Dieta przy refluksie. Tych potraw unikaj

Od czasu do czasu możesz mieć zgagę, ale niektóre osoby skarżą się na dyskomfort, wzdęcia i pieczenie w przełyku po każdym posiłku. Około 20% Polaków cierpi na chorobę refluksową przełyku. Jeśli należysz do tej grupy, pamiętaj o odpowiedniej diecie przy refluksie.

Czego nie jeść, by uniknąć zgagi?

Odpowiednia dieta przy refluksie pozwala uniknąć zgagi, dyskomfortu w klatce piersiowej i gorzkiego posmaku w ustach. Jeśli masz nadwagę, schudnij i postaraj się utrzymać prawidłową masę ciała. Warto tutaj skorzystać z pomocy dietetyka.

Dietetyk Michał Wrzosek doradza pacjentom, jak się odżywiać przy refluksie. Zaleca, by ograniczyli wielkość porcji i unikali tłustych potraw, które mogą zaostrzyć objawy. Pokazuje również, co jeść przy “zgadze”, a czego lepiej unikać. Przypomina, że dieta dla osób z refluksem nie powinna zawierać ostrych i kwaśnych przypraw, silnych wywarów z kości i mięsa lub grzybów, roślin cebulowych, czekolady i wyrobów czekoladowych. Więcej informacji od Michała

Wrzoska znajdziesz w jego wpisie: https://michalwrzosek.pl/dieta/dieta-w-refluksie/.

Jeśli już masz ochotę na coś słodkiego, wybierz mało kwaśne owoce, np. dojrzałe jabłko, mango, czy banan. Możesz też zjeść samodzielnie upieczone owocowe muffinki z niewielką ilością cukru i tłuszczu. Osobom z refluksem nie powinny również zaszkodzić ciasteczka owsiane z bananem albo orzechami.

Co pić i jeść przy refluksie?

Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna. Wyeliminuj więc tłuszcze trans i nasycone, które nie tylko mogą zaostrzyć objawy, ale też zwiększyć ryzyko zawału i wylewu. Wykreśl też z diety kwaśne produkty, które podrażniają błonę śluzową żołądka.

Dieta dla osób z refluksem żołądka nie powinna zawierać smażonych potraw, które wywołują zgagę i pobudzają wydzielanie kwasu solnego. Zrezygnuj więc ze smażonej cebulki, frytek i pieczonego kurczaka. Pamiętaj również, że organizm trawi powoli tłuste pokarmy. Im dłużej jedzenie zatrzymuje się w żołądku, tym większe istnieje prawdopodobieństwo zgagi.

W związku z tym unikaj zapiekanek z serem, pizzy, deserów i kremowych, gęstych sosów. Dodatkowo w diecie dla osób z refluksem żołądka przeciwwskazane są pomidory, soki pomidorowe, ketchupy i koncentraty pomidorowe. Zrezygnuj więc z pizzy i spaghetti, które mogą wywoływać zgagę.

Pij codziennie przynajmniej 2 litry wody, zrezygnuj natomiast z kawy, mocnej herbaty, słodkich napojów gazowanych i alkoholu. Mogą bowiem powodować wzdęcia, zmuszając kwas solny do cofania się do przełyku.

Dodatkowo łatwiej się pozbędziesz zbędnych kilogramów. Chociaż herbata miętowa może wydawać się kojącym lekarstwem na zgagę, tak naprawdę tylko pogarsza sytuację.

Jakie owoce możesz włączyć do diety?

Zastanawiasz się, jakie owoce można jeść przy refluksie? Przede wszystkim unikaj cytrusów, które podrażniają przełyk i przyczyniają się do zgagi. Postaraj się więc ograniczyć pomarańcze, cytryny, limonki, mandarynki i grejpfruty. Zrezygnuj też z soków przygotowywanych z tych owoców. Jeśli cierpisz na refluks, sięgnij po jabłka, gruszki, melony i banany.

Czego jeszcze nie powinna zawierać dieta przy refluksie?

Jeśli chodzi o nabiał w diecie dla osób z refluksem, wybieraj odtłuszczone lub niskotłuszczowe mleko, jogurt i ser.

Pełnotłuste produkty mleczne mogą powodować dyskomfort lub wzdęcia. Warto więc wyeliminować je z diety, by złagodzić objawy.

Nie podjadaj między posiłkami. Nie żuj gumy i nie ssij landrynek, mogą bowiem nasilać objawy. Postaraj się jeść częściej (4-5 posiłków dziennie), ale mniej. Dzięki temu żołądek łatwiej strawi jedzenie.

Ogranicz też ilość sodu, który podnosi ciśnienie krwi. W konsekwencji może prowadzić do chorób nerek, układu krążenia oraz niewydolności serca. Większość sodu spożywamy w formie soli (chlorek sodu), dlatego potrawy przyprawiaj z umiarem. Więcej informacji na temat tego, jakich potraw należy unikać przy refluksie, znajdziesz na stronie https://zaradnakobieta.pl/16664.zdiagnozowano-u-ciebie-refluks-musisz-pilnowac-diety.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.