Chroń swoje nogi przed żylakami!

Chorobowe zmiany w postaci żylaków mogą pojawiać się na naszych nogach z różnych powodów. Wśród nich znajdują się czynniki ryzyka jak wiek, historia rodzinna związana z chorobami żył powierzchniowych, ciąża, otyłość, terapia hormonalna lub antykoncepcja hormonalna, a także stojący/siedzący tryb pracy. Niektóre z tych czynników, jak uwarunkowania rodzinne czy wiek, są trudniejsze do wyeliminowania niż inne. Jednak czy unikanie pozostałych czynników sprzyjających rozwojowi żylaków może nas przed nimi uchronić? Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. O ile żylaków nie jesteśmy w stanie uniknąć możemy zapobiegać pogarszaniu się już istniejących zmian lub jak najdłużej odwlekać ich pojawienie się.

Przedstawiamy sposoby na to jak długo cieszyć się nogami bez żylaków i jak radzić sobie z pojawiającymi się objawami niewydolności żył powierzchniowych nóg.

Unikaj długiego stania i siedzenia

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji utrudnia przepływ krwi żyłami nóg w stronę serca, wbrew siłom grawitacji. Przy zaburzeniu transportu krwi ciśnienie w żyłach wzrasta prowadząc do gromadzenia się nadmiaru płynu w tkankach w okolicy stóp i łydek. Pojawia się opuchlizna, której towarzyszy często bolesność, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg. Dlatego ważne aby robić przerwy np. w trakcie pracy i wykonywać proste ćwiczenia, pozwalające na angażowanie mięśni nóg. Mięśnie te w trakcie skurczów pobudzają transport krwi w stronę serca. Gdy nie mamy czasu nawet na krótkie ćwiczenia możemy je wykonywać w trakcie pracy, siedząc za biurkiem. Do ćwiczeń na siedząco należą: wyciąganie palców u nóg, koliste ruchy piętą czy unoszenie zgiętej w kolanie nogi.

Noś rajstopy/podkolanówki uciskowe

Gdy obserwujesz u siebie początki niewydolności żył powierzchniowych nóg objawiające się opuchlizną, uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg, a czasami także mrowieniem czy bólem, warto sięgnąć po uciskowe elementy garderoby. Specjalne rajstopy czy podkolanówki noszone w ciągu dnia zapewnią prawidłowy przepływ krwi żylnej nawet w trakcie długiego przebywania w jednej pozycji. Dodatkowo, w celu łagodzenia objawów towarzyszących niewydolności żył powierzchniowych nóg, możesz stosować żel przeciwzakrzepowy z heparyną jak Lioton 1000, które aplikowane miejscowo łagodzą obrzęki i inne nieprzyjemne symptomy choroby.

Codziennie ćwicz

Dla pobudzenia krążenia w żyłach kończyn dolnych nie musimy wykonywać skomplikowanych ćwiczeń. Wystarczą proste aktywności angażujące mięsnie nóg jak spacer czy jazda na rowerze. Krążenie w kończynach dolnych stymulowane jest również efektywnie w trakcie ćwiczenia jogi. Liczne pozy stosowane w tej technice wymagają unoszenia kończyn ponad poziom serca, a dodatkowo angażują mięśnie łydek.

Zadbaj o zdrowy tryb życia

Jeżeli znajdujesz się w grupie osób zagrożonych rozwojem choroby żylakowej zwróć szczególną uwagę na swój tryb życia, tak aby uchronić żyły przed dodatkowym osłabieniem i uszkodzeniami. Utrzymuj więc zdrową wagę, a w razie nadwagi jak najszybciej pozbądź się zbędnych kilogramów. Aby zapobiegać nagłym wzrostom ciśnienia krwi unikaj produktów bogatych w sól, za to sięgaj po te zawierające rozpuszczalny błonnik. Ważne jest również właściwe nawodnienie organizmu – odpowiednia ilość płynów w organizmie jest podstawą dla zachowania prawidłowego krążenia krwi.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.