Inne rodzaje trądziku, o których nie każdy z nas słyszał

Istnieje wiele najróżniejszych odmian trądziku. Czasem może się nawet okazać, że zmiany, które braliśmy za coś zupełnie innego w istocie są właśnie tym schorzeniem skórnym. Może ono dotknąć właściwie każdego z nas gdyż wywołują go najróżniejsze czynniki, na które niekiedy nie mamy najmniejszego wpływu.

Przedstawiamy szereg najważniejszych informacji dotyczących innych, niż najpowszechniejsze rodzaje trądziku.

Trądzik chlorowy

Jest to zespół objawów w obrębie skóry wywołany jej ekspozycją na diotoksyny. Skóra wydaje się być wyniosła, nieregularna, obfituje w zaskórniki, ma tendencję do tworzenia torbieli łojowo- rogowych.

Trądzik polekowy

Jest to rodzaj trądziku, który pojawia się na skórze w wyniku zastosowania konkretnych leków. Najczęściej są to substancje istotne w leczeniu naszego organizmu i jeśli zauważymy na swojej skórze niekorzystne zmiany nie powinniśmy samodzielnie rezygnować z już rozpoczętej kuracji a raczej niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przypisał nam dany lek. Gdy udzielimy mu informacji o naszym problemie, on powinien starać się zmienić dany lek. Bywa że zastosowanie nawet tej samej substancji produkowanej przez zupełnie inną firmę nie wywołuje już takich zmian. Pośród leków, które mogą prowokować pojawienie się zmian trądzikowych wymienia się: leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwtarczycowe, barbiturany, lit oraz jego sole, leki przeciwgruźlicze, preparaty zawierające w swoim składzie disulfiram, kortykosteroidy jak również sterydy anaboliczne.

Trądzik steroidowy

Jest to skutek leczenia lekami sterydowymi bądź przyjmowania np. przez kulturystów sterydów anabolicznych. Ten rodzaj trądziku bywa bardzo trudny do wyleczenia a podstawę skutecznej terapii stanowi całkowite odstawienie sterydów.

Trądzik zawodowy

Jest to rodzaj trądziku, który pojawia się u przedstawicieli konkretnych grup zawodowych. Ludzie ci w swojej pracy są stale, przez wiele lat narażeni na szkodliwe działanie określonych środków chemicznych. Substancje te wywołują niekorzystny wpływ na ich skórę, czego konsekwencją jest pojawienie się zmian trądzikowych. Leczenie bywa trudne, gdyż w wielu przypadkach nie jest możliwe spełnienie podstawowego jego kryterium jakim jest usunięcie szkodliwej substancji z naszego otoczenia, gdyż wiązałoby się to ze zmianą pracy co nie zawsze jest możliwe.

Trądzik wywołany

Jest to rodzaj trądziku wywołany przez określone czynniki zewnętrzne (kosmetyki, leki, sterydy, czynniki zawodowe, zbliżającą się menstruację). Powodem jego wystąpienia nie są indywidualne uwarunkowania organizmu.

Trądzik na plecach

Plecy są jedną z podstawowych lokalizacji trądziku. Niechciane zmiany mogą tu występować nawet w przebiegu trądziku pospolitego. Krosty ropne w tym miejscu bywają kłopotliwe i bolesne. Ich pielęgnacja jest trudna ze względu na utrudniony dostęp, natomiast w czasie ocierania ubraniem lub nawet leżenia mogą powodować dyskomfort a nawet ból. Z przypadłością taką bardzo często borykają się nastolatki przy trądziku młodzieńczym, szczególnie w bardziej nasilonych przypadkach.

Trądzik hormonalny

Ten rodzaj trądziku pojawia się najczęściej u kobiet, które przekroczyły 30 rok życia. Winę za taki stan rzeczy ponoszą hormony – androgeny albo estrogeny. Jest to problem dość kłopotliwy. Może objawiać się pod postacią zaskórników bądź czerwonych podskórnych grudek, niekiedy bolesnych.

Trądzik neuropatyczny

Jest to rodzaj trądziku, który niejako samodzielnie prowokujemy. Nieustanne rozdrapywanie każdej pojawiającej się na naszej skórze krostki, ich wyciskanie może świadczyć właśnie o tym że chorujemy na trądzik neuropatyczny. W krostkach mogą znajdować się bakterie, które samodzielnie rozsiewamy na pozostałą, zdrową skórę, która je otacza i w ten sposób samodzielnie wywołujemy zmiany trądzikowe. Leczenie wymaga połączenia wiedzy zarówno dermatologa jak i psychologa. Konieczne jest leczenie zmian powstałych na skórze i jednoczesne poddanie się odpowiedniej psychoterapii, która pomoże nam zahamować odruch drapania i wyciskania.

Trądzik odwrócony

Stanowi przewlekłą odmianę trądziku ropowiczego. Ma kilka etapów rozwoju. Występuje na pachach, pachwinach, w okolicy odbytu oraz narządów płciowych. Jest trudny do leczenia i wymaga konsultacji z lekarzem. W jego przebiegu występują zaskórniki, kostki, grudki, guzki a także torbiele ropno- rogowe. Pojawiają się również podskórne cysty, które wywołują ropnie oraz przetoki. Jeśli zauważamy niepokojące zmiany przypominające trądzik w dolnych partiach naszego ciała warto jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem i podjąć odpowiednie leczenie, gdyż dalszy rozwój trądziku odwróconego może stanowić dla nas spory dyskomfort w codziennym życiu.

Trądzik kosmetyczny

Ten rodzaj trądziku może pojawić się u osób w dowolnym wieku. Jego podstawową przyczyną jest najczęściej stosowanie kosmetyków, które powodują zatykanie porów. Po pewnym czasie tworzą się z nich zaskórniki oraz pryszcze. Konieczne może być przeprowadzenie oczyszczania skóry. Zmiany najczęściej znikają gdy przestaniem korzystać z szkodliwego kosmetyku. Zalecane jest wykonywanie delikatnego peelingu twarzy raz na tydzień w celu jej oczyszczenia z zalegających substancji.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.