Pozajelitowe objawy zespołu jelita drażliwego

Zauważyłeś, że w stresowych sytuacjach Twoje jelita działają “nie tak”? Przez trwające kilka dni biegunki boisz się wychodzić z domu, a długotrwałe i uciążliwie wzdęcia regularnie powodują duży dyskomfort? To może być zespół jelita drażliwego. Objawy tej choroby dotykają nawet 1 na 5 dorosłych osób. Dowiedz się, z jakimi innymi dolegliwościami będziesz musiał się zmierzyć!

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome) to trudne do zdiagnozowania, ale na szczęście niegroźne schorzenie układu pokarmowego. Jego objawy, takie jak bolesne skurcze jelit, wzdęcia, zaparcia czy biegunki, zaostrzają się przy silnym, długotrwałym stresie, depresji i innych dolegliwościach psychicznych [1]. Dowiedz się, jakie inne objawy mogą świadczyć o tym, że cierpisz na IBS.

Pierwsze objawy zespołu jelita drażliwego to bóle brzucha. Nie denerwuj się jednak na zapas! Dyskomfort w jamie brzusznej może być spowodowany także przez zjedzenie zbyt obfitego obiadu. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez 3 miesiące, powinieneś uznać to za sygnał ostrzegawczy [2]. To może być IBS, choć nie można wykluczyć także jakiejś poważniejszej choroby!

Innymi objawami towarzyszącymi jelitu drażliwemu mogą być:

  • zgaga
  • nudności
  • uczucie “kluski” w gardle
  • problemy z połykaniem
  • bóle i zawroty głowy
  • bóle pleców
  • bóle mięśni
  • problemy z oddawaniem moczu (częstomocz lub bolesność w trakcie jego oddawania)
  • kołatanie serca
  • nadmierna potliwość
  • zmęczenie
  • zaburzenia snu
  • problemy z koncentracją
  • zaburzenie cyklu miesiączkowego u kobiet
  • uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach [3,4]

Diagnoza zespołu jelita drażliwego nie jest łatwa, ponieważ jego objawy są podobne do wielu innych schorzeń. Jak zatem lekarz może rozpoznać IBS? Przede wszystkim wykluczając inne choroby o podobnych symptomach[2]. Ważną informacją dla gastrologa będą odpowiedzi na pytania: czy w kale występuje krew, a także, czy objawy występują w nocy. Badanie krwi w stolcu możesz wykonać sam przy użyciu prostego testu paskowego, który dostaniesz w każdej aptece. Dlaczego ważne jest, czy dolegliwości ustępują w nocy? Bo w czasie snu organizm się rozluźnia, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a – jak wiesz – IBS bardzo często towarzyszy napięciu nerwowemu.

Pamiętaj także, że gorączka, towarzyszące jej dreszcze, zmiana koloru stolca, utrata masy ciała, ciągły ból brzucha oraz domieszka krwi w stolcu, na bieliźnie lub na papierze nie są objawami IBS i mogą świadczyć o poważnych schorzeniach. Najlepiej zgłoś się na konsultację do lekarza gastrologa [4]!

Diagnoza i co dalej?

Niestety, zespołu jelita drażliwego nie da się wyleczyć, ponieważ nie wiadomo jaka jest dokładnie przyczyna tej dolegliwości. Co zatem możesz zrobić? Skupić się na łagodzeniu uciążliwych objawów. W jaki sposób?

  • Lekka, zbilansowana dieta jest najważniejsza! – Zadbaj o to, by Twoje posiłki były niskotłuszczowe – gotowane lub pieczone w folii, lekkostrawne, łagodne – zamiast ostrych przypraw doprawiaj ziołami. Bazylia, tymianek koperek czy mięta podkreślą smak dania, a dodatkowo pomogą Ci uniknąć wzdęć i niestrawności. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika – jeśli męczą Cię nawracające biegunki, wybieraj produkty bogate w błonnik rozpuszczalny (np. skrobię), który dobrze chłonie wodę i działa zapierającą. Znajdziesz go w burakach, dyni, marchewce i ziemniakach. Natomiast, gdy szczególnie dokuczają Ci zaparcia, sięgnij po dania bogatoresztkowe, czyli takie, które zawierają błonnik nierozpuszczalny, stymulujący jelita do pracy. Co powinieneś jeść? Otręby, pełnoziarnisty makaron, kaszę gryczaną i razowe pieczywo [5].
  • Leki przeciwbólowe – tabletki na bazie np. paracetamolu stosuj doraźnie przy bólach brzucha. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać dziennej dawki zalecanej przez producenta [6].
  • Leki rozkurczowe – jeśli dokuczają Ci uciążliwe skurcze jelit, możesz wspomóc się środkami rozkurczowymi, przygotowywanymi na przykład na bazie butylobromku hioscyny – głównego składnika leku Buscopan®️, który zwalcza skurczowe bóle brzucha [7].
  • Pomoc psychologiczna – jak podają statystyki, nawet u 90% osób cierpiących na zespół jelita drażliwego współwystępują zaburzenia psychiczne, takie jak: depresja, stany lękowe, długotrwały stres czy zaburzenia osobowości [1]. Dlatego nie obawiaj się stanąć twarzą w twarz ze swoim problemem i daj sobie pomóc!

Pamiętaj, że nie da się wyleczyć zespołu jelita drażliwego, ale przestrzegając odpowiedniej diety, dbając o zdrowie psychiczne i przyjmując odpowiednie leki, możesz zapomnieć o chorobie na długie lata.

Bibliografia:

1.Zespół jelita drażliwego (IBS) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie. WP ABC Zdrowie. https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

  1. Korab T. Dieta w zespole jelita nadwrażliwego (ZJN / IBS). Szpital Miejski

Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza.

http://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/589/dieta-w-zespole-jelita-nadwrazliwego-ibs-wyd.ii.pdf

  1. Inne objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego. Portal Farmaceutyczno Medyczny. https://www.pfm.pl/baza_chorob/choroby-ukladu-pokarmowego/inne-objawy-charakterystyczne-dla-zespolu-jelita-drazliwego/166
  2. Głowacz A. Zespół jelita drażliwego – objawy, dieta i leczenie. https://www.doz.pl/czytelnia/a321-Zespol_jelita_drazliwego_8211_objawy_dieta_i_leczenie
  3. Dieta, gdy cierpisz na zespół jelita drażliwego. Poradnik zdrowie; http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/dieta-gdy-cierpisz-na-zespol-jelita-drazliwego_38458.html
  4. Aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Laboratoria.net;

http://laboratoria.net/home/16305.html

  1. Buscopan (hioscyna) – tabletki powlekane. MP.PL Baza Leków;

https://bazalekow.mp.pl/lek/28559,Buscopan-tabletki-powlekane

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej  PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.