Białaczka – jakie są jej objawy i jak się ją leczy?

Białaczką nazywana jest grupa nowotworów związana z układem krwiotwórczym. Choroba powstaje w wyniku niecelowego rozrostu komórek z późniejszym przenikaniem ich do krwi. Jakie są objawy białaczki? Jak wygląda jej leczenie?

Białaczka to nowotwór krwi, który może dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Białaczka ma kilka typów, a każdy z nich charakteryzuje się innym przebiegiem. Wyróżnia się m.in. białaczkę szpikową i limfoblastyczną, przy czym każda z nich może mieć przebieg ostry lub przewlekły.

Jakie są objawy białaczki?

Objawy białaczki są zależne od jej typu. Niestety, zazwyczaj nie są charakterystyczne wyłącznie dla białaczki i mogą być symptomami innych chorób lub np. stresu czy przemęczenia. Z tego względu w wielu przypadkach trudno jest zdiagnozować u pacjenta tę chorobę.

Białaczka ostra ma szybki i dość gwałtowny przebieg. Wśród jej objawów są ogólne osłabienie, szybkie męczenie się, gorączką typu septycznego i złe samopoczucie. Z czasem choremu zaczyna dokuczać przyspieszone tętno i oddech. Chory może też odczuwać szum w uszach i zawroty głowy. Z czasem występuje także bladość skóry, wybroczyny skórne i naloty na migdałkach, języku i w jamie ustnej. Łatwo też pojawiają się na skórze siniaki i dochodzi do samoistnych krwotoków, np. z nosa.

W przeciwieństwie do białaczki o ostrym przebiegu, białaczka przewlekła może rozwijać się nawet przez kilka lat nie dając wyraźnych objawów. Osoby cierpiące na ten rodzaj białaczki są bardziej podatne na infekcje. Często są osłabione, odczuwają ból gardła, cierpią na  potliwość nocną. Zazwyczaj też tracą apetyt, czują pełność w żołądku (która jest następstwem powiększonej śledziony) i ciężkość (będącą skutkiem powiększenia wątroby). U chorych stwierdza się też powiększenie węzłów chłonnych i zwiększoną skłonność do zakażeń.

Jak wygląda leczenie białaczki?

Białaczkę leczy się w sposób specjalistyczny. Leczenie jest niezwykle skomplikowane i wieloetapowe. Wymaga ono konsultacji i nadzoru zespołu lekarzy. Z uwagi na to, że istnieje wiele typów białaczek, ich leczenie opiera się  na różnych zasadach. Dzięki leczeniu można jednak zahamować nie tylko rozrost patologicznych komórek, ale też jego skutki.

Jedną z metod leczenia jest chemioterapia. Czasem wykonuje się też przeszczep szpiku – allogeniczny, czyli od innej osoby lub autologiczny, czyli przeszczep własnego szpiku.

Podczas terapii chory otrzymuje szereg środków farmakologicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie innych, nie dotkniętych chorobą narządów i powodować np. osłabienie odporności. Z tego względu niezbędne jest wspieranie terapii właściwą dietą.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów i leczenia białaczki? Wejdź na https://www.dkms.pl/o-nowotworach-krwi.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.