Dieta nerkowa: przy niewydolności nerek i kamicy nerkowej

Schorzenia jakie występują w niezwykle ważnym dla naszego organizmu organie jakim są nerki leczone są zwykle środkami farmakologicznymi.

Należy jednak również pamiętać o konieczności dostosowania sposobu odżywiania do choroby na jaką cierpimy.

Dieta przy niewydolności nerek

  • Schorzenie to wymaga zmniejszenia spożycia białka. Nie należy jednak popadać w skrajności i całkowicie rezygnować z jedzenia produktów białkowych. Zaleca się jednak wybieranie takich, w których jest ono pełnowartościowe, jak np. mleko czy jaja.
  • Zaleca się wyeliminowanie tłuszczy zwierzęcych, soli, kiszonek, konserw, przyprawy z dodatkiem sodu, produktów wędzonych, w przypadku gdy pojawiają się obrzęki i nadciśnienia,
  • Może również zaistnieć konieczność rezygnacji z banany, kakao, pomidory i ich przetwory, orzechy, czekolada, suszone owoce, nasiona roślin strączkowych, kasze, muesli, mięsne oraz warzywne wywary, grzyby. Zdarza się to w sytuacji gdy poziom potasu w organizmie jest na zbyt wysokim poziomie,
  • Dieta przy tym schorzeniu zależna jest od wyników badań i zależnie od poziomu odpowiednich substancji w organizmie lekarz wskazuje produkty z jakich powinno się zrezygnować w żywieniu.

Dieta przy kamicy nerkowej

  • Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, w ilości od 3 do 3,5 litra na dobę, litr powinien być spożywany przed snem oraz w nocy,

W tym schorzeniu z diety wykluczane są produkty, w których składzie znajduje się duża ilość substancji z jakich zbudowany jest kamień nerkowy.

  1. Kamica fosforanowa – ograniczenia żywieniowe ukierunkowane są na produkty, w których składzie występuje wapń. Zaleca się więc rezygnację ze spożywania jogurty, mleko, sery i inne. Wskazane jest natomiast spożywanie mięsa, kasz, ryb oraz makaronów.
  2. Kamica moczanowa – konieczna jest rezygnacja z produktów smażonych, duszonych oraz pieczonych. Unikać należy również mięsnych galaret, sosów i wywarów mięsnych. Absolutny zakaz dotyczy spożywania alkoholu, herbaty, kawy a także czekolady. Osoby cierpiące na tę odmianę kamicy nerkowej powinny również unikać spożywania: serów żółtych oraz topionych o dużej zawartości tłuszczu, białego sera o dużej zawartości tłuszczu, mleka sojowego, podrobów, roślin strączkowych, grzybów, drożdży, płatków owsianych, otrębów pszennych oraz tłustych ryb. Zaleca się natomiast spożywanie warzyw oraz owoców w dużych ilościach oraz potraw mlecznych.
  3. Kamica wapniowa – w tym rodzaju kamicy zalecane jest zminimalizowanie spożywania produktów zawierających w swoim składzie wapń. Konieczna jest również rezygnacja z soli kuchennej, gdyż powoduje ona zmniejszenie usuwania wapnia z organizmu wraz z moczem. W tej odmianie schorzenia wskazane jest unikanie następujących pokarmów: sardynki, śledzie żółtka jaj, mleko, kefir, mleko sojowe, otręby pszenne, kukurydza, suchy groch, soja, botwinka, kapusta, orzechy, kakao, rodzynki, suszone śliwki, suszone figi, lody, tłuste sery topione oraz żółte. Poza tym chorzy nie powinni spożywać wód pochodzących z wodociągów oraz mineralnych, które w swoim składzie zawierają sole wapnia.
  4. Kamica szczawianowa – podstawą diety jest ograniczenie spożywania szczawianów. Zaleca się natomiast spożywanie większych ilości produktów wapniowych takich jak mleko. Na liście produktów zakazanych znajdują się: fasola szparagowa, fasola sucha, soja, rabarbar, szczaw, marchew, szpinak, botwina, kapusta, herbata, kakao.

UWAGA!!!

Osoby chorujące na nerki powinny szczegółowo omówić swoją dietę z lekarzem. Zalecenia dietetyczne dostosowane zostaną do wyników badań.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.