Jak przygotować dziecko na wizytę do stomatologa?

Wizyta u dentysty prędzej czy później czeka każde dziecko. Nie warto tego momentu odwlekać, warto za to dobrze malucha do niego przygotować. Podstawa to budowanie pozytywnego wizerunku gabinetu stomatologicznego. Pomogą też książeczki, zabawy i nagrody.

Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Czym wcześniej zabierzemy dziecko na pierwszą wizytę u dentysty, tym lepiej. Już pierwszy ząbek niemowlęcia powinien zostać oceniony przez specjalistę. Oczywiście nie spodziewamy się na nim próchnicy. Stomatolog dziecięcy może jednak skontrolować zgryz i rozwój uzębienia maluszka. Wczesne rozpoczęcie regularnych kontroli stomatologicznych ma wiele zalet. Pozwala szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości i przeciwdziałać im. Poza tym dziecko przyzwyczaja się do gabinetu stomatologicznego. Oswaja się z nim, zaczyna rozpoznawać sprzęty i wie już, jakie czynności wykonuje dentysta.

Nawet jeśli nasz roczniak czy dwulatek zdaje się mieć zdrowe ząbki, nie je słodyczy i dba o higienę jamy ustnej, wybierzmy się z nim do dentysty. Nie czekajmy z pierwszą wizytą na moment, w którym konieczne będzie leczenie. Jeśli tak zrobimy, dziecko może zakodować sobie negatywny obraz gabinetu dentystycznego. Skojarzenie ze strachem i bólem sprawi, iż każda kolejna wizyta będzie poprzedzona płaczem i paniką. Warto wybrać się z dzieckiem do gabinetu na tzw. wizytę adaptacyjną, najlepiej w wieku 2-3 lat. W bezstresowej atmosferze dziecko pozna panią lub pana doktora, obejrzy wszystkie sprzęty, pobawi się lusterkiem, usiądzie na fotelu, odbierze profesjonalną, a przy tym przyjazną lekcję szczotkowania ząbków. Wybrany przez nas dentysta Białołęka musi mieć dobre podejście do dzieci. Zanim zabierzemy do niego dziecko, wcześniej sami spotkajmy się z wybranym stomatologiem i porozmawiajmy o tym, czego się spodziewamy i czego oczekujemy po pierwszej wizycie.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Przede wszystkim już od samego początku budujmy w umyśle dziecka pozytywny obraz dentysty i jego gabinetu. Czytajmy książeczki stworzone z myślą o oswojeniu dziecka ze stomatologiem. Gdy sami wybieramy się do dentysty, nie dajmy po sobie poznać, że się boimy (nawet jeśli rzeczywiście tak jest!). Pamiętajmy też, by pod żadnym pozorem nie straszyć dziecka dentystą. Oczywiście chcemy, by maluch dbał o swoje zęby. Naszym obowiązkiem jest go do tego motywować, jednak nigdy nie mówmy mu, że jak nie będzie mył ząbków, to będzie miał musiał iść do dentysty, a to bardzo boli. Groźba plomby na zębach też nie jest najlepszym rozwiązaniem – gdy rzeczywiście trzeba będzie ją założyć, kolorową plombę potraktujmy raczej jako coś fajnego, a nie szpecącego czy wstydliwego.

W przygotowaniu dziecka do pierwszej wizyty u dentysty wykażmy się wyobraźnią. Dobrym sposobem jest stworzenie w domu małego gabinetu dentystycznego. Pacjentami będą lalki i misie, a dentystą – oczywiście nasze dziecko. Ciekawym rozwiązaniem są też różnego rodzaju zabawki edukacyjne, np. zestaw narzędzi stomatologa czy ząbki do leczenia z ciastoliny.

Daj nagrodę po wizycie

Ustalmy z dzieckiem, że po wizytach u dentysty będziemy robić coś miłego. Na przykład pójdziemy na ulubioną karuzelę, do zoo lub wieczorem do kina. Niech taka nagroda stanie się rodzinną tradycją. Oczywiście może to być też jakaś drobna zabawka albo książeczka. Nie chodzi jednak o to, by nakazywać dziecku „bycie grzecznym” na fotelu dentystycznym, bo inaczej nie dostanie nagrody. Po prostu ustalmy, że po każdej wizycie w gabinecie czeka dziecko coś miłego. Taka perspektywa pomoże maluchowi pozytywnie patrzeć nawet na te mniej przyjemne zabiegi.

Niezależnie od tego, jak dobrze przygotujemy dziecko do wizyty u dentysty, musimy liczyć się z płaczem i strachem. Szczególnie, jeśli maluch ma objawy pierwszej próchnicy lub boli go ząbek. Jako rodzice też musimy przygotować się do wizyty. Dziecko ma prawo płakać i się bać, ale my powinniśmy zapewnić mu wtedy wsparcie. Nawet jeśli w środku pęka nam serce, zachowajmy spokój. Nie przerywajmy zabiegu, nawet jeśli maluch bardzo płacze. Współpracujmy ze stomatologiem. Pozwólmy dziecku mieć ze sobą ulubionego pluszaka. Po wszystkim mocno przytulmy dziecko i zapewnijmy je, że było dzielne i jesteśmy z niego bardzo dumni. Dobre przygotowanie i odpowiednie wsparcie to większa szansa na zbudowanie w świadomości dziecka pozytywnego podejścia do leczenia zębów i późniejsze odwiedzanie gabinetu dentystycznego być może z lekkim strachem, ale bez traumy i chorobliwego lęku.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.