Ostre zapalenie trzustki: przebieg choroby i powikłania

Ostre zapalenie trzustki jest chorobą o nagłym, gwałtownym przebiegu. Należy do grupy ostrych chorób jamy brzusznej. Bardzo ważne jest monitorowanie chorego, podczas leczenia szpitalnego, w zakresie wystąpienia dodatkowych powikłań, które niezwykle często pojawiają się przy tego typu chorobach (szczególnie w pierwszych dniach/tygodniach, po rozpoznaniu). Najczęstszymi przyczynami wystąpienia nagłego, ostrego zapalenia trzustki są błędy dietetyczne i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, chociaż samo spożywanie alkoholu jest w główną przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki.
Wśród dodatkowych powikłań ostrego zapalenia trzustki wymienia się:
- torbiele rzekome
- zakażenie
- ropienie
- krwawienia wewnątrz jamy brzusznej
- przetoki
- niewydolność wielonarządowa, SIRS
- problemy z jelitem grubym
- zaburzenia oddychania
- zaburzenia krzepliwości krwi
- niewydolność nerek
Przebieg choroby
Ostre zapalenie trzustki podzielić można na zapalenie o postaci łagodnej i ciężkiej. W przypadku postaci łagodnej objawy mogą ustąpić samoistnie po paru dniach. Wystarczy wtedy zastosować kilkudniową głodówkę. Przebieg ciężki choroby wiąże się z wymienionymi powyżej powikłaniami i jest groźny dla życia.
Po wyleczeniu, wymagane jest stosowanie odpowiedniej, lekkostrawnej diety.
Ostre zapalenie trzustki w liczbach
- W około 10 proc. przypadków ciężka postać OZT kończy się śmiercią.
- Zachorowalność wynosi od 10 do 44 przypadków na 100 000 mieszkańców, w ciągu roku.
Ciężka postać ostrego zapalenie trzustki
Niestety, leczenie ciężkiej postaci ostrego zapalenia trzustki nadal jest problematyczne, a prowadzi ona do większości zgonów we wczesnej fazie choroby. Nadal nie ma specjalistycznych leków, które pomogłyby w szybszym uporaniu się z tą chorobą. Obecnie trwają prace badawcze nad lekami modulującymi przebieg ostrej reakcji zapalanej i pomagających w niwelowaniu zaburzeń układu odpornościowego.
Wizyta w szpitalu
W przypadku tej postaci zapalenia trzustki wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja. Chory umieszczony zostaje na oddziale chirurgicznym, gdzie prowadzi się zarówno leczenie farmakologiczne, jak i ciągłą obserwację stanu zdrowia. Na początku wykonywane są badania krwi i moczu, które pozwolą stwierdzić ze 100 proc. pewnością rodzaj zaburzenia i zdiagnozować problemy z trzustką. Choremu podaje się następnie kroplówki, leki i odpowiednie enzymy. Wprowadza się również głodówkę.
Leczenie łagodnej postaci przynosi dobre skutki, a choroba nie pozostawia po sobie trwałych uszkodzeń trzustki. W przypadku postaci ciężkiej, u niektórych chorych już po wyleczeniu, wymagane jest prowadzenie długotrwałej terapii insulinowej i przyjmowanie substytutów enzymów trzustkowych.