Łuszczyca u dzieci: objawy i przebieg

Łuszczyca jest schorzeniem, którego nie przypisuje się do konkretnego wieku. Jej pojawianie się jest niemal równe u dorosłych co u dzieci. Szacunkowe dane pokazują, że co trzecia chora osoba nie ukończyła 18 lat.
W przypadku najmłodszych bardzo ważny jest czynnik psychologiczny choroby. Rodzice często przez swoją ograniczoną wiedzę na temat schorzenia traktują je jako wyrok na dzieciństwo swojego dziecka. Tym samym przenoszą takie poczucie na swoją pociechę, która stopniowo zamyka się w sobie, odczuwa brak akceptacji, popada w kompleksy i izoluje się od otoczenia. Z pewnością nie musi to wyglądać w taki sposób. Konieczne jest jednak przekazanie odpowiedniej wiedzy rodzicom.
Jak przebiega łuszczyca u dzieci?
Pocieszający zarówno dla najmłodszych jak i dla ich rodziców może być fakt, że u dzieci łuszczyca przebiega z krótkimi okresami zaostrzeń objawów oraz długimi całkowitego ich ustąpienia (reemisji). Jest to o tyle ważne, że choroba nie musi stanowić powodu wykluczającego nasze dziecko z zabaw rówieśniczych i licznych aktywności.
Jak zapobiegać silnym zaostrzeniom objawów?
Z całą pewnością doznania takie jak stres czy zmartwienia mogą powodować, że zmiany na skórze dziecka stają się bardziej intensywne. W związku z tym dobrze aby chronić dzieci przed tego typu sytuacjami. Dodatkowo urazy mechaniczne w miejscach zmian mogą powodować zaostrzenia.
Czy objawy łuszczycy u dziecka są inne niż u osoby dorosłej?
Absolutnie nie. Wygląd skóry łuszczycowej jest zbliżony w każdym wieku. Oznacza to, że są pewne punkty wspólne łączące każdy przypadek tego schorzenia. Jednak całkowity obraz kliniczny może znacząco różnić się u dwóch pacjentów. Charakterystyczne są placki na skórze w dowolnym odcieniu czerwieni oraz srebrzyste bądź delikatnie szarawe łuski i silne łuszczenie (rogowacenie się) naskórka w miejsca zajętych chorobą.
Co można radzić rodzicom dzieci chorujących na łuszczycę?
1. Stanowcze NIE mówimy sterydom – wykazują one dużą skuteczność w likwidacji zmian łuszczycowych, jednak tylko w czasie gdy są stosowane. Za każdym razem gdy lek zostanie odstawiony następuje silny, a nawet bardzo zaostrzony nawrót choroby. Czego wynikiem jest dalsze przypisywanie przez lekarzy leków o silnym działaniu jak również o skutkach ubocznych, których nie można bagatelizować. Sterydy mogą powodować uszkodzenia wątroby oraz wywołują zaburzenia w procesach metabolicznych organizmu co może skutkować powstawaniem nowych poważnych chorób w dopiero rozwijającym się organizmie. W przypadku dzieci zaleca się leki naturalne, a odchodzenie od antybiotyków, które w swoim składzie zawierają sterydy. Z całą pewnością rodzice zauważą również mniejsze zaostrzenie bądź całkowite ustąpienie objawów w porze letniej. Wynika to z korzystnego oddziaływania promieni słonecznych na zmiany łuszczycowe. Pamiętajmy jednak aby nie zachłysnąć się chwilą poprawą stanu skóry i nie zapomnieć o najważniejszym aspekcie w trakcie kąpieli słonecznych czyli ochronie tj. o stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV.
2. Ważnym aspektem jest również dbanie o ogólny dobry stan zdrowia dziecka – wskazane jest unikanie przeziębień, próchnicy oraz stanów zapalnych. Jedną z przyczyn powstawania łuszczycy jest nadreaktywność limfocytów T w układzie immunologicznym, dlatego utrzymywanie go w dobrzej kondycji pomoże w zmniejszeniu intensywności objawów. Lekarze zalecają również przeprowadzenie u dzieci z łuszczycą niektórych nieobowiązkowych szczepień na choroby wirusowo- bakteryjne, z całą pewnością spowodują one wzrost odporności u dziecka oraz będą formą profilaktyki.