Co jeść, aby być zdrowym? Wskazówki dla każdego

Zdrowe jedzenie, co się pod tym kryje? Choć pojęcie to wydaje się dość jasne, w sklepach dajemy się nierzadko nabrać na zakup szeroko reklamowanych produktów, niestety, mających mało wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Sprawdzamy, co wybierać, co jeść i przede wszystkim, jakie decyzje podejmować będąc na zakupach, aby faktycznie odżywiać się zdrowo.

Wartościowe produkty – nie tylko pod szyldem eko

Wszystko co ekologiczne uchodzi za zdrowe. Faktycznie, artykuły spożywcze pochodzące z ekologicznych upraw bądź produkowane przy wykorzystaniu naturalnych metod obróbczych, można uznać za zdrowe i wartościowe. Niektórzy producenci wykorzystują jednak niewiedzę klientów. Wystarczy dobry marketing, by słowo eko zaczęło widnieć na artykułach, które z ekologiczną produkcją mają niewiele wspólnego. Jak je rozpoznać?

Przede wszystkim czytając wszystkie informacje zawarte na opakowaniach wybieranych produktów. W sieci znajdziemy podpowiedzi i wskazówki, jakich oznaczeń, atestów i certyfikatów powinniśmy szukać na artykułach spożywczych, które faktycznie pochodzą z ekologicznych upraw. Dzięki temu nie pomylimy, co jest ekologiczne, bio i uprawiane naturalnymi metodami, a co tylko za takie uchodzi.

Zamienniki – uważaj, co wybierasz!

Na sklepowych półkach nie brakuje wszelkiego rodzaju produktów, które oznaczone są jako light, 0% bądź w ich składzie znajdują zamienniki – cukru czy tłuszczu. Z takimi artykułami należy postępować ostrożnie. Brak cukru nie oznacza wyeliminowania słodzików, które nie zawsze będą korzystnym wyborem. Podobnie jest z produktami light bądź oznaczonymi jako 0% tłuszczu.

Jeśli liczymy na zdrowszą alternatywę, wybierajmy najlepiej artykuły bez dodatków cukru, ale i bez zamienników. Tyczy się to chociażby suszonych owoców, które są często dosładzane lub w składzie mają dodatki olejów. Polecane produkty, te naprawdę zdrowe i pozbawione zbędnych i kalorycznych substancji, zaoferuje nam sklep SklepAgnex.pl.

Podobnie rzecz się ma z płatkami śniadaniowymi, ale i sokami czy lubianymi napojami o egzotycznych smakach. Kolejno chętnie sięgamy po owocowe jogurty i serki. Nie stronimy od light słodyczy. Zapominamy o czytaniu etykiet, wydaje nam się, że odżywiamy się zdrowo, a tymczasem dostarczamy organizmowi zbędnych kalorii. W wymienionych artykułach nie powinno być bowiem dodatków cukrów, ale i żadnych zamienników. Wtedy można o nich powiedzieć, że są wartościowe i dostarczają minerałów, witamin oraz innych związków, których na co dzień potrzebuje nasz organizm.

Produkty wegetariańskie i bezglutenowe

Sporo wątpliwości narosło w temacie popularnych dziś diet bezglutenowej i wegetariańskiej. Nie są to złe diety, jednak należy pamiętać o tym, że nie powinny być stosowane tylko ze względu na modę czy chęć spróbowania czegoś nowego. Wykluczenie glutenu w diecie bezglutenowej oraz mięsa z diety wegetariańskiej, oznacza konieczność zastąpienia ich innymi produktami. Trzeba zatem umiejętnie komponować swój jadłospis, by nie zmagać się z niedoborami składników, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Zdrowe odżywianie pozwala utrzymać kondycję na długi czas, uchronić organizm przed poważnymi schorzeniami, ale i dożyć sędziwego wieku. Jeśli będziemy dokonywać właściwych decyzji i umiejętnie dobierać produkty spożywcze, jadłospis okaże się być receptą na długie i szczęśliwe życie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.