Perfumy z rozmarynem

Aromatyczne, a jednocześnie świeże – takie są perfumy z rozmarynem. Swoich fanów znajdują one szczególnie u płci brzydkiej, jednak i ta piękna nie stroni od zapachu tego zioła. W jakich perfumach można odnaleźć rozmaryn i z jakimi nutami się on łączy? Zobacz, co musisz wiedzieć o perfumach rozmarynowych?

Czym jest rozmaryn?

Rozmaryn jest rodzajem wieloletniej rośliny. Źródła wskazują, że występuje on, aż w 12 gatunkach, ale najpopularniejszą jest albiflorus. Roślina ta pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, jednak współcześnie rośnie też w USA, Meksyku, Hiszpanii i Francji. W Polsce rozmaryn uprawiamy w ogródkach i doniczkach.

Rozmaryn na różne sposoby był wykorzystywany już przez starożytnych Egipcjan i Greków. Zioło przede wszystkim znalazło zastosowanie w medycynie – poprawiało pamięć i zwiększało koncentracje. Starożytni nam rozmaryn używali również jako składnik kadzideł i zapachów do ciała. To nie zmieniło się do dziś. Rozmaryn bowiem jest popularnym składnikiem współczesnych perfum.

Odnaleźć można go w kompozycjach zapachowych topowych marek. Po zioło to sięga, chociażby Issey Miyake, Chanel, Yves Saint Laurent czy Givnchy. Często wykorzystują one rozmaryn w pachnidłach męskich, ale dostępne na tagomago.pl/collections/guerlain i w perfumerii perfumy Guerlain udowadniają, że zioło świetnie będzie też pasować do damskich kompozycji.

Jak pachną perfumy z rozmarynem?

Rozmaryn, a dokładnie olejek eteryczny z tej rośliny ma korzenny, aromatyczny zapach, który niektórym może kojarzyć się z kamforą. Perfumom daje on przyprawowy i ziołowy charakter. Pachnidła z rozmarynem często można też znaleźć w kategorii zapachów aromatycznych. Wynika to z tego, że zapach rozmarynu jest intensywny, mocny, wyraźny. Warto jednak zaznaczyć, że rozmaryn w perfumach nigdy nie występuje solo. Zawsze towarzyszą mu inne aromatyczne wonie takie jak lawenda, szałwia, zielone tony. Częste połączenie to również rozmaryn i cytrusy.

Z taką mieszanką spotykamy się właśnie w przypadku L’Homme Ideal marki Guerlain. W tym pachnidle rozmaryn występuje w nucie głowy razem z gorzką pomarańczą, kwiatem pomarańczy, cytrusami. W bardziej oryginalnych perfumach ziołowy akcent łączony jest natomiast z zapachem siana czy świeżo skoszonej trawy.

Akordy w towarzystwie, których zazwyczaj występuje rozmaryn, sprawiają, że tworzy kompozycje świeże, energetyczne, lekkie. Idealnie sprawdzają się one latem czy wiosną. Będą one odświeżać nawet w najbardziej upalne dni. Perfumy z rozmarynem na jesień i zimę to natomiast te wpisujące się w rodzinę orientalną, gdzie ziołu towarzyszą ciepłe i aromatyczne przyprawy.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.