Domowe sposoby na hemoroidy

Problem żylaków odbytu istniał niemal od zawsze. Dawniej również u wielu kobiet po porodzie pojawiał się ten dokuczliwy problem, ale nie tylko. Wówczas także poszukiwano na tę dokuczliwą dolegliwość jak najlepszej metody.

Domowe sposoby  na hemoroidy znajdują zastosowanie w leczeniu guzków krwawniczych, i są nawet bardzo skuteczne, jednak powinny być wdrażane już w momencie wystąpienia pierwszych objawów schorzenia. W późniejszych etapach mogą jedynie wspomagać proces leczenia.

Jak więc z hemoroidami radziły sobie nasze babcie?

 • Nasiadówki – oczar wirginijski, nagietek bądź rumianek jak również kora dębu. Pomagają obkurczać naczynia krwionośne, mają działanie bakteriobójcze jak również mogą zatrzymywać krwawienie. W celu ich przeprowadzenie konieczne jest przygotowanie odpowiedniego naparu i dodanie go do ciepłej wody w misce lub w wannie. Aby wykonać nasiadówkę przeprowadza się kąpiele, które trwają kilkanaście minut, a w czasie ich trwania pośladki muszą być zanurzone w ciepłej wodzie.

  Metoda ta, pomimo, iż domowa cechuje się wysoką skutecznością. Skąd taki wniosek? Większość lekarzy – chirurdzy, proktolodzy a nawet lekarze pierwszego kontaktu, zalecają przeprowadzanie nasiadówek, jako jednego z elementów leczenia hemoroidów.

 • Kompres z cebuli –W celu zniwelowania stanu zapalnego i zmniejszenia pieczenia czy dolegliwości bólowych można wykonywać okłady z ugotowanej lub upieczonej, ciepłej cebuli, zawiniętej w gazę. Trzymamy w miejscu dokuczliwych hemoroidów przez około 20 minut, czyli aż ostygnie. Taki zabieg można powtórzyć 2-3 razy dziennie.
 • Przygotowujemy mieszankę – sok wyciśnięty z gotowanej cebuli, dodajemy dwie krople oleju – roztworem nasączamy tampon z waty i wkładamy do odbytu na noc. Można również umieścić go na zewnątrz docisnąć opaską i zmieniać co kilka godzin. Cebula działa przeciwzapalnie, skutecznie wesprze leczenie dokuczliwej dolegliwości.
 • Ciepłe kąpiele – do wanny nalewamy niewielką ilość ciepłej wody i siedzimy w niej z przykurczonymi nogami, wspomoże przepływ krwi w okolicy odbytu i zniweluje obrzęki. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut. Można również dodać do niej ziół. Metoda ta nie jest polecana kobietom ciężarnym.
 • Gazikiem nasączonym wywarem ziołowym można przecierać okolice odbytu, nawet po każdej wizycie w toalecie. Warto pozostawić sobie waciki i szklankę z wywarem w łazience i stosować regularnie. Działanie takie przyspieszy i wspomoże leczenie guzków krwawniczych. Jeśli jesteś w ciąży zapytaj lekarza jakie zioła możesz stosować!
 • Zimne okłady – jeśli doskwiera dokuczliwe pieczenie pomogą okłady  wykonywane zawiniętą w woreczek lub watę kostką lodu. Umieszczamy ją w okolicy odbytu na około 20 minut, chyba że wcześniej ulegnie roztopieniu.
 • Ulgę odczujemy również poprzez smarowanie chorych miejsc masłem, wazeliną, witaminą E w płynie bądź też olejkiem z kiełków pszenicy. Natłuszczanie okolicy odbytu pomoże złagodzić przykre dolegliwości. Warto stosować je kilka razy dziennie. Początkowo może to powodować dyskomfort pomiędzy pośladkami, jednak poziom ulgi jaki odczujemy zrekompensuje wszystko. Warto skorzystać przede wszystkim ze starej metody, wykorzystującej masło.
 • Przydatna może okazać się poduszka z otworem w środku, unikniemy dyskomfortu w pracy, jeśli musimy przez wiele godzin siedzieć przy biurku. Można na niej siedzieć również prowadząc samochód, wówczas stanie w korku nie będzie takie straszne, a nawet w domu przed telewizorem.
 • Nasiadówki na gotowanych ziemniakach. Gorące ziemniaki układamy w misce i nakrywamy ręcznikiem, siadamy na tak przygotowanym kompresie na około 20 minut.
 • Aloes – namaczamy tampon, chusteczki lub gazik i przykładamy na noc. Kuracja może trwać kilka tygodni. Aloes działa łagodząco i przeciwzapalnie, warto wykorzystać jego właściwości w leczeniu hemoroidów.
 • Smarowanie okolic odbytu prawdziwym miodem- ból ustępuje, a żylaki znikają. Jest to jednak dość dokuczliwe. Aby uniknąć zabrudzeń bielizny warto włożyć podpaskę.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.