Choroba Leśniewskiego Crohna

Choroba Leśniewskie-Crohna jest zapalnych schorzeniem w obrębie jelit. Wyróżniające dla tej jednostki jest, że proces ten toczy się na całej grubości ściany jelita. Zmiany mają charakter ogniskowy i nie występują w sposób stały. W związku z tym dokuczliwy i często bolesny stan zapalny pojawia się tylko w niektórych miejscach w układzie pokarmowym, a inne pozostają nieruszone.

Diagnoza choroby Leśniewskiego-Crohna najpowszechniej stawiana jest u osób młodych pomiędzy 15 a 30 rokiem życia, choć jej pojawienie się może mieć miejsce niezależnie od wieku. Choroba ma charakter nawrotowy. Może umiejscawiać się w każdej części przewodu pokarmowego, jednak najpowszechniejsze jest jej występowanie w końcowym odcinku jelita cienkiego – jelicie krętym oraz początku jelita grubego.

Skąd bierze się choroba Leśniewskiego-Crohna?

Przyczyny pojawienia się tego schorzenia mogą być urozmaicone. Wymienia się m.in. podłoże genetyczne, odpowiedź immunologiczną błony śluzowej jelit czy też mikroflorę jelitową. W sytuacji, gdy dojdzie do znacznego spadku odporności organizmu, to schorzenie może uaktywniać się u osób, które posiadają podatność na zachorowanie. Pełna diagnostyka wymaga określenia kombinacji czynników, które wpływają na pojawienie się zapalenia w konkretnym przypadku. Zaleca się również przeprowadzenie badań w kierunku nietolerancji glutenu, który w wielu przypadkach stanowi istotny czynnik prozapalny.

Jak objawia się choroba Leśniewskiego-Crohna?

Objawy schorzenia bywają dotkliwe, gdyż pojawiają się ropnie okołoodbytnicze, biegunki, krew w stolcu, wzdęcia, silne bóle brzucha, zaparcia czy spadek masy ciała. W wielu przypadkach dodatkowo występuje silne osłabienie organizmu, gorączka, jak również zmiany w obrębie skóry.

Jak walczyć z chorobą Leśniewskiego-Crohna?

Jeśli uwidoczni się u nas  Choroba Leśniewskiego-Crohna – dieta i probiotyki, będą stanowiły podstawę postępowania terapeutycznego. Jest to schorzenie przewlekłe o charakterze nawracającym, dlatego nawet jeśli pojawi się remisja, nie powinno się odstawiać stosowanych leków, bez porozumienia z lekarzem.

W tej jednostce chorobowej niezbędne jest regularne przeprowadzanie badań kontrolnych i sprawdzanie czy nie pojawiają się skutki uboczne spowodowane przez przyjmowane leki. W przypadku nawrotów niejednokrotnie zachodzi konieczność hospitalizacji i bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarza.

W diecie dominują główne zasady powtarzane przez specjalistów od żywienia, dotyczące zdrowego odżywania. Przede wszystkim należy więc unikać żywności przetworzonej, szybkiego jedzenia na wynos, konserw, wędlin, sosów, napojów gazowanych czy jasnego pieczywa. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i w miarę możliwości lekkostrawna. Odradza się również spożywanie produktów mlecznych. Zaleca się natomiast warzywa, świeże owoce, kasze i siemię lniane czy orzechy.

Stosowanie probiotyków może wesprzeć leczenie i przyspieszyć regenerację mikroflory jelit w czasie remisji schorzenia. Z tego powodu z pewnością warto je stosować. Powinny jednak zostać odpowiednio dobrane. Nie można ryzykować, że zakłócą działanie stosowanych leków. Przed przyjęciem najlepiej skonsultować się z lekarzem i wybrać preparat wspólnie. Zaleca się również, aby probiotyk był przyjmowany przynajmniej w dwugodzinnym odstępie czasowym od innych leków.

Więcej o chorobie dowiecie się pod adresem http://wybieramprobiotyk.pl/2018/10/22/choroba-lesniowskiego-crohna-dieta-i-probiotyki/

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.