Lamblioza: objawy, przyczyny i leczenie

Lamblioza (inaczej Giardia duodenalis lub Giardia lamblia) jest to choroba pasożytnicza występująca w jelicie cienkim. Przypadki tego schorzenia notowane są równie często na terenie państw rozwiniętych jak i tych rozwijających się. Lamblioza występuje u większości dzieci, jednak pojawiają się również przypadki zachorowania u osób dorosłych.
Pasożyt powodujący zachorowanie – lamblia intestinalis występuje w piaskownicy, toaletach a często również w wodzie na basenach – dlatego lamblię nazywamy najczęściej chorobą brudnych rąk. Gdy pasożyt pojawi się w jelicie cienkim dziecka wywołuje problemy z wchłanianiem tłuszczy oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A,D,E,K. Ciężkie przypadki schorzenia mogą powodować bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Objawy lambliozy
Objawy Lambliozy są bardzo nieswoiste i bardzo ciężko jest na ich podstawie stwierdzić zakażenie pasożytami. Choroba bardzo często przebiega niemal całkowicie bezobjawowo, bądź pierwsze jej symptomy pojawiają się po upływie 1-3 tygodni. Ich charakter jest jednak niezwykle nieregularny oraz różnorodny ponieważ oddziaływanie lamblii na organizm jest wielokierunkowe. Wśród objawów schorzenia wyróżniamy:
- Ogólne złe samopoczucie chorego,
- Wzdęcia,
- Nudności,
- Biegunka,
- Stan podgorączkowy,
- Bóle brzucha,
- Wzmożone zmęczenie,
- Problemy z apetytem,
- Zaburzenia gospodarki żelaza w organizmie,
- Zaburzenia przyswajania pokarmów,
- Utrata masy ciała,
- Płaczliwość,
- Bóle głowy,
- Bezsenność,
- Drażliwość,
- Omdlenia,
- Cuchnące stolce, które zawierają niestrawione resztki pokarmowe,
- Dziecko zakażone lambliozą bardzo często odmawia jedzenia wszelkich pokarmów poza słodyczami, gdyby tylko dać mu taką możliwość jadłoby tylko czekoladę i cukierki,
- Nietolerancja laktozy,
- Wzmożona potliwość,
- Wysypka.
U małych dzieci Lamblioza może prowadzić do upośledzeń rozwoju fizycznego oraz niedożywienia. Bardzo często również pojawiają się zaburzenia na tle neurologicznym oraz objawy alergii.
Przyczyny
- Zjedzenie zanieczyszczonych pasożytami produktów – za roznoszenie tych pasożytów bardzo często odpowiedzialne są muchy,
- Wypicie wody w której znajdują się lamblie,
- Nieumyte ręce, po skorzystaniu z toalety lub kontakcie ze zwierzętami.
Diagnostyka
- Lambliozę najpowszechniej stwierdza się na podstawie badań kału i obecność w nim okresowo wydalanych z organizmu cyst pasożyta.
- Powikłania
- Ziarniniaki osadzające się w wątrobie,
- Schorzenia o podłożu autoimmunologicznym.
Leczenie lambliozy
Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu odpowiedniej terapii. Lambliozę leczy się jedynie w obliczu bezwzględnych wskazań, ponieważ leki o działaniu przeciwpasożytniczym, które mogą doprowadzić do eliminacji pasożytów silnie obciążają wątrobę. Z tego też powodu absolutnie zakazane jest prowadzenie jakichkolwiek działań leczniczych na własną rękę bez porozumienia z lekarzem. Specjalista również podejmuje decyzję o tym czy terapii powinni zostać poddani wszyscy członkowie rodziny.
Nie bez znaczenia dla całkowitego pozbycia się z organizmu „niechcianego gościa” jest również zastosowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona uboga lub całkowicie pozbawiona węglowodanów. Dzięki słodyczom spożywanym przez chorego Lamblia szybko się rozwija, rośnie i rozmnaża.