Choroba Hashimoto: objawy i leczenie

Zapalenie tarczycy Hashimoto (wole limfocytarne, przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, choroba Hashimoto, łac. thyroiditis Hashimoto, thyroiditis lymphocytica chronica, ang. Hashimoto’s thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis ) jest najczęstszą odmianą zapalenia tarczycy oraz najpowszechniejszą przyczyną pierwotnej niedoczynności tarczycy. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne i bardzo często występuje jednocześnie z innymi chorobami autoimmunologicznymi.
Choroba Hashimoto pojawia się przede wszystkim u kobiet w średnim wieku, może jednak wystąpić także u młodszych kobiet. Im wcześniej zauważone zostaną niepokojące objawy i zdiagnozowana choroba tym skuteczniej można kontrolować schorzenie.
Czynniki ryzyka
- częściej chorują kobiety niż mężczyźni,
- ryzyko jest wyższe u osób chorujących na cukrzycę typu I,
- występowanie chorób tarczycy w rodzinie,
- przemęczenie,
- długotrwały stres,
- skłonność do infekcji,
- problemy natury psychicznej.
Objawy choroby Hashimoto
- symptomy są zwykle mało czytelne,
- może wystąpić „ucisk gardła” lub uczucie pełności gardła,
- senność,
- wahania nastrojów,
- suchość oraz szorstkość skóry,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- obfite krwawienia miesiączkowe,
- bóle stawów i mięśni,
- zaparcia,
- przybieranie na wadze pomimo zwykłego apetytu.
Diagnostyka
Jeśli podejrzewamy u siebie chorobę tarczycy konieczna będzie wizyta u specjalisty endokrynologa ( specjalizuje się w chorobach związanych z gruczołami i hormonami ).
- choroba Hashimoto może zostać stwierdzona przez lekarza na podstawie palpacyjnego badania,
w celu upewnienia się w diagnozie wykonuje się dodatkowe badania:
- TSH – określenie poziomu tyreotropiny czyli hormonu przysadki mózgowej, który odpowiada za właściwe kierowanie funkcjami gruczołu tarczowego,
W przypadku gdy poziom TSH jest zbyt wysoki może być świadectwem niedoczynności tarczycy.
Jeśli natomiast podwyższone TSH występuje z właściwym lub obniżonym poziomem hormonów tarczycy oraz przez pacjenta nie są przyjmowane żadne leki mogące wywołać niedoczynność i nie przebył on operacji tarczycy ani nie była ona leczona jodem radioaktywnym, oznacza to że jest on chory na niedoczynność tarczycy.
- w celu uzyskania absolutnej pewności i dobrania leczenia specjaliści kierują na kolejne badania, które dają możliwość sprawdzenia obecności przeciwciał gruczołu tarczowego.
Leczenie choroby Hashimoto
W przypadku chorób tarczycy konieczne jest zachowanie czujności. Zaleca się wykonywanie badań krwi polegających na oznaczeniu TSH już od 20 roku życia i powtarzanie ich co najmniej raz na kilka lat. Obowiązkowe jest także dla kobiet w ciąży.
W przypadku gdy stwierdzona zostaje niedoczynność tarczycy zaleca się przyjmowanie leków stanowiących substytut tyroksyny, w celu wyrównania poziomu hormonów.