Aspartam a cukrzyca

Aspartam to jeden z wielu dodatków do żywności, których coraz bardziej się obawiamy. Ten chemiczny składnik w rozmaitych produktach oznaczany jest symbolem E951. Pośród jego właściwości koniecznie należy zwrócić uwagę iż powoduje wzmocnienie aromatu owocowego i może z powodzeniem zastępować cukier.

Badania na temat aspartamu

Do tej pory już przeszło 100 różnych organizacji, które zajmują się bezpieczeństwem żywności, uznało, że aspartam, to dozwolony składnik pożywienia. Mimo to nadal prowadzone są liczne badania naukowe i dyskusje, które mają określić czy jego stosowanie, aby na pewno jest bezpieczne. Z uwagi na fakt, iż w jego składzie występuje fenyloalanina, to nie jest on dozwolonym składnikiem diety osób chorujących na fenyloketonurię.

Wielu badaczy zajmujących się tematem w dalszym ciągu jest zdania, że wieloletnie spożywanie popularnego słodzika może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń. W kontekście badań nad aspartamem często podnoszony jest temat metanolu, który pojawia się na skutek hydrolizy aspartamu. Ma on być szkodliwy, gdyż na podstawie badań na zwierzętach uznaje się, że może wykazywać działanie rakotwórcze.

Specjaliści podają rozmaite choroby, które mogą być spowodowane przez spożywanie aspartamu. Jednak żadne nie zostało w pełni potwierdzone i stanowią one jednak domniemania. Pojawiają się informację o możliwych zmianach neurologicznych, padaczce, zawrotach głowy czy problemach z koncentracją, a nawet zaburzeniach natury depresyjnej.

Aspartam w cukrzycy

Z pewnością jest to substancja, która rodzi wiele kontrowersji i wątpliwości. Nie wiem czy możemy ją bezpiecznie spożywać. Jednak Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością uznają aspartam za bezpieczny i dozwolony do spożycia. Tak więc można przypuszczać, że podstawowymi grupami docelowymi, które będą nabywać produkty zawierające w swoim składzie tę substancję, będą właśnie cukrzycy oraz osoby borykające się z problemem otyłości.

Mimo zapewnień i braku potwierdzenia w badaniach, że aspartam mógłby szkodzić zdrowiu, w USA doszło kilka lat temu do pewnego rodzaju paniki. Konsumenci zaczęli obawiać się powszechnego słodzika i uznawać, że na pewno szkodzi on ich zdrowiu. W konsekwencji popularny producent napojów gazowanych – Pepsi, wycofał aspartam ze wszystkich swoich napojów dietetycznych sprzedawanych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Gdzie występuje aspartam?

Jako, że aspartam jest zdecydowanie słodszy o cukru, a dodatkowo bardzo nisko kaloryczny. W związku z tym świetnie sprawdza się w różnego rodzaju napojach typu light. Występuje na całym świecie w płatkach śniadaniowych bez cukru czy gumach do żucia. Jest to składnik powszechny w dżemach czy marmoladach o obniżonym poziomie cukru, jogurtach i niskiej zawartości cukru, konserwach warzywnych lub owocowych, alkoholowych napojach light. I wielu innych produktach. Niezależnie od tego z jaką teorią na temat aspartamu się utożsamiamy i w co wierzymy warto zawsze przed nabyciem konkretnego produktu czytać informacje zawarte na etykiecie, aby mieć świadomość tego co kupujemy i spożywamy – my i nasi bliscy.

Źródła:

https://www.zdrowiewpraktyce.pl/choroby-wspolczesnego-czlowieka/aspartam-e-951-jak-niebezpieczny-jest-naprawde-789.html

https://cukrzycapolska.pl/pepsi-wycofala-aspartam-dietetycznych-napojow-usa-02062015/

https://zdrowie.tvn.pl/a/co-to-jest-aspartam-zastosowanie-i-skutki-spozywania-e951

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.