Dofinansowanie na sprzęt ortopedyczny – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Zakup profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego nierzadko stanowi jedyną alternatywę dla osób, które zmagają się z ciężkimi urazami lub pacjentów po przebytych udarach, wylewach i innych schorzeniach neurologicznych. Niestety, koszty zakupu niezbędnych urządzeń bardzo często nadwyrężają i tak już uszczuplony domowy budżet. Na szczęście, istnieje kilka możliwości dofinansowania zakupu niezbędnych urządzeń, dzięki którym rehabilitacja osoby chorej będzie przebiegała sprawnie i znacząco zwiększy szanse na wyzdrowienie.

  1. Dofinansowanie z NFZ
  2. Pomoc z PFRON i PCPR
  3. Program Likwidacja Barier

Dofinansowanie z NFZ

Dofinansowanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to najczęściej udzielana pomoc finansowa związana z refundacją zakupu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Polskie prawo ściśle określa limity pomocy w ramach NFZ oraz rodzaje wyrobów medycznych i zaopatrzenia, które może zostać zakupione ze wsparciem NFZ. Przykładem jest np, dofinansowanie w kwocie do 250 zł na zakup peruki dla pacjentów onkologicznych czy dopłata do zakupu pieluchomajtek dla osób obłożnie chorych.

Pomoc z PFRON i PCPR

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych to kolejne instytucje, które w swoim statucie mają wpisaną pomoc osobom chorym lub wymagającym rehabilitacji, a jedną z form tej pomocy może być dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu, np, wózka inwalidzkiego, balkonika, protezy czy kuli ortopedycznej. Co więcej, instytucje te bardzo często mogą dofinansować zakup urządzeń medycznych, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program Likwidacja Barier

Likwidacja barier architektonicznych to działanie mające na celu zwiększenie dostępności dla osób, mających problemy z poruszaniem się. Dla takich osób kłopotem jest m.in. przemieszczanie się po schodach, wejście do wanny lub kabiny prysznicowej, a także przekraczanie wielu innych barier, np. wsiadanie do samochodu lub pozostałych pojazdów. W ramach likwidacji barier istnieje możliwość dofinansowania m.in. specjalistycznych schodołazów, czyli urządzeń, które umożliwiają osobie niepełnosprawnej poruszanie się po schodach czy uzyskania wsparcia finansowego na prace budowlane, mające na celu przystosowanie obiektu budowlanego do potrzeb i możliwości osoby niepełnosprawnej lub z ograniczeniem ruchowym. Jesteś zainteresowany zakupem profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego lub zaopatrzenia w wyroby medyczne, ale nie wiesz, gdzie znaleźć takie urządzenia? Sprawdź ofertę Akson.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.