Pokrzywka: objawy, przyczyny i leczenie

Pokrzywka to odmiana pojawiającej się na skórze wysypki, którą charakteryzują blado-czerwone, wypukłe bąble. Zmiany pokrzywkowe uwidaczniają się zwykle w sposób nagły, najczęściej jako wynik alergicznej reakcji organizmu.

Najczęstszą lokalizacją pokrzywki jest skóra jednak zmiany mogą wystąpić także w gardle bądź na języku. Mają one rozmiar od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów.

Przyczyny

Większość przypadków wywołują alergeny czyli inaczej czynniki uczulające. W wyniku kontaktu z alergenem organizm uwalnia histaminę, która stosowana jest do obrony przed chociażby różnego rodzaju drobnoustrojami.

Zaburzenie odpowiedzi immunologicznej sprawia, że ilość uwolnionej histaminy jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do niewielkiego czynnika i wywołuje zmiany skórne określane mianem pokrzywki. Jest to rodzaj pokrzywki nazywany pokrzywką alergiczną.

Występują także pokrzywki wywołane silnymi bodźcami psychicznymi, oraz tzw. pokrzywki idiopatyczne, czyli takie których przyczyn nie można ustalić jednoznacznie.

Objawy pokrzywki

  • blado-czerwone bąble na skórze o średnicy od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów,
  • świąd ( niekiedy bardzo intensywny ),
  • ból.

Epidemiologia

Pokrzywka stanowi stosunkowo powszechne schorzenie, gdyż uważa się, że co najmniej 20% populacji co najmniej raz w życiu zostaje nią dotknięte. Występuje ona niezależnie od wieku, jednak zwykle u dzieci bywa bardziej dokuczliwa. Pokrzywka zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Leczenie pokrzywki

Przeważająca większość przypadków pokrzywki nie wymaga leczenia. Objawy samoistnie znikają w czasie około 24 godzin od ich pojawienia się.

Zdecydowanie bardziej niepokojące jest pojawienie się pokrzywki w gardle oraz jego okolicy, gdyż może to spowodować trudności w oddychaniu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci właściwe leczenie. Zwykle są to leki anty-histaminowe.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.