Jak skutecznie pozbyć się zgagi?

Wielu z nas doświadcza, szczególnie po obfitym posiłku, nieprzyjemnego uczucia tzw. zgagi. Objawia się ona zazwyczaj uczuciem pieczenia bądź gorąca promieniującym od klatki piersiowej w kierunku przełyku. To nie są jedyne objawy zgagi, która charakteryzuje się też takimi symptomami jak: • Nieprzyjemnym kwaśnym bądź słonym posmakiem w gardle. • Uściskiem w klatce piersiowej, odczuwanym w okolicy mostka. • Trudnościami w przełykaniu posiłków. • Odbijaniem się treści żołądkowych i nadmiar gazów w żołądku. • Mdłościami. Objawy zgagi pojawiają się zazwyczaj falami, występują najczęściej po posiłku, ale także w nocy. W szczególnie ciężkich przypadkach, nie pozwalają na spokojny sen i mogą nawet prowadzić do bezsenności.

Objawy zgagi pojawiają się zazwyczaj falami, występują najczęściej po posiłku, ale także
w nocy. W szczególnie ciężkich przypadkach, nie pozwalają na spokojny sen i mogą nawet prowadzić do bezsenności.

Chorobo refluksowa przełyku (GERD)

Zgaga to reakcja naszego organizmu na cofanie się kwasów żołądkowych z powrotem
do przełyku. Towarzyszące jej uczucie „palenia” i dolegliwości bólowe to efekt podrażnienia przełyku przez cofający się kwas żołądkowy. Przyczyną zgagi jest choroba refluksowa przełyku, w skrócie GERD od angielskiej nazwy gastroesophageal reflux disease. Często nie zdajemy sobie sprawy jak powszechna jest to dolegliwość, a może cierpieć na nią codziennie nawet co dziesiąta osoba. Sama choroba nie jest może bardzo poważna, ale znacznie utrudnia codzienne funkcjonowania, a jej konsekwencje mogą prowadzić do uszkodzenia przełyku
i poważniejszych dolegliwości. Zgaga występuje też powszechnie u kobiet ciężarnych, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży ze względu na zmiany hormonalne zachodzące
w organizmie i ucisk rosnącej macicy na żołądek.

Jak radzić sobie ze zgagą

  • Skuteczny lek działający już po dwóch minutach od przyjęcia

W walce z tą dolegliwością bardzo pomocne są leki neutralizujące kwas żołądkowy takie jak np.  lek na zgagę Rennie® dostępny w aptece bez recepty. Lek ten przynosi natychmiastową  ulgę już po dwóch minutach od przyjęcia. Dzięki prostej, naturalnej formule opartej na połączeniu węglanu wapnia i węglanu magnezu, neutralizuje kwas żołądkowy likwidując objawy zgagi.

  • Dłuższa przerwa między ostatnim posiłkiem, a snem

Ostatni posiłek powinno się spożyć około trzy, a nawet cztery godziny przed snem. W trakcie snu mechanizmy mięśni przełyku działają mniej sprawie i epizody zgagi pojawiają się wtedy najczęściej.

  • Częste picie niegazowanej wody.

Woda oczyszcza przełyk z resztek kwasu solnego i wspomaga mechanizmy trawienne.

  • Unikanie nadmiernego wysiłku bezpośrednio po posiłku

Nie powinno się ćwiczyć ani nadmiernie wysilać bezpośrednio po jedzeniu, aby uniknąć nawracani treści żołądkowej do przełyku.

  • Luźne ubrania, nieuciskające żołądka

Niewygodne i ściskające żołądek, zbyt dopasowane ubrania utrudniają mechanizmy trawienne i mogą przyczyniać się do ataków zgagi.

  • Właściwa dieta

W profilaktyce zgagi bardzo ważna jest właściwa dieta, oparta na lekkostrawnych potrawach. Niewskazane są dania tłuste, smażone i pikantne. Zaleca się też unikanie kwaśnych produktów, takich jak grejpfruty, pomarańcze czy cytryny, ale także ocet. Osoby cierpiące na zgagę powinny ograniczyć w swojej diecie alkohol, kofeinę i napoje gazowane.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.