Rehabilitacja domowa – kiedy i komu jest potrzebna?

Rehabilitacja domowa powstała z myślą o tych osobach, które z powodów zdrowotnych nie mogą poruszać się samodzielnie. Osoby te, z przyczyn oczywistych, nie mogą same dojechać do przychodni rehabilitacyjnej, stąd też wymagają wizyt rehabilitantów w domach. Co warto wiedzieć o tego typu zabiegach?

Dla kogo jest rehabilitacja domowa?

Fizjoterapia w domu ma szereg zalet. Przede wszystkim uwaga rehabilitanta skupiona jest wyłącznie na jednym pacjencie, przez co zajęcia mają charakter indywidualny. Tak naprawdę nie ma tutaj żadnych ograniczeń dotyczących pacjentów lub osób potrzebujących tego typu zajęć.

Oczywiście najbardziej mogą na tym skorzystać osoby, które mają problemy z poruszaniem się, przez co nie mogą one dotrzeć do przychodni. Najczęściej są to pacjenci z takimi schorzeniami, jak uszkodzenie układu nerwowego, choroby zwyrodnieniowe stawów, urazy kończyn dolnych czy guz mózgu. Rehabilitacja z dojazdem jest dla takich osób często jedyną formą i możliwością przywrócenia sprawności lub ograniczenia postępu choroby. Dlatego warto ją stosować.

Jak wygląda rehabilitacja domowa?

Cykl zajęć najlepiej zacząć od ustalenia indywidualnego planu rehabilitacji dla konkretnego pacjenta. Jak wiadomo, każdy uraz czy schorzenie jest inne i wymaga szczególnego podejścia. Podczas badania funkcjonalnego, rehabilitant ustala rodzaj ćwiczeń oraz częstotliwość zabiegów.

Sama rehabilitacja, pod względem jakości, nie odbiega od tej, która wykonywana jest w przychodniach. Każdy rehabilitant ma zawsze ze sobą niezbędny sprzęt, który umożliwia sprawne przeprowadzenie ćwiczeń, masaży czy zabiegów. 

Zalety rehabilitacji domowej

Lista zalet tego typu zabiegów jest bardzo długa i składają się na nią przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdach do przychodni, domowe warunki sprzyjające większej aktywności, brak czynnika wstydu, lepsza elastyczność w dopasowaniu godzin do preferencji pacjenta, a także indywidualne podejście fizjoterapeuty.

Ćwiczenie w domowych warunkach – na co zwrócić uwagę?

Zestaw ćwiczeń przeprowadzanych w domu zależy nie tylko od schorzenia pacjenta, lecz również warunków, jakie panują w mieszkaniu. Warto zatem przygotować wcześniej łóżko, które będzie pełniło ważną rolę w czasie trwania zajęć. To właśnie z jego wykorzystaniem fizjoterapeuci będą przeprowadzali m.in. prostowania i zginanie kończyn, siadanie lub inne ćwiczenia związane z koordynacją ruchową.

Jeśli potrzebna Ci jest rehabilitacja domowa w Warszawie, sprawdź ofertę Medi Home Care, czyli przychodnia skupiająca wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy pomogli już kilkuset pacjentom. Wystarczy wejść na stronę https://medihomecare.pl/ i zamówić wizytę jeszcze dzisiaj.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.