Domowe sposoby na łuszczycę

Łuszczyca się schorzeniem skórnym, cechującym się różnorodnym stopniem nasilenia. Nie istnieje obecnie możliwość jej pełnego wyleczenia, jednak stosowanie rozmaitych terapii i sposobów leczenia objawowego pozwala na znaczące złagodzenie dokuczliwych symptomów i poprawienie komfortu życia osób chorych.

Jest to jednostka chorobowa, którą nie można się zarazić, nie jest zakaźna, jednak warto ją poznać i wiedzieć o niej możliwie jak najwięcej, gdyż zachorowanie może pojawić się u każdego z nas. Silnie widoczne objawy łuszczycy wywołuje jeszcze jeden problem u chorych. Mianowicie, są oni w pewien sposób stygmatyzowani. Większość ludzi bowiem nie wiedząc czym są zmiany skórne u osoby, którą widzą, boi się zarażenia. Podłoże psychiczne tej choroby jest więc jednym z ważniejszych przyczyn podejmowanego objawowego leczenia zmian.

Oczywiście łuszczyca wymaga profesjonalnego leczenia przez specjalistę dermatologa, jednak warto mieć na uwadze również domowe sposoby, które mogą przynieść złagodzenie problemu. Przed zastosowaniem każdego z nich należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż stosowanie niektórych substancji może nieść za sobą nieprzyjemne skutki uboczne jeśli połączymy je z wykorzystywanym w danym czasie leczeniem konwencjonalnym.

Pośród domowych metod na łuszczycę wyróżniamy:

  • Papka z zielonej herbaty – kilka łyżek zielonej herbaty liściastej zalewamy wodą, zaparzamy, a gdy przestygnie należy przecedzić i nakładać na zmiany na skórze, zmyć ze skóry najlepiej po upływie kilku godzin. Można zabezpieczyć gazą i cienkim bandażem, aby nie spadało jak zacznie schnąć i jednocześnie nieco dłużej utrzymało wilgotność.
  • Drożdże – pół paczki drożdży mieszamy z sokiem z cytryny, dodajemy oliwę z oliwek do momentu aż konsystencja będzie tłusta, po dokładnym wymieszaniu należy nałożyć na skórę i owinąć folią spożywczą aby mikstura nie spadała. Najlepiej pozostawić ją na ciele przez kilka godzin a następnie zmyć.
  • Liście brzozy – zrywamy, suszymy, dodajemy do nich słomę i tak przygotowaną mieszankę dodajemy do kąpieli. Zdaniem naszych babć ma ona świetny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Pomaga walczyć z jej suchością i wszelkimi pojawiającymi się w jej obrębie zmianami. Nie zaszkodzi, a może przynieść dużą ulgę.
  • Napar z olszy czarnej – kupimy odpowiedni susz w sklepie zielarskim, można go pić małymi łyczkami po zaparzeniu bądź nasączać gazę i przykładać na miejsca zmienione chorobowo. Jej zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie skóry i poprawienie jej wyglądu. Warto stosować regularnie, przez dłuższy czas.
  • Ocet winny – pomaga utrzymywać właściwe pH skóry. Nasączamy nim gazy i smarujemy zmienione chorobowo miejsca na skórze. Będzie ona mniej przesuszona, bo w lokalizacjach zmienionych chorobowo przez łuszczycę jest niezwykle istotne, gdyż zbyt niski poziom nawilżenia prowadzi do uszkodzeń i bólu.
  • Liście kapusty – oddzielamy pojedyncze liście, dokładnie myjemy, następnie należy je rozwałkować, przykładamy na skórę jeden obok drugiego i owijamy bandażem. Pozostawiamy najlepiej na kilka godzin. Liście tego niepozornego i powszechnego w naszym kraju warzywa wykorzystywane są w różnych dolegliwościach. Zgodnie z podaniami przekazywanymi przez nasze babcie sprawdzą się również w walce ze zmianami łuszczycowymi na skórze.
  • Aloes – zaleca się smarowanie zmian skórnych jego miąższem po wyjściu spod prysznica. Nie spłukujemy pozostawiamy na skórze. Ma działanie przeciwzapalne, ale również silnie nawilża skórę i poprawia jej ogólny wygląd.
  • Słońce – u większości osób z łuszczycą zmiany mają mniejszy stopień nasilenia w porze letniej. Wynika to głównie z faktu iż oddziaływania promieniowania UV pozwala na zregenerowanie się skóry i zmniejszenia ich intensywności. Niekiedy również w szpitalach stosowana jest fototerapia, którą można porównać do wielkiego solarium. Latem warto więc ubrać krótki rękawek i krótkie spodenki w słoneczny dzień i iść na spacer, oczywiście nie w okolicach południa, gdy słońce grzeje najmocniej i jest szkodliwe, ale jego umiarkowana ilość będzie bardzo wskazana dla osób z łuszczycą.
  • Paznokcie – wymagają szczególnej troski w przypadku łuszczycy, gdyż w ich obrębie mogą pojawiać się różne objawy chorobowe. Warto przeprowadzać w ich obrębie, jak i całych dłoni maseczki nawilżające i używać regularnie kremu. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym można je również smarować maścią z witaminą E.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.