Skóra tłusta i mieszana – jak skomponować jej pielęgnację?

Skóra tłusta wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomoże przywrócić jej równowagę i prawidłowe funkcjonowanie. Niezbędna w jej pielęgnacji jest systematyczność i odpowiedni dobór kosmetyków, zmniejszających wydzielanie sebum oraz oczyszczających i nawilżających. Jak właściwie pielęgnować problematyczną cerę?

Czego potrzebuje cera tłusta i mieszana?

Cera tłusta nie musi być trudna w pielęgnacji, pod warunkiem, że wiesz, co należy jej zapewnić, aby przywrócić jej prawidłowe działanie. Kluczowe jest tu regularne oczyszczanie, ale nie tylko. Może się wydawać, że skóra tłusta, która wydziela zbyt dużo sebum, nie wymaga dodatkowego nawilżenia. To błąd. Do przywrócenia normalnego funkcjonowania takiej skóry konieczne jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka i odpowiednie nawilżenie. Eksfoliacja (złuszczenie) umożliwia oczyszczenie porów, ich zwężenie, a także zapobiega powstawaniu zaskórników. A dbałość o zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia wpływa na zachowanie równowagi skóry, w tym ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum. Takie wielostronne działanie przynosi skórze optymalne korzyści. Jakich jednak kosmetyków używać i ja je stosować, by właściwie pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku?

Pielęgnacja cery mieszanej i tłustej krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, aby jednocześnie oczyszczać, złuszczać i zapewniać skórze odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie, oto krótka ściąga, z której możesz skorzystać, komponując pielęgnację skóry tłustej i mieszanej.

Krok 1. Demakijaż

Dokładny demakijaż wykonuj każdego dnia – wieczorem. Do jego przeprowadzenia stosuj przeznaczone do tego typu skóry żele, płyny micelarne lub olejki myjące. Nie martw się – nie wszystkie oleje roślinne zapychają pory, odpowiednio dobrane oleje pozytywnie wpłyną na skórę tłustą i trądzikową.

Krok 2. Oczyszczanie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie jest korzystne dla skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku, gwarantując usunięcie resztek zanieczyszczeń ze skóry. W drugim kroku sięgnij po pianki myjące, przeznaczone do oczyszczania twarzy, dedykowane skórze tłustej i problematycznej. Umyj dokładnie twarz pianką i spłucz kosmetyk wodą.

Krok 3. Peeling cery problematycznej

W przypadku cery tłustej możesz korzystać z peelingów mechanicznych lub sięgnąć po preparaty bazujące na enzymach lub kwasach organicznych. Rozpuszczają one martwy naskórek pobudzając naturalny proces regeneracji skóry. Jeśli masz wątpliwości, który peeling jest właściwy dla ciebie – rozpocznij od delikatniejszego enzymatycznego. Peelingi kwasowe wnikają głębiej w skórę, działając intensywniej. Złuszczanie przeprowadzaj w zależności od potrzeb – 2-3 razy w tygodniu.

Krok 4. Tonizacja

Po tak intensywnym oddziaływaniu na skórę konieczne jest przywrócenie jej właściwego pH. W tym celu sięgnij po toniki lub delikatnie działające hydrolaty, przywracające skórze balans i kojące ją. Dodatkowo umożliwiają one lepsze wniknięcie substancji aktywnych, dostarczanych skórze w kolejnych krokach pielęgnacji. Tonizację stosuj zawsze po oczyszczaniu i złuszczaniu.

Krok 5. Nawilżanie cery tłustej i mieszanej

Esencje, kremy, serum, maski – wszystkie kosmetyki o działaniu nawilżającym włącz do pielęgnacji, stosując je w 5. kroku. Delikatnie rozprowadź kosmetyk i pozwól mu się wchłonąć. Stosuj kremy i serum przeznaczone do cery tłustej i problematycznej.

Krok 6. Działanie punktowe – pozbądź się trądziku

W miejscach, gdzie pojawiają się stany zapalne i widoczne wykwity, stosuj kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, kojących i wspierającym regenerację. Takie kosmetyki najlepiej aplikować na noc.

Stosując się do powyższych wskazówek, zapewniasz skórze tłustej dokładnie to, czego potrzebuje. Sprawdź to sama – obserwuj, jak Twoja skóra zyskuje równowagę, staje się gładka i nabiera zdrowego blasku, bez widocznych niedoskonałości.

Sprawdź idealne kosmetyki do cery tłustej i mieszanej od FaceBoom >>

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.