Kolonoskopia i gastroskopia – ważne badania, których nie warto omijać

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia nie należą do najprzyjemniejszych i szczególnie lubianych przez pacjentów badań. Jednocześnie są jednak badaniami, które w niezwykle precyzyjny sposób są w stanie pomóc ocenić stan przewodu pokarmowego. 

Badanie dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego: czym się różni gastroskopia od kolonoskopii?

Mówiąc o tych dwóch badaniach, pacjenci często sprzeczają się, czy gorzej czuje się człowiek w trakcie gastroskopii czy kolonoskopii. Powszechnie za gorsze badanie uznawana jest kolonoskopia Poznań — przede wszystkim ze względu wprowadzania wziernika przez odbyt i dłuższego czasu badania. Gastroskopia nie jest jednak dużo przyjemniejszym badaniem. Jeśli jednak masz wskazania do jednego, drugiego lub obu badań, nie zwlekaj z nimi. Dają one bowiem dostęp do szczegółowego obrazu przewodu pokarmowego.

Gastroskopia pozwala lekarzowi obejrzeć przełyk, żołądek i bliższą część dwunastnicy. Z kolei kolonoskopię wykorzystuje się przede wszystkim dosłuży do badania stanu jelita grubego lub — jeśli są takie wskazania do końcowego odcinka jelita cienkiego.
Na gastroskopię kieruje się pacjentów z:
  • podejrzeniem choroby refluksowej,
  • zgagą i inne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • problemami z przełykaniem,
  • bólami w nadbrzuszu,
  • dolegliwościami dyspeptycznymi, takimi jak: nudności, wymioty, odbijanie.

Gastroskopia to w pełni bezpieczne badanie, które pozwala potwierdzić refluks, ale i wykryć tak poważne choroby jak nowotwór przełyku lub żołądka, choroba wrzodowa żylaki przełyku, zapalenie błony śluzowej przełyku, nowotwór żołądka.

W przypadku kolonoskopii wskazaniem do badania jest:

  • podejrzenie nowotworu jelita grubego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego i Crohna,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • nasilona biegunka o niejasnej przyczynie,
  • podejrzenie zmiany organicznej na podstawie badania radiologicznego jelita.

Badanie w znieczuleniu ogólnym? Z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego?

Gastroskopia Poznań to badanie, które można wykonać w znieczuleniu miejscowym i jest to podstawowa wersja tego badania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest ono nieprzyjemne. Przy tym badaniu dostępnie jest także znieczulenie ogólne. Analogicznie jest w przypadku kolonoskopii. Co ważne, oba badania można wykonać podczas jednej wizyty. Przyjmujesz tym samym tylko jedno znieczulenie, więc w mniejszym stopniu obciążasz organizm. W trakcie każdego z tych badań możliwe jest także pobranie wycinka do oceny histopatologicznej.

Kolonoskopia i gastroskopia — Poznań i okolice

Zanim zdecydujesz się na badanie, szczególnie jeśli zamierzasz je wykonać prywatnie, zorientuj się, jakie rodzaje znieczulenia oferuje klinika lub przychodnia. Oprócz ceny zawsze warto także sprawdzić kwalifikacje zespołu, a także opinie, jakimi cieszy się on wśród pacjentów. W Poznaniu możesz znaleźć kilka naprawdę godnych polecenia miejsc, gdzie bez obaw poddasz się takiemu badaniu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.