Jak sprawdzić obecność bakterii Helicobacter pylori?

Według informacji udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia, bakteria Helicobacter pylori może występować nawet u 30% ludzi zamieszkujących rozwinięte kraje. W przypadku krajów rozwijających się wartość ta jest jeszcze wyższa i wynosi aż 70%. 

  1. Czym jest Helicobacter pylori?
  2. Helicobacter pylori – jak można się zarazić
  3. Helicobacter pylori – objawy i diagnostyka

Czy tak częste występowanie bakterii to powód do obaw? Sprawdź, czym tak naprawdę jest ta niepozorna bakteria oraz jakie testy należy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć jej obecność.

Czym jest Helicobacter pylori?

Bakteria helicobacter została odkryta już w 1875 roku. Dokonali tego niemieccy naukowcy, jednak ze względu na trudności ze sztucznym wyhodowaniem bakterii, z czasem zapomniano o ich dokonaniu. W kolejnych latach badali ją między innymi włoscy naukowcy, Walery Jaworski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz australijscy patologowie. Ci ostatni (Barry Marshall oraz Robin Warren) otrzymali za swoje dokonania Nagrodę Nobla w kategorii medycyna w 2005 roku. Bakteria ma witki i helikalny kształt (przyjmuje się, że dzięki temu może się łatwiej poruszać na powierzchniach z dużą ilością śluzu). Zalicza się ją do pałeczek. Miejscem jej występowania jest powierzchnia komórek nabłonkowych, które znajdują się na błonie śluzowej w żołądku. Chociaż u zdecydowanej większości zakażonych nią osób nie dochodzi do rozwoju choroby, to jednocześnie odpowiada aż za 90% stwierdzonych przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Bakteria wywołuje również chorobę wrzodową żołądka (odpowiada nawet za 80% wszystkich przypadków). Z jednej strony jej obecność wcale nie musi oznaczać, że ktoś nagle zachoruje, ale jednocześnie nie należy bagatelizować takiego ryzyka. Chociaż szansa na zachorowanie jest niewielka, to bakteria może wywoływać groźne choroby.

Helicobacter pylori – jak można się zarazić

Bakteria występuje na całym świecie i jest bardzo powszechna zarówno u młodzieży, jak i u dorosłych. W samej Polsce może ją mieć nawet 84% dorosłych i ponad 30% osób poniżej osiemnastego roku życia. Jednym z powodów, dla których bakteria występuje u tylu osób na całym świecie, jest to, że do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. W zdecydowanej większości przypadków ma to miejsce jeszcze przed ukończeniem dziesiątego roku życia. Naukowcy potwierdzili, że większość zakażeń wynika z przenoszenia bakterii z matki na dziecko. Problem w tym, że jeżeli ktoś raz złapie bakterię helicobacter, to zakażenie będzie się utrzymywało przez całe życie. Jednocześnie wciąż nie ustalono, jaką drogą najczęściej dochodzi do zarażenia. Przykładowe sytuacje, w których można zarazić się bakterią helicobacter to jedzenie brudnymi rękami, spożywanie posiłku z jednego talerza, picie z tej samej butelki. Bakteria przenosi się również podczas kontaktów oralno-analnych.

Na szczęście nie trzeba się obawiać zarażeniem podczas zwykłych pocałunków, gdyż kontakt z niewielką ilością śliny nie wywołuje infekcji. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach dostępne są badania, które pozwolą szybko zdiagnozować obecność helicobacter. Jest to prosty test, który polega na oznaczeniu obecności antygenów w dostarczonej próbce kału. Dzięki badaniu możliwe jest zdiagnozowanie pierwotnego zakażenia. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeżeli na otrzymanym dokumencie zostanie stwierdzony wynik dodatni, oznacza to obecność bakterii w przewodzie pokarmowym. Badanie można przeprowadzić w jednej z wielu placówek medycznych należących do popularnej sieci, która działa na ternie całego kraju.

Helicobacter pylori – objawy i diagnostyka

Ze względu na to, że u dużej ilości osób zakażenie przez cały czas przebiega w sposób bezobjawowy, a błona śluzowa żołądka prawidłowo wydziela kwasu solny, bez przeprowadzenia badań trudno czasami stwierdzić, czy dana osoba jest zakażona Helicobacter pylori. Nie oznacza to jednak, że można lekceważyć ten problem, gdyż jest ona podstawowym czynnikiem patogenetycznym i ma związek z wieloma popularnymi chorobami. Szczególnie dotyczy to chorób atakujących górny odcinek przewodu pokarmowego. W przypadku osób, u których zakażenie odbywa się objawowo, dochodzi do ostrego zapalenia i uszkodzenia nabłonka błony śluzowej. Bakteria może przyczynić się między innymi do wystąpienia chorób wrzodowych dwunastnicy, raka żołądka i chłoniaków MALT. Liczne badania udowodniły również związek pomiędzy zakażeniem helicobacter a chorobami spoza przewodu pokarmowego. Chodzi między innymi o astmę, rozstrzenie oskrzeli, udar mózgu, pierwotne bóle głowy i inne. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje szybki test przesiewowy w kierunku wspomnianej bakterii i dowiedzieć się, czy istnieje ryzyko wystąpienia takich chorób. Pamiętaj, że w wielu przypadkach wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na szybki powrót do zdrowia. Więcej informacji na temat badania pylori w kale oraz innych usług świadczonych przez placówki medyczne znajdziesz na stronie internetowej firmy, gdzie możesz również skontaktować się z pracownikiem obsługi i umówić na badanie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.