Wypadanie włosów (łysienie) w ciąży – dlaczego wypadają?

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. Wiele źródeł podaje, że w tym czasie wypadanie włosów jest niemożliwe gdyż silnie działa lizyna, która powoduje zahamowanie produkcji prolaktyny, która odpowiada za wypadanie włosów. Pamiętajmy jednak, że nasz organizm nie zawsze działa wedle ściśle określonych schematów.

Z różnych przyczyn może się zdarzyć wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży jak i już po urodzeniu dziecka. Nagłe pojawienie się na szczotce lub w wannie po kąpieli dużej ilości włosów może wywołać spory niepokój. Jednakże sytuacja taka jest całkowicie odwracalna i z czasem odzyskamy nasze włosy.

Przyczyny wypadania włosów (łysienia) w czasie ciąży

  • Niedoczynność tarczycy – w szczególności ta nieleczona, może doprowadzić nawet do utraty wszystkich włosów. Jeśli w naszej rodzinie występowała tendencja do chorób tarczycy warto poinformować o tym lekarza prowadzącego ciąże, wykonać niezbędne badania i w razie konieczności pozostać pod kontrolą lekarza endokrynologa. W tym przypadku nawet jeśli zastosowane jest odpowiednie leczenie włosy mogą wypadać, jednak z czasem na pewno odrosną.
  • Anemia, którą wywołuje zbyt niski poziom żelaza – w przeważającej ilości przypadków konieczne jest jedynie zażywanie suplementów diety zawierających ten składnik oraz mikro i makroelementy. Powoduje to rozwiązanie problemu. Nie zażywajmy ich jednak na własną rękę, gdyż zbyt wysoka ilość niektórych witamin może w czasie ciąży zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.
  • Nadmierna aktywność hormonów w czasie ciąży, zwłaszcza estrogenów.
  • Niewłaściwe odżywianie przyszłych mam – można zaobserwować że przyszłe mamy dbające o zbilansowaną dietę i przyjmujące zalecane witaminy nie mają problemu z wypadaniem włosów.
  • Zaniedbywanie odpowiedniej ilości odpoczynku i prowadzenie niezdrowego trybu życia – w ciąży większość kobiet potrzebuje znacznie większej ilości odpoczynku, ważny jest również wyważony ruch na świeżym powietrzu. Dbanie o siebie może pomóc nam uniknąć problemu wypadających włosów.
  • Sytuacje silnie stresowe, częste odczuwanie silnego zdenerwowania, napięcie emocjonalne – mają ogromny wpływ na wygląd i kondycję kobiety.
  • Nadczynność tarczycy – również może predysponować do wypadania włosów w trakcie ciąży.
  • Operacja, którą przeszła kobieta przed zajściem w ciążę.
  • Przewlekła infekcja.
  • Stosowanie niektórych leków – antydepresanty, witamina A, cytostatyki, leki, które wykorzystuje się w leczeniu podagry, leki przeciwkrzepliwe.
  • Zaburzenia hormonalne – głównie hormony płciowe.

Wypadanie włosów po ciąży

Niezwykle powszechne jest również wypadanie włosów już po urodzeniu dziecka. Ma ono miejsce najczęściej gdy dziecko ma około 3 miesięcy. Jest to proces w pełni naturalny, jednak u jednych kobiet ma przebieg bardzo delikatny, podczas gdy inne obserwują wypadanie włosów „garściami” co powoduje u nich znaczny niepokój.

Włosy po ciąży wypadają najczęściej z tego powodu, gdyż w czasie ciąży zostało to zablokowane i mogą one zostać utracone dopiero gdy ustabilizuje się gospodarka hormonalna po urodzeniu dziecka. Wypadają włosy, które i tak normalnie byśmy utraciły. Gdyby nie ciąża proces ten byłby stopniowy, zgodny z 3 fazowym cyklem wzrostu włosa, jednak jego kilkumiesięczna blokada sprawia, że wydaje nam się, że tracimy ich wyjątkowo dużo.

W niektórych sytuacjach konieczna będzie konsultacja lekarska. Włosy po porodzie mogą również wypadać w skutek odrębnej choroby, która będzie wymagała leczenia. Jeśli poza wypadaniem włosów zauważymy silny łojotok skóry głowy, łupież a włosy wyciągać będziemy garściami udajmy się po pomoc. W niektórych sytuacjach zalecane będzie podanie żelaza, wapnia lub cynku.

Nadmierna utrata włosów ustępuje zazwyczaj po upływie 6 do 9 miesięcy od urodzenia dziecka. Wyjątek stanowią kobiety karmiące piersią, gdyż wysoki poziom prolaktyny może sprawić, że będą one musiały dłużej poczekać na odzyskanie wcześniejszej fryzury. Z całą pewnością nie utracimy w ten sposób wszystkich włosów i nie będzie to specjalnie widoczne.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.