Chrapanie -przyczyny i sposoby leczenia

Chrapanie jest bardzo uciążliwe dla samego chrapiącego jak i dla osoby, z którą śpi w jednym pomieszczeniu. Chrapie co drugi Polak po 40 roku życia oraz co czwarta Polka, po okresie menopauzy. Jakie są skuteczne sposoby leczenia? Tego dowiesz się po przeczytaniu artykułu.

Czym jest chrapanie?

Warto zwrócić uwagę na to, że chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Problemem niebezpiecznym dla tych osób jest natomiast bezdech senny, czyli brak przepływu powietrza przez krtań. Zdarza się to osobom ze skrzywioną przegrodą nosową, powiększonymi migdałami lub wydłużonym podniebieniem miękkim.

Skłonności do chrapania pojawiają się najczęściej:

  • u osób starszych,
  • zmagających się z nadwagą lub otyłością,
  • po spożyciu alkoholu,
  • wykonaniu wysiłku fizycznego,
  • gdy jesteśmy zmęczeni.

Jak powstaje chrapanie?

Kiedy śpimy, mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się, co powoduje opadanie podniebienia miękkiego i języczka. Skutkuje to nadmiernym zwężeniem górnych dróg oddechowych. Tak powstaje odgłos chrapania.

para, chrapanie, sen

Chrapanie u dzieci

Chrapanie spotykane jest także w przypadku dzieci. Najczęstszym powodem chrapania u maluchów jest powiększenie trzeciego migdała z powodu częstych infekcji. Jeśli chrapaniu z powodu przerośniętego migdała towarzyszy bezdech senny, wskazane jest jego usunięcie.

Przyczyną chrapania może być krzywa przegroda nosowa, czasowa niedrożność nosa lub przeziębienie.

Każdy przypadek chrapania u dzieci warto skonsultować z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę i wybierze odpowiednie metody leczenia.

dziecko,sen,chrapanie

Przyczyny chrapania

Dźwięk, który wydobywa, się z ust chrapiącego człowieka może osiągać głośność nawet 90 decybeli, co możemy porównać z ruchem ulicznym. Jakie są przyczyny chrapania?

Przyczyny chrapania:

  • krzywa przegroda nosowa,
  • obniżone napięcie języka i gardła,
  • przerost migdałków,
  • zaburzenia drożność nosa,
  • problem z nadwagą, bądź otyłością.
  • alergie,
  • palenie papierosów,
  • spożywanie alkoholu przed snem,
  • spanie na wznak.

Skutki chrapania

Nieleczone chrapanie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji w postaci:

  • rozdrażnienie oraz kłopoty z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • niewyspanie (partnerowi osoby chrapiącej ,,ucieka” od godziny do dwóch snu)

U chrapiących, często występuje niedotlenienie całego organizmu, którego skutki odczuwalne są w ciągu dnia. Występuję senność, zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy i problemy z koncentracją. Kolejnym skutkiem jest nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Osoby chrapiące, częściej chorują na infekcję górnych dróg oddechowych, gdyż przesuszona, przez spanie z otwartymi ustami, śluzówka jamy ustnej i nosa jest słabszą barierą dla zarazków.

U mężczyzn zauważa się również obniżoną potencję, wydolność fizyczną oraz intelektualną. Nocne chrapanie nie sprzyja kierowcom, gdyż podczas jazdy dziennej są senni, zmęczeni, rozdrażnieni, boli ich głowa, mają problemy z koncentracją, co może się przyczynić do wypadków.

Choroba, która jest związane z chrapaniem to zespół obturacyjnego bezdechu sennego, czyli zatrzymanie oddechu lub epizody spłycenia oddechu, zakłócone głośnym chrapaniem.

Bezdech senny powoduje niedotlenienie, zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i insulinooporność, które w konsekwencji mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Chrapanie może również wpływać na relacje z bliskimi. Ponieważ ciągle odczuwamy zmęczenie w ciągu dnia, rezygnujemy ze spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Konsekwencjami dotknięci są również partnerzy osób zmagających się z chrapaniem. Głośny dźwięk chrapania, ciągła zmiana pozycji a w rezultacie konieczność odseparowania chrapiącego partnera, to zachowania, które nie sprzyjają rozwojowi relacji.

sen, chrapanie, para

Leczenie chrapania

Chrapanie, którego przyczyna nie wiąże się z nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych, może wynikać z niewłaściwego trybu życia. Dlatego, zanim udamy się do lekarza z problemem chrapania, warto samemu wprowadzić kilka zdrowych zasad.

Wyeliminuj wszystkie używki ze swojej diety! Nikotyna, alkohol działa niekorzystnie na nasz organizm, a w szczególności na górne drogi oddechowe.

Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, zmień nawyki żywieniowe, zacznij ćwiczyć, jeździć rowerem, gdyż przyczyną chrapania może być odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach gardła, powodując ucisk na drogi oddechowe.

Domowe sposoby na chrapanie

Zacznij od zmiany pozycji snu. Najczęściej chrapią osoby, które śpią na plecach. Taka pozycja powoduje, że język opada do tyłu, otwierają się usta, a w konsekwencji następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Do spania zalecana jest pozycja na boku.

Warto zadbać też o odpowiednio dobrane akcesoria do snu, takie, jak poduszka czy materac.Dobrze wyprofilowana poduszka, zapewni nam prawidłowe podparcie głowy, szyi oraz kręgosłupa. Najlepiej wybrać taką poduszkę, która delikatnie podniesie głowę.

Na rynku są dostępne poduszki anatomiczne, które każdorazowo dopasowują się do kształtu naszej głowy.

Problem chrapania występuję, również często gdy mamy niedrożne drogi oddechowe. Katar, zapalenie zatok, czy powiększone migdałki zmuszają nas do oddychania przez usta, powodując chrapanie. Dlatego przed zaśnięciem  zalecane, jest oczyszczenie dróg oddechowych.Można również zaaplikować w okolicach przegrody nosowej maść majerankową,  a pościel warto  skropić kilkoma kroplami olejku lawendowego lub  eukaliptusowego, który w czasie snu ułatwi nam oddychanie.

tata,dzieci,chrapanie

Terapia CPAP

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia chrapania jest terapia CPAP. Metoda ta polega na wytwarzaniu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy pomocy aparatów CPAP. Terapia CPAP to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. Efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu.

Jak wygląda terapia?

Podczas snu zakładamy specjalną maskę, szczelnie przylegająca do twarzy, która zasłania nos i usta lub tylko nos. Rurka podłączona jest do aparatu CPAP dozującego powietrze pod odpowiednim ciśnieniem.

Jakie są koszty terapii?

Pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne i stosowne zalecenia specjalisty, mogą skorzystać z refundacji NFZ (90% kwoty 2100 zł tj. 1890 zł). W kosztach refundacji mogą brać udział również ośrodki pomocy: MOPS, PCPR, PFRON.

chrapanie,maska,sen

Podsumowanie:

Leczenie chrapania jest bardzo ważne ze względów zdrowotnych. Nieleczone chrapanie może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Warto zacząć od domowych sposobów, które nie są kosztowne a mogą znacząco poprawić komfort snu. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, jednak jest terapia CPAP, która pomoże wyeliminować chrapanie z naszego życia a sen stanie się dla nas przyjemnością, a nie utrapieniem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.