Polio

Polio, inaczej choroba Heinego – Medina lub nagminne porażenie dziecięce, to zakaźne schorzenie stanowiące wysokie zagrożenie. W wyniku zakażenia wirusem polio pojawia się niesymetryczne porażenie wiotkich kończyn dolnych, w niektórych przypadkach gdy choroba postępuje ku górze może dojść również do porażenia kończyn górnych. Zagrożenie życia może pojawić się w chwili, gdy porażeniu ulegną mięśnie uczestniczące w procesie oddychania oraz w krążeniu.

ZAKAŻENIE:

Wirus polio rozprzestrzenia się drogą pokarmową.

Polio

Wirus polio

KONSEKWENCJE ZAKAŻENIA:

Wirusy przenikają do rdzenia kręgowego, a przede wszystkim do neuronów ruchowych, upośledzając ich pracę. Zakażenie wirusem polio może skutkować nawet trwałym paraliżem.

OBJAWY POLIO:

Polio jest schorzeniem, które w zdecydowanej większości przypadków przebiega bezobjawowo (szacuje się że około 90-95% przypadków nie daje widocznych objawów).

Choroba ma różne postaci, z których każda może dawać odmienne objawy:

  • Postać oponowa – uczucie niepokoju, podwyższona temperatura ciała, miejscowe napięcie mięśniowe (dochodzi do zajęcia opon mózgowo-rdzeniowych),
  • Zakażenie poronne – ból gardła, podwyższona temperatura ciała, oraz w niektórych przypadkach biegunka,
  • Postać porażenna – jest bardzo rzadka, obserwuje się ją jedynie u około 0,1 do 1% wszystkich chorych, porażenia dotyczą najczęściej kończyn dolnych,
  • Postać opuszkowa, mostkowa z porażeniem nerwów czaszkowych oraz postać porażenia wstępującego – obserwuje się występowanie porażenia oddechowo – krążeniowego,
  • Postać mózgowa– zaburzenia równowagi, zaburzenia świadomości, zaburzenia mowy, oraz inne objawy związane z porażeniem, których konsekwencją może być śmierć dziecka. 

    Choroba Heinego Medina

    Choroba Heinego-Medina u dziecka

PROFILAKTYKA :

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania schorzeniu jest podanie szczepienia przeciw polio. Zgodnie z polskim kalendarzem szczepień obowiązuje ono wszystkie dzieci.

LECZENIE:

W leczeniu polio konieczne jest przebywanie dziecka w szpitalu, zaś całość działań terapeutycznych skupia się na łagodzeniu objawów. Niezwykle istotne jest aby rehabilitacja została rozpoczęta możliwie jak najwcześniej.

CIEKAWOSTKI:

  • Jeszcze około pół wieku temu polio uważane było za głównego zabójcę dzieci. Obecnie nadal zdarzają się przypadki zachorowań na tę chorobę na świecie, jednak w 2002 roku Europę uznano za wolną od polio.
Ten artykuł znajduje się w kategori Zakaźne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *