Rzeżączka: objawy, przyczyny i leczenie

Rzeżączka (łac. Gonorrhoea) jest chorobą, do zarażenia którą dochodzi najczęściej na drodze kontaktu seksualnego z osobą chorą. Inną formą zakażenia jest stosowanie higienicznych przedmiotów codziennego użytku, które używała osoba chora. Jest to choroba zakaźna, wywołana przez bakterię Gram – ujemną : dwoinkę rzeżączki.

Schorzenie to może również zostać przekazane dziecku przez chorą matkę w trakcie trwania porodu. Takie zakażenie wywołuje u noworodków tzw. gonokokowe zapalenie spojówek, czego konsekwencją może być nawet uszkodzenie wzroku w stopniu trwałym.

Przyczyny

Zakażenie Gram-ujemną bakterią – dwoinką rzeżączki poprzez kontakt seksualny bądź w trakcie porodu z matki na dziecko.

Objawy rzeżączki

U kobiet:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • upławy.

U mężczyzn:

  • pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu,
  • ropny wyciek z cewki moczowej.

Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie może dojść do rozprzestrzeniania się zakażenia na cały układ moczowo- płciowy, a nawet w okolicę odbytu oraz na gardło. W niektórych przypadkach zakażenie rozprzestrzenia się za pośrednictwem naczyń krwionośnych.

W sytuacji gdy rzeżączka nie zostanie poddana właściwej terapii, dochodzi do wytworzenia się ropni, stanów zapalnych, pojawiać się również może zapalenie jajowodów, co w konsekwencji może wywołać bezpłodność.

W sytuacjach gdy zakażenie rozprzestrzenia się naczyniami krwionośnymi można zaobserwować również zmiany w narządach znajdujących się w znacznej odległości, jak np. serce czy stawy.

Leczenie rzeżączki

W leczeniu stosuje się farmakoterapię. Tradycyjną metodą jest podawanie domięśniowo uderzeniowych dawek penicyliny przez 1-2 dni, oraz leku, który zapobiega wydalaniu przez nerki i podnoszącego stężenie penicyliny we krwi.

Na dzień dzisiejszy, w wyniku uodpornienia się bakterii na penicylinę stosuje się jednorazową dawkę cefalosporyn trzeciej generacji (cefiksym, ceftriakson) oraz chinolonów (ciprofloksacyna, ofloksacyna, lewofloksacyna).

W trakcie leczenia zabrania się spożywania alkoholu, gdyż jest on sprzyjający dla rozwoju choroby.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.