Ból zęba – rodzaje bólu i jego przyczyny

Ostry, rwący, pulsujący, występujący wyłącznie przy jedzeniu określonych potraw – ból zęba może objawiać się bardzo różnie. W zaawansowanym stadium może towarzyszyć mu nawet gorączka. Dobry stomatolog szybko rozpozna jego przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Większość z nas doświadczyła go przynajmniej raz w życiu – ból zęba może być wyjątkowo dokuczliwy. Uznawany za jeden z najsilniejszych bóli, nie pozwala spać, jeść, skupić się na pracy, a nawet odpoczywać. Nie każdy jednak wie, że istnieje kilka rodzajów bólu zęba – większość jednak wymaga wizyty u stomatologa.

Rodzaje bólu zęba

Choć trudno w to uwierzyć, zęby mogą boleć na kilka, a nawet kilkanaście sposobów! Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Rwący ból podczas picia zimnych lub gorących napojów, bądź jedzenia potraw słodkich lub kwaśnych najczęściej dotyka osobę, u której rozwija się próchnica. Ból zęba przy nagryzaniu może wskazywać na ropień. Silny ból, któremu towarzyszy obrzęk, czucie pulsowania i gorączka wskazuje na stan zapalny korzeni zęba i miazgi.

W zaawansowanym stadium stanu zapalnego ból promieniuje do ucha, obejmuje całą szczękę, a nawet głowę. Bardzo silny, ostry i trudny do zniesienia ból zaniedbanych zębów może wskazywać na poważne powikłania, takie jak zapalenie okostnej. Stomatolog podejmuje wtedy decyzję o podaniu antybiotyku oraz rozpoczęciu leczenia kanałowego. W ostateczności zainfekowany ząb się usuwa. W dwóch ostatnich przypadkach wymagana jest natychmiastowa interwencja stomatologa.

Ból zęba podczas jedzenia

Pierwszym objawem chorób zębów jest ich nadwrażliwość odczuwana szczególnie podczas jedzenia. Na początku dolegliwości pojawiają się przy słodkich i kwaśnych posiłkach oraz gorących i zimnych napojach. Dzieje się tak, ponieważ pęknięcia szkliwa powstałe w wyniku próchnicy powodują uszkodzenie zębiny, która przestaje chronić wrażliwą miazgę zębową. To efekt demineralizacji szkliwa, które przestaje spełniać swoją ochronną funkcję.

Dlaczego ząb boli

Twarde, nieczułe w swojej zewnętrznej warstwie zęby są w istocie strukturami bardzo unerwionymi i unaczynionymi. Wystarczy, że nieleczona próchnica uszkodzi zębinę i dostanie się do miazgi zębowej, a obecne w niej bakterie szybko zaatakują wnętrze zęba, tworząc stan zapalny. Aby zrozumieć, dlaczego dolegliwości przy infekcji miazgi są tak silne, wystarczy pomyśleć o stanie zapalnym innych części ciała, np. mięśni. Uczuciu bólu zazwyczaj towarzyszy opuchlizna. Nie inaczej jest z zębami, jednak szczelnie zamknięta w zębinie miazga „nie ma jak” spuchnąć. Nacisk na tkanki jest bardzo silny, objawia się więc wyjątkowo silnym bólem.

Przyczyny bolącego zęba

Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica. Początkowo łagodny, może pojawiać się np. przy zapchaniu ubytku resztkami pokarmu. Mija po umyciu zębów. Nieleczona, próchnica uszkadza zębinę i dociera do miazgi. Czym dłużej zwlekamy z wizytą u dentysty, tym bardziej narażamy się na stan zapalny. Bakterie próchnicze atakują miazgę i korzeń zęba, powodując coraz częstsze i silniejsze bóle. Przyczyną bólu mogą być też choroby przyzębia i dziąseł, zgrzytanie zębami czy mimowolne zaciskanie szczęk w wyniku stresu.

Szybkie rozpoznanie przyczyny bólu zęba to podstawa skutecznego leczenia. Dlatego warto wybrać doświadczonego stomatologa z dużą wiedzą. Gabinet stomatologiczny Ewy Pawlak stosuje najnowocześniejsze metody leczenia i korzysta z zaawansowanych narzędzi i urządzeń. Niezależnie od tego, czy przyczyną bólu jest rozwijająca się próchnica, czy bardzo zaawansowany stan zapalny wymagający leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zęba, w tym gabinecie pacjenci nie muszą odczuwać bólu. Problem usuwany jest szybko i skutecznie.

Istnieje jednak grupa przyczyn bólu zęba, które nie mają związku z wrażliwością czy zapaleniem. Dolegliwości odczuwane jako ból zęba mogą być spowodowane powiększeniem węzła chłonnego, neuralgią czy nieprawidłowościami stawu żuchwowego. W takim wypadku stomatolog odeśle pacjenta do innego specjalisty, który rozpocznie odpowiednie leczenie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.