Ból głowy: przyczyny i leczenie
Ból głowy (łac. cephalodynia, cephalea, cephalalgia, cephalgia) jest objawem, który niezwykle często jest przyczyną wizyty u lekarza. Ból występuje w obrębie całej głowy.
Dolegliwość odczuwalna jest na twarzy, na skórze, w oczodołowo- skroniowej części twarzy, a także głębiej we wnętrzu czaszki. Intensywność przypadłości jest różna podobnie jak czas jej trwania. Ból głowy sam w sobie zwykle nie stanowi symptomu groźnej choroby.
Przyczyny
Powody powstawania bólu głowy mogą być różne, m.in.:
- bezpośredni uraz głowy,
- przemęczenie oczu,
- przemęczenie zatok przynosowych,
- drażnienie obwodowych receptorów bólowych,
- inne.
Objawy bólu głowy
- ból w obrębie głowy,
- czasem pojawiają się inne objawy towarzyszące jak: nudności, wymioty czy zawroty głowy.
Leczenie bólu głowy
Sposób leczenia bólu głowy zależy od jego przyczyny. W przypadku często powtarzających się, uporczywych nawrotów dolegliwości konsultacja lekarska jest koniecznością. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, skieruje do neurologa, który w razie konieczności zleci dokładne badania, pozwalające wykluczyć wystąpienie u nas poważniejszej choroby.
Ogólnie przyjętym i najprostszym sposobem leczenia pojawiających się sporadycznie bólów głowy jest przyjmowanie leków przeciwbólowych w różnych dawkach i o różnej sile działania.
Ciekawostki
- jeśli cierpimy na bóle głowy warto wybrać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu, gdyż może on z czasem narastać bądź stanowić objaw groźnej choroby. Jednak w większości przypadków objaw ten nie jest wywołany przez poważne schorzenia.