Ozon przyszłością branży spożywczej?

Ozon jest niezwykle silnym utleniaczem, który znajduje coraz więcej zastosowań w różnych dziedzinach gospodarki. Mylnie związek ten kojarzony jest głównie z dezynfekcją pomieszczeń oraz wody basenowej. Unikalne właściwości ozonu z powodzeniem wykorzystuje się także w branży spożywczej, medycynie czy kosmetyce.

Ozon jest trójatomową odmiana tlenu (O3) występującą naturalnie w stratosferze, czyli górnej warstwie atmosfery, gdzie pełni rolę filtra pochłaniającego szkodliwe dla organizmów żywych promieniowanie nadfioletowe. Związek ten powstaje w wyniku działania promieni UV lub podczas silnych wyładowań atmosferycznych.

Ozon, wykorzystywany w technologii, powstaje w sposób sztuczny przy użyciu specjalnych generatorów zwanych ozonatorami.

Ozon w przemyśle spożywczym

Trójatomowa odmiana tlenu z powodzeniem wykorzystywana jest przy procesie oczyszczania warzyw i owoców. Prof. Krzysztof Śmigielski wskazuje, że wciąż najpopularniejszą metodą pozostaje dekontaminacja parą wodną, która jednak niesie za sobą szereg wad. Do najpoważniejszych należy pogorszenie jakości smaku oraz zmiana barwy produktów, a także obniżenie aktywności związków biologicznie czynnych (więcej informacji można przeczytać w artykule – wywiad z ekspertem MedOnet).

Ozon skutecznie eliminuje zarodniki pleśni i grzybów, bakterie, wirusy i szeroką gamę mikroorganizmów, pozostawiając surowce roślinne w niezmienionym stanie. Barwa oraz właściwości sensoryczne owoców i warzyw pozostają identyczne jak przed oczyszczaniem. Co więcej, ozonowanie żywności (ozonowane spożywcze) zahamowuje proces psucia bakteryjnego, wydłużając tym samym czas zachowania produktów w dobrej jakości.

Proces oczyszczania można przeprowadzać na kilka sposobów. Produkty mogą być zamgławiane, zraszane lub zanurzane w ozonowanej wodzie. Ozon doskonale nadaje się również do oczyszczania rozdrobnionych przypraw, nie powodując ich zbrylenia, co ma miejsce w przypadku użycia pary wodnej. Sam związek, po kontakcie z produktami, szybko ulega rozkładowi do tlenu, nie pozostawiając po sobie śladu. Ozonowanie warzyw i owoców jest zatem procesem całkowicie bezpiecznym dla konsumentów, a także przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Napowietrzanie wód głębinowych

Wody głębinowe charakteryzują się naturalnym zapachem, który związany jest z występowaniem w tych wodach związków żelaza, arsenu, manganu czy siarki. Napowietrzanie wody powietrzem wzbogaconym minimalnym dodatkiem ozonu pozwala usunąć z wody te pierwiastki i w efekcie zniwelować charakterystyczny dla tych wód zapach. Co ważne, proces ten pozwala zachować pierwotną czystość oraz oryginalne właściwości wód głębinowych, w tym ich delikatny smak. Jest to jeden z niewielu procesów, które można stosować przy rozlewie naturalnych wód mineralnych i źródlanych, ponieważ ingerencja w skład czy właściwości wody mineralnej czy źródlanej jest niedopuszczalna.

Warto zaznaczyć, ze napowietrzanie wód głębinowych powietrzem wzbogaconym w ozon, nie jest tym samym, co ozonowanie wody. Główną różnicę stanowi ilość ozonu, która jest wykorzystywana do każdego z procesów. Napowietrzanie wody wymaga jedynie minimalnego dodatku tego związku. Do ozonowania potrzeba go znacznie więcej. Ozonowanie wody jest stosowane np. przy dezynfekcji basenów pływackich.

 Inne zastosowania ozonu

Coraz większą popularnością cieszą się ponadto terapie lecznicze oparte na ozonie. Ozonoterapia stosowana jest najczęściej jako uzupełnienie leczenia tradycyjnego lub wówczas, gdy konwencjonalne metody nie przynoszą efektów. Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie w jednym z artykułów przeglądowych wskazuje, że zastosowany miejscowo ozon wspomaga gojenie ran poprzez zahamowanie krwawienia oraz poprawienie natlenowania uszkodzonych tkanek.

Stomatologia wykorzystuje przeciwdrobnoustrojowe właściwości ozonu do walki z próchnicą oraz zakażeniami miazgi zęba, a także do dezynfekcji.

Zastosowanie ozonu w kosmetyce, pozwala zabezpieczyć czystość biologiczną produktów pielęgnacyjnych. Jest to ważne zwłaszcza dla alergików i osób wrażliwych na środki konserwujące.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.