Jak radzić sobie ze stresem?

Stresu nie unikniemy, a jeśli byśmy usilnie próbowali to zrobić, już samo to mocno może nas zestresować. Stres to jeden z psychologicznych mechanizmów wykształconych na drodze ewolucji i jako taki jest nam potrzebny. Informuje o sytuacji zagrażającej naszemu dobremu samopoczuciu i mobilizuje siły do znalezienia rozwiązania. Czym innym jest jednak nadmierny stres – z nim należy umieć sobie radzić. Podpowiadamy jak.

Czym różni się stres od dystresu?

Stres motywuje do działania i znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji. To reakcja organizmu na bodźce, które odbierane są jako niepokojące lub zagrażające. W odpowiedzi na nie uruchamiany jest proces polegający na wydzielaniu hormonów stresu – kortyzolu i adrenaliny – które wpływają na funkcjonowanie organów wewnętrznych i przygotowują organizm do natychmiastowej reakcji. Może nią być walka, ucieczka lub zastygnięcie bez ruchu, co także jest formą uniknięcia bezpośredniego zagrożenia.

Stres w niewielkich dawkach jest potrzebny, ponieważ działa mobilizująco. Czym innym jest jednak nadmierny stres, określany w psychologii mianem dystresu. Ma on negatywne konsekwencje i działa destrukcyjnie na psychikę i zdrowie. Podobnie jest w przypadku kumulującego się stresu, który nie znajduje rozładowania w działaniu. Jeśli przez długi czas nie znajdujemy rozwiązania stresującej nas sytuacji, zwykły stres może przekształcić się w dystres.

Wpływ nadmiernego stresu na organizm

Każdy z nas zna uczucie, gdy ze stresu przed egzaminem czy innym ważnym wydarzeniem żołądek podchodzi do gardła, a wizyty w toalecie są częstsze, niż byśmy chcieli. Hormony stresu działają bezpośrednio na układ pokarmowy, blokując m.in. perystaltykę jelit, stąd problemy gastryczne, które towarzyszą stresującym sytuacjom.

Przedłużający się, skumulowany stres może powodować także problemy ze snem i znacząco obniżać nastrój.. Kiedy się stresujemy, nasza flora bakteryjna w jelitach zmienia się

Pożyteczne bakterie jelitowe są zaś niezbędne, mają także wpływ na nasz nastrój. Pozytywne nastawienie jest zaś konieczne, by móc efektywnie rozwiązywać stresujące nas problemy.

Jak radzić sobie ze stresem?

Stresu nie unikniemy, ale warto nauczyć się radzenia z nim, by nie dopuścić do jego nadmiernej kumulacji. Świetnym sposobem na rozładowanie stresu jest aktywność fizyczna.

Ruch wyzwala endorfiny nazywane hormonami szczęścia, dotlenia organizm i daje poczucie działania, co pomaga zredukować stres. Możemy biegać, ćwiczyć na siłowni albo po prostu pójść na spacer. Napięcie nerwowe złagodzą też ćwiczenia oddechowe i joga. Warto poznać metody relaksacji i wypróbować te, które są dla nas odpowiednie. Można słuchać kojącej muzyki albo chwilę pomedytować. To działa, zwłaszcza gdy wyciszymy się przed pójściem spać.

Na regenerację mikrobiomu w jelicie warto wypróbować suplement diety z probiotykami. Na przykład Multilac*, który warto stosować nie tylko jako probiotyk przy antybiotyku, ale również w celu regeneracji mikrobiomu w jelicie, który został uszkodzony pod wpływem stresu.**.

*MULTILAC Kapsułki może być stosowany tylko u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.

Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.

** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Suplement diety nie może być stosowany jako (substytut) zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.