Kolagen – czym jest i jak wpływa na zdrowie

Kolagen to białko, które odgrywa kluczową rolę w ludzkim ciele, choć często pozostaje niedoceniane w codziennych rozmowach na temat zdrowia. Jego historia sięga głęboko w przeszłość ludzkości, wywodząc się z łacińskiego słowa „colla”, oznaczającego „klej”. Odpowiednio nazwane, ponieważ kolagen stanowi dosłownie klej, który trzyma nasze ciało razem, tworząc strukturę skóry, kości, stawów, mięśni i więzadeł.

W tym krótkim tekście chcielibyśmy poruszyć temat tego, jak kolagen pomaga ratować schorzenia takie jak np. uszkodzenia chrząstki stawowej, radzi sobie z chorobą zwyrodnieniową stawów, a przede wszystkim dba o dobrą kondycję stawów zarówno młodych jak i starszych.

Czym jest kolagen?

Kolagen to rodzaj białka fibrylarnego, które stanowi główny składnik tkanki łącznej w organizmach zwierzęcych, w tym u ludzi. Jest to najbardziej obecne białko w ludzkim ciele, odpowiadające za elastyczność, wytrzymałość i strukturę wielu tkanki. Znajduje się ono nie tylko w naszej skórze, ale również w naszych stawach, tkance łącznej, włosach i paznokciach.

Każdy kto wie czym jest kolagen, szczerze stwierdzi, że jest to niesamowita rzecz, która z dodatkiem aktywności fizycznej pozwala w zachowaniu zdrowych kości, dba o to, by ograniczyć ból stawów, a w połączeniu np. z kurkumą, która ma właściwości przeciwzapalne, chroni nas każdego dnia.

flexus shots kolagen na stawy dla aktywnych

Jak kolagen działa na kondycję stawów

Kolagen odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu zdrowych stawów. W stawach, kolagen tworzy rodzaj „poduszki” lub „amortyzatora”, który pomaga w absorpcji sił podczas ruchu, zapobiegając nadmiernemu zużyciu chrząstki stawowej. Odpowiada również za elastyczność i wytrzymałość więzadeł oraz ścięgien, co wspiera stabilność stawów i zapobiega kontuzjom.

Czy kolagen rzeczywiście jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania stawów?

Oczywiście, że tak. Odpowiednie dostarczanie organizmowi kolagenu jest kluczowe dla utrzymania zdrowych stawów. Niestety, wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje, co prowadzi do zwyrodnień stawów, bólu i ograniczeń ruchowych. Dlatego ważne jest uzupełnianie kolagenu w diecie, szczególnie u osób starszych lub aktywnych fizycznie.

Bez kolagenu mogłoby się okazać, że sama aktywność fizyczna nie wystarczy, dlatego właśnie tak istotne jest uzupełnienie np. diety o kolagen (chociażby w postaci tabletek lub normalnie z jedzenia). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie sprawdź: kolagen na stawy aktywnych

Jak kolagen i aktywność fizyczna na zdrowe stawy tworzą jedność

Regularna aktywność fizyczna to oczywiście najważniejszy element utrzymania zdrowych stawów, jednakże niezbędne jest także odpowiednie odżywianie się. Kolagen może być więc uzupełnieniem diety dla osób aktywnych fizycznie, pomagając w regeneracji i ochronie stawów przed przeciążeniem i urazami. W połączeniu z aktywnością fizyczną, kolagen działa jak solidna ochrona dla naszych stawów, zapewniając im elastyczność i wytrzymałość.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak to wygląda w praktyce, to sprawdź – aktywność fizyczna na zdrowe stawy

W jakich formach możemy przyjmować kolagen

Kolagen można przyjmować na różne sposoby, w zależności od preferencji i potrzeb danej osoby. Jedną z popularnych form jest suplementacja kolagenu w postaci proszku lub tabletek. Inną opcją są naturalne źródła kolagenu, takie jak bulion kościany, żelatyna, kolagen zawarty w mięsie i rybach. Coraz częściej stosowaną metodą jest również stosowanie kosmetyków zawierających kolagen, które mogą wspomagać pielęgnację skóry zewnętrznie, wspierając jej elastyczność i jędrność.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.