Test nietolerancji pokarmowej – dobry sposób na wykrycie alergii

W obecnych czasach codziennie spożywamy wiele przetworzonej żywności, sami do końca nie wiem skąd ona pochodzi i w jaki sposób jest produkowana. Taką samą żywnością karmimy nasze dzieci, które najbardziej są narażone na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Niemowlaki zaczynamy karmić własnym mlekiem i w większości przypadków dobrze one go przyjmują i tolerują. Problem pojawia się, kiedy wprowadzamy pierwszą żywność. Współcześnie, co drugie dziecko ma kłopoty z trawieniem pokarmów lub ich przetwarzaniem. Często pojawia się wysypka oraz problemy z wypróżnianiem. Takie zjawiska mogą świadczyć o rozwijającej się alergii pokarmowej.

Dobrym rozwiązaniem na wykrycie alergii pokarmowej jest test nietolerancji pokarmowej, który pozwala stwierdzić, co uczula pacjenta. Test można zakupić na instytut mikroekologii i dodatkowo zapoznać się z jego specyfiką oraz sposobem wykonania.

Jak przeprowadza się test nietolerancji pokarmowej i na czym on polega?

Test nietolerancji pokarmowej możliwy jest do przeprowadzenia za pomocą badania nazywanego, jako ImuPro. Pozwala ono wykonać badanie w kierunku alergii pokarmowej opóźnionej IGG typu III. Specyfika działania alergii pokarmowej opóźnionej IGG jest nieco odmienna od klasycznej alergii IGE. Główną różnicą oraz przyczyną jest mocno zwiększona przepuszczalność jelita, która powoduje stałe przenikanie składników pokarmowych do krwi. Tego typu alergia jest dużo trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy widoczne są po długim czasie od spożycia ,,uczulającego” składnika. Pierwsze objawy mogą ukazać się dopiero po 72 godzinach. Objawy alergii pokarmowej typu III  wymagają prawidłowej identyfikacji substancji uczulającej, która jest możliwa do wykonania za pomocą metody immunoenzymatycznej ELISA. Metoda określana, jako ELISA jest uznawana za jedną z najczulszych i najmniej inwazyjnych metod laboratoryjnych.

Gdzie należy wykonać badanie na alergię pokarmową opóźnioną?

Test nietolerancji pokarmowej nigdy nie powinien być wykonywany samodzielnie w warunkach domowych. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z laboratoriów zajmujących się tego typu badaniami. Doskonałym przykładem jest Instytut Mikroekologii znajdujący się w Poznaniu. Działa na rynku od wielu lat i zatrudnia lekarzy specjalizujących się w zakresie alergii pokarmowych opóźnionych i mikroflory jelit. Posiada własne laboratorium i nowoczesne zaplecze diagnostyczne. Dodatkowo każdy pacjent otrzymuje na miejscu opiekę lekarza lub dietetyka.

Wyniki badania na alergię pokarmową typu III

Test nietolerancji pokarmowej pozwala wykazać składniki pokarmowe, które uczulają pacjenta. Z testy może skorzystać pacjent będący w różnym wieku, sprawdza się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Każdy test jest prowadzony w warunkach laboratoryjnych i musi posiadać certyfikat walidacji, który potwierdza jego dokładność i powtarzalność oznaczenia. Podczas metody ImuPro badanych jest 90 składników pokarmowych, które mogą potencjalnie uczulać pacjenta. W skład składników pokarmowych wchodzą warzywa, owoce, zboża, przyprawy i zioła, napoje (kawa, herbata, wino), mięso, jaja i produkty mleczne, ryby i owoce morza, drożdże, zagęstniki oraz grzyby.

Wskazanie składników, które uczulają pacjenta często mogą go uchronić przed dalszym rozwojem alergii i całkowicie ją zatrzymać. Ponadto chronią pacjenta przed innymi chorobami np. niepłodnością. Dlatego też wszystkie osoby odczuwające zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, mające problemy skórne lub nawracające bóle głowy powinny wykonać test alergiczny ImuPro.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.