumarcie miazgi zęba,
  • odwapnienie (hipoplazja) – niedorozwój szkliwa, spowodowany niedostatkiem fluoru.

Przebarwienia na zębach u dzieci często związane są z używaniem preparatów, które zawierają fluor w zbyt wysokim stężeniu, niedostosowanym do wieku. Efektem używania niewłaściwej pasty może być fluoroza, objawiająca się białymi kropkami. Jednak trzeba być czujnym i wszelkie różnice w odcieniu, które się pojawiają należy konsultować w gabinecie stomatologa, ponieważ mogą to być również pierwsze symptomy rozwijającej się próchnicy.

Białe plamy na zębach

Nadmiar lub niedobór fluoru bądź wapnia w organizmie skutkuje widocznymi, jaśniejszymi plamami. Mogą powstawać w wyniku zaburzeń rozwojowych szkliwa (schorzenia takie jak hipoplazja czy fluoroza) lub są pierwszą oznaką tego, że w jamie ustnej rozwija się próchnica (tzw. białe plamy próchnicowe). Odwapnienia na zębach (demineralizacja) również są uznawane za stan przedpróchnicowy. Jeśli nie zostanie on w porę zatrzymany, choroba rozwinie się, a mała kropka przekształci w ciemny ubytek.

Brązowe plamy na zębach

Za nieestetyczne przebarwienia odpowiadają w głównej mierze barwniki ze spożywanych, mocno koloryzujących produktów. Równie silny wpływ co kawa czy herbata mają substancje z papierosów oraz niektóre leki. Szkliwo ciemnieje także, gdy ząb jest martwy. Bywa, że po pewnym czasie po leczeniu endodontycznym (kanałowym) dochodzi do powstawania brązowych plam.

W jaki sposób usuwa się przebarwienia na zębach?

Jakie są konsekwencje niepodjęcia leczenia przebarwień? Przede wszystkim brak odpowiedniej diagnozy, a więc niepoznanie ich podłoża, będzie prowadzić do rozwoju schorzenia. Nie znikną one same. Jeśli ich przyczyna nie będzie znana, mogą doprowadzić do pogłębienia się problemu. Gdy jest nim próchnica, z czasem plamy zaczynają ciemnieć, ubytek powiększa się i może nawet powodować martwicę zęba, a w konsekwencji jego usunięcie. Dlatego każda zmiana wymaga konsultacji z lekarzem.

Najpopularniejsze metody usuwania przebarwień to wybielanie zębów i scalling. O wyborze odpowiedniej powinien zadecydować stomatolog. Nie warto próbować walczyć z plamami domowymi sposobami, gdyż można nieodwracalnie uszkodzić szkliwo. Zanim dojdzie do zabiegów, które mają na celu pozbycie się ich, należy wyleczyć wszelkie stany zapalne i ubytki w jamie ustnej.

Scalling i piaskowanie

Są to zabiegi, które pozytywnie wpłyną na wygląd uzębienia. Jednak zaleca je się wykonywać także profilaktycznie, przynajmniej raz na sześć miesięcy, by nie dopuszczać do rozwoju próchnicy. Niestety biały nalot na zębach, który gromadzi się przy dziąsłach, jeśli nie jest systematycznie usuwany, stanowi pożywkę dla bakterii. W klinice Warsaw Dental Center po obowiązkowym przeglądzie stomatologicznym, specjalista przeprowadzi najpierw scalling, czyli usunie kamień nazębny, a następnie piaskowanie, które zredukuje osad i odbarwienia. Ten rodzaj higienizacji jest zalecany palaczom, ponieważ dobrze niweluje ciemne przebarwienia od tytoniu.

Wybielanie zębów

Gdy celem jest piękny, biały uśmiech, warto postawić na nowoczesne i bardzo skuteczne metody wybielania zębów, nawet o kilka odcieni. W klinice Warsaw Dental Center trwały efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu lampy ZOOM, a rezultaty widoczne są już po pierwszej wizycie. Ta laserowa technika wybielania polega na działaniu lamp, które emitują zimne światło, aktywujące nałożony wcześniej na zęby środek wybielający (bazujący na nadtlenku wodoru). Cały zabieg trwa około godziny. Lekarze polecają go do wszystkich rodzajów przebarwień.

Stomatologia estetyczna

W przypadkach, gdy zmiany są bardzo rozległe i obszerne, a powszechne metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów, pomocna może okazać się stomatologia estetyczna. Daje ona możliwość przykrycia szpecących plam. W Klinice Warsaw Dental Center stosowane są cienkie licówki porcelanowe lub kompozytowe, w formie płytek mocowanych na zębie pacjenta. Kolejnym rozwiązaniem jest bonding. Przy tej rekonstrukcji kluczowy jest użyty materiał, czyli żywica kompozytowa, która przylega i idealnie wpasowuje się, przylegając do zęba naturalnego.

Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się przebarwień zaleci dentysta, po wcześniejszej rozmowie i badaniu. Należy jednak pamiętać, że najlepszą profilaktyką jest odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej, stosowanie zdrowej diety, a także systematyczne przeglądy dentystyczne, które pozwolą w porę zauważyć niepokojące symptomy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.