Jak się pozbyć bólu stawów?

Ból stawów nie jest objawem charakterystycznym dla jednej choroby. Może towarzyszyć różnym chorobom układu mięśniowo-stawowym, urazom czy przeciążeniu mięśni i stawów. W zależności od przyczyny dolegliwości, metody leczenia i zapobiegania mogą się od siebie różnić. Jeżeli chcesz zdobyć podstawowe informacje dotyczące walki z bólem stawów, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Dla kogo leki przeciwbólowe?

Stosunkowo łatwym i szybkim rozwiązaniem w wielu przypadkach jest zastosowanie doustnych leków należących do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) np. lek zawierający deksketoprofen w formie tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu do picia, który działa nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku braku poprawy mimo odpoczynku i przyjmowaniu leków przez kilka dni, należy udać się do  lekarza w celu szczegółowej diagnostyki i doboru odpowiedniego leczenia

Dla kogo fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny obejmujące różne formy oddziaływania, takie jak masaż, ćwiczenia, hydroterapia, fizykoterapia czy terapia manualna. Odpowiednio dobrane zabiegi mogą pomóc w pozbyciu się lub znacznym ograniczeniu bólu stawów. Korzystanie z fizjoterapii szczególnie zaleca się osobom po urazach sportowych (szybszy powrót do pełnej sprawności) oraz cierpiącym na rozmaite zespoły bólowe oraz choroby zapalne stawów, takie jak reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, chorobę Stilla czy ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa).

Dla kogo operacja?

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi zadowalających rezultatów lub wiadomym jest, że leczenie inwazyjne może przynieść znacznie lepsze efekty, lekarze proponują chorym zabiegi operacyjne. Dotyczy to szczególnie chorych cierpiących na przewlekłe schorzenia powodujące nieodwracalne zmiany w stawach oraz osób po urazach kostno-stawowych. Oczywiście poddanie się operacji wymaga przygotowania i niesie ze sobą pewne ryzyko, zazwyczaj jednak daje dobre rezultaty i znacząco poprawia jakość życia.

O czym każdy powinien pamiętać?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto wyrobić w sobie kilka nawyków, które pomogą nam dbać o układ ruchu. Dużym obciążeniem dla stawów są nadprogramowe kilogramy. Osobom otyłym i zmagającym się z nadwagą zaleca się normalizację masy ciała. Warto w planie dnia uwzględnić czas na aktywność fizyczną. Uniwersalną dyscypliną jest np. pływanie, gdyż pomaga wzmacniać wszystkie partie mięśni, jednocześnie nie obciążając stawów. Z kolei ćwiczenia siłowe należy wykonywać z dużą ostrożnością i dbałością o technikę, gdyż przy ich wykonywaniu nie trudno o przeciążenia i urazy. Jeżeli już mowa o wysiłku, warto wiedzieć, że trening powinien rozpoczynać się rozgrzewką, a kończyć rozciąganiem i ćwiczeniami oddechowymi.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.