Jak pomóc niemowlakowi w czasie przeziębienia?

Jesienna aura sprzyja infekcjom. Niemowlęta, jako że nie mają w pełni wykształconej odporności, są bardziej narażone na przeziębienie niż osoby dorosłe. Żadnych dolegliwości nie można lekceważyć – sprawdź, jak zwalczyć stan chorobowy.

Przeziębienie u niemowlaka daje wiele objawów. Dziecko staje się niespokojne, jest rozdrażnione, nie ma apetytu. Najczęściej pojawia się katar. Jeżeli chorobie towarzyszy delikatny kaszel lub podwyższona temperatura ciała, należy zgłosić się do pediatry. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie zastosować sprawdzone metody na przeziębienie u niemowlaka. 

1. Systematyczne oczyszczanie nosa

Zalegająca w nosie wydzielina utrudnia oddychanie i może być przyczyną wielu poważnych powikłań, np. zapalenia ucha środkowego czy zapalenia oskrzeli. Dlatego należy regularnie oczyszczać nos za pomocą specjalnego aspiratora. Pamiętaj, aby przed jego użyciem rozpylić w dziurkach odrobinę soli fizjologicznej w sprayu.

2. Regularne inhalacje

Inhalacje roztworem soli fizjologicznej wykazują wielokierunkowe działanie. Nie tylko nawilżają błonę śluzową nosa, ale także zmniejszają obrzęk krtani i gardła.

Niemowlę można inhalować nawet 2-3 razy dziennie po kilka minut.

3. Oklepywanie

Jeżeli dziecko zmaga się z kaszlem w okresie przeziębienia, warto od czasu do czasu oklepywać maluszka, np. po przeprowadzonych inhalacjach.

Złóż dłoń w łódkę i delikatnymi ruchami poklepuj plecy. W ten sposób ułatwisz odrywanie wydzieliny, która zalega w oskrzelach.

4. Kąpiel w tymianku

Ciepła kąpiel w naparze z tymianku wspiera walkę z katarem i kaszlem. Ziele to pomaga zapobiec rozwojowi infekcji.

Jak przygotować kąpiel w tymianku? 4 łyżki suszonego ziela zalej 2 l wrzącej wody. Po 15 minutach zaparzania przecedź i wlej napar do wanny z ciepłą wodą.

5. Rozgrzewanie

W przeziębieniu u niemowląt po 3 miesiącu życia pomóc mogą specjalne maści rozgrzewające. Ich stosowanie przynosi ulgę w katarze – ułatwiają oddychanie.

Wcierając maść w skórę malucha, staraj się delikatnie oklepywać ciało – pozwoli to na oderwanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach.

O czym jeszcze pamiętać w walce z przeziębieniem?

Walka z przeziębieniem u niemowlęcia to nie tylko czynności stricte związane z leczeniem kaszlu czy kataru. Warto zadbać także o otoczenie m.in. poprzez:

  • częste wietrzenie pomieszczeń w mieszkaniu
  • nawilżanie powietrza w pokojach
  • utrzymywaniu optymalnej temperatury, tzn. w okolicach 21oC.

Pamiętaj również o tym, aby zapewnić maluchowi ciszę i spokój podczas odpoczynku. Osłabiony organizm potrzebuje czasu na regenerację – dzięki temu szybciej wróci do formy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.