E-recepta w Europie – jakie są różnice między krajami?

Wielu z nas wyjeżdża na wakacje – bardzo często zdarza się, że wybiera jako cel swojej podróży nie tylko w naszym kraju, ale i poza jej granicami. Wydaje się, że najbardziej popularne są te w Europie, ponieważ loty są najtańsze a wycieczki z biura podróży najatrakcyjniejsze. Niestety, nawet podczas wymarzonego urlopu, może zdarzyć się choroba, dotykająca Ciebie lub Twoich bliskich. W Polsce korzystamy czasem z takiego rozwiązania jak e-recepta online. Jednak jak wygląda to za granicą?

E-recepta online w Polsce

Zacznijmy od tego, co to jest e-recepta. Otóż to po prostu to elektroniczna forma papierowej recepty, czyli tej drukowanej lub wypisywanej odręcznie przez lekarza w jego gabinecie.

Jak więc się ją otrzymuje? Wystarczy wejść na swój adres e-mail bądź w wiadomości SMS. Tam będzie znajdował się kod recepty na konkretne leki, zalecone przez lekarza podczas wizyty.

Dlaczego jednak tak się dzieje? Otóż każdy obywatel Polski ma swoje IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. To tam właśnie figurują wszelkie niezbędne dane, do wystawienia takiej recepty. Zresztą znajdziesz ją tam, kiedy zalogujesz się do tego panelu.

Teraz sprawa jest prosta – wystarczy udać się do apteki, podać kod oraz swój numer PESEL. Farmaceuta poda Ci lek i gotowe!

E-recepta w Polsce – jak ją otrzymać?

Udaj się normalnie na wizytę do lekarza specjalisty. Istnieje także możliwość otrzymania jej przez internet. Wystarczy znaleźć odpowiednią stronę i wypełnić na niej specjalny formularz, dotyczący samopoczucia, chorób przewlekłych czy na przykład leków przyjmowanych na stałe.

Kiedy natomiast nie wiesz, jaki lek będzie dla Ciebie odpowiedni na daną dolegliwość, skorzystaj z możliwości teleporady lub wideo porady. Tam czekam Cię bezpośrednia rozmowa z lekarzem, który pozna bliżej Twoje problemy. Pamiętaj jednak, że czasem wizyta w placówce jest konieczna.

Recepta elektroniczna w różnych państwach europejskich

E-recepty są coraz bardziej popularne w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech. Tam są one powszechnie stosowane i uważane za bezpieczne i wygodne dla pacjentów. Lekarze i farmaceuci mogą łatwo wymieniać się informacjami o lekach i dawkach, co pomaga zapobiegać błędom i zapewnia pacjentom odpowiednie leczenie.

Pamiętaj jednak, że w każdym kraju e-recepty działają na nieco innych zasadach. Jest to zależne od systemu zdrowia i opieki w danym państwie. Stąd też przed wyjazdem bądź wyprowadzką za granicę, najlepiej zapoznać się dokładnie z panującymi tam zasadami.

Recepta elektroniczna – e-recepta transgraniczna

E-recepta transgraniczna to elektroniczna recepta wystawiona w jednym kraju, która jest uznawana i może być realizowana w innym kraju. W Polsce e-recepta transgraniczna oznacza, że pacjent może zrealizować receptę w naszym kraju, nawet jeśli została wystawiona w innym państwie UE i EFTA, czyli na Islandii, w Lichtensteinie i Norwegii. Działa to także na odwrót, ponieważ otrzymując taką receptę w naszym kraju, zrealizujesz ją poza nim. 

E-recepta transgraniczna umożliwia pacjentom łatwiejszy i bardziej wygodny dostęp do leków, szczególnie w przypadku podróży za granicę lub przemieszczania się między krajami UE. Pomaga także ujednolicić procesy leczenia i opieki zdrowotnej na poziomie europejskim.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje UE mają jeszcze w pełni wdrożony system e-recept transgranicznych, dlatego pacjenci powinni sprawdzać, czy dany kraj akceptuje e-recepty transgraniczne, zanim udadzą się tam w celu wykupienia leku.

Jakie zalety ma e-recepta online?

Recepta elektroniczna ma naprawdę wiele zalet. Wiele osób korzysta z nich przecież coraz częściej. Nic w tym dziwnego, ponieważ to rozwiązanie niesie za sobą wiele udogodnień, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie swój czas – a tego niestety coraz częściej nam brakuje.

Dlatego teraz pragniemy zaprezentować Ci zalety e-recepty. Oto one!

  1. Wygoda: Pacjenci mogą uzyskać e-recepty bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim, co jest szczególnie przydatne w przypadku chorób przewlekłych lub gdy pacjent mieszka daleko od lekarza.
  2. Szybkość: E-recepty są wystawiane i dostarczane niemal natychmiast, co oznacza.
  3. Oszczędność czasu: Pacjenci nie muszą już tracić czasu na oczekiwanie w kolejce do lekarza lub apteki, ponieważ e-recepty można uzyskać i zrealizować zdalnie. Jest to również ważne, kiedy panuje sezon na grypę bądź inne choroby, a Ty potrzebujesz recepty na lek, który przyjmujesz na stałe. Nie narażasz się w ten sposób na ewentualne przeziębienie, które naprawdę łatwo złapać w takich okolicznościach.
  4. Łatwość przechowywania: E-recepty można przechowywać w swoim telefonie lub komputerze, co oznacza, że nie trzeba się martwić o zgubienie lub zniszczenie recepty.
  5. Oszczędność papieru: E-recepty pomagają zmniejszyć zużycie papieru i wprowadzają bardziej ekologiczne podejście do opieki zdrowotnej.

Usprawnienie procesów w aptekach: E-recepty umożliwiają aptekom szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie zamówień, co może skrócić czas oczekiwania na lekarstwa.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.