Wypadanie włosów (łysienie): przyczyny i leczenie (w tym przeszczep włosów)

Łysienie jest dość powszechną przypadłością. Boryka się z nią wielu ludzi na świcie niezależnie od płci czy wieku. Przyjęło się, że problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn i wynika z naturalnej kolei rzeczy w procesie starzenia się organizmu.

Nie musi jednak tak być – nadmierna utrata włosów może pojawić się nawet u osoby stosunkowo młodej, nawet u kobiety. Przyczyn wypadania włosów jest całe mnóstwo i wszystko uzależnione jest od typu łysienia, których wyróżniamy kila.

Jak ustalić przyczynę i rozpocząć skuteczne leczenie?

Jeśli na szczotce lub podczas kąpieli zauważymy nadmierną ilość włosów – taką, która nas zaniepokoi należy udać się po lekarza dermatologa. Specjalista z całą pewnością określi z jakim rodzajem łysienia się borykamy i zaproponuje wdrożenie najlepszej, najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej terapii.

Psychika pacjenta

Z cała pewnością nadmierna utrata włosów może powodować spory dyskomfort, zaniżać poczucie własnej wartości. Szczególnie narażone na takie odczucia są kobiety oraz mężczyźni, którzy silnie dbają o wygląd własnej czupryny. Dlatego nie warto czekać z wizytą u lekarza i rozpoczęciem terapii. Przyczyna łysienia może być prozaiczna i jej wyeliminowanie pozwoli na odzyskanie pięknej gęstej fryzury i cieszenie się nią przez wiele lat. Jeśli dotknęło nas silne łysienie i podupadło na tym nasze zdrowie psychiczne warto skorzystać z pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Odpowiednia terapia pomoże nam znów zaakceptować siebie i normalnie żyć.

Typy łysienia

Rozróżniamy cały szereg rodzajów łysienia. Każdy z nich może mieć inny przebieg przyczynowy. Oto lista znanych obecnie odmian łysienia:

  1. Łysienie pospolite
  2. Łysienie plackowate
  3. Łysienie androgenowe
  4. Łysienie poporodowe
  5. Łysienie okresowe
  6. Łysienie całkowite
  7. Łysienie bliznowaciejące
  8. Trichotillomania
  9. Łysienie telogenowe
  10. Łysienie anangenowe
  11. Łysienie dyfuzyjne
  12. Łysienie plackowate rzekome
  13. Łysienie u dzieci
  14. Łysienie męskie
  15. Łysienie neurotyczne
  16. Łysienie dziedziczne
  17. Łysienie rozlane
  18. Łysienie wężykowate
  19. Łysienie dynamiczne
  20. Łysienie starcze
  21. Łysienie w przebiegu chemioterapii
  22. Łysienie wywołane przez niewłaściwą pielęgnację lub metale ciężkie

Ogólne przyczyny

Ustalenie dokładnej przyczyny wypadania włosów, a co za tym idzie rozpoczęcie skutecznego leczenia uzależnione jest przede wszystkim od rozpoznania rodzaju łysienia. Dokonuje tego lekarz dermatolog. Można jednak wymienić szereg podstawowych przyczyn utraty włosów, a oto one:

  • Reakcja organizmu na przyjmowane w obecnym czasie leki,
  • Objaw choroby, która w danym czasie przebiega w organizmie,
  • Czynniki genetyczne – tendencja do wypadania włosów może być dziedziczona,
  • Wpływ promieniowania jonizującego,
  • Schorzenia dotykające układu dokrewnego,
  • Zatrucie metalami ciężkimi,
  • Silne czynniki stresogenne,
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Choroby o ostrym przebiegu z mocno podwyższoną temperaturą ciała,
  • Niedobory żywieniowe,
  • Zmiany na tle hormonalnym,
  • Choroby chroniczne,
  • Silne obciążanie włosów w wyniku stosowania zbyt długotrwałych i nazbyt intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych,
  • Rażące zaniedbania higieniczne,
  • Łupież – jego częste występowanie, może zwiększać skłonność do nadmiernego wypadania włosów,
  • Stałe korzystanie z gumek i spinek do włosów i ich mocne zaciskanie przy ich pomocy może osłabiać włosy i powodować ich nadmierną utratę.

Wypadanie włosów u dzieci

Zaobserwowanie wypadania włosów u dziecka wiąże się z pojawieniem się u rodziców uczucia niepokoju. Oczywiście nie każdy przypadek jest alarmujący. Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku warto udać się do pediatry i wykonać maluchowi badanie krwi. Lekarz z pewnością określi czy mamy się czym martwić.

Przyczyny wypadania włosów u dzieci

Przyczyny wypadania włosów u najmłodszych mogą być bardzo różne. Jednak niezależnie od naszych zmartwień nie powinniśmy przenosić naszego stresu z tym związanego na dziecko, gdyż w wyniku tego objaw może stać się jeszcze bardziej dokuczliwy.

  • Anemia – jeden z podstawowych powodów powstawania problemu łysienia u dzieci, jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem i ciężko jest nakłonić je do zjedzenia warzyw, owoców i innych niezbędnych w diecie produktów, koniecznie wykonaj badania krwi i sprawdź czy maluch nie ma anemii. Jeśli takie przypuszczenia się potwierdzą konieczne będzie wdrożenie leczenia.
  • Czynniki psychiczne – u dzieci często występuje trichotillomania czyli mimowolne wyrywanie włosów, np. w czasie snu.
  • Pasożyty układu pokarmowego.
  • Zakażenia grzybicze.
  • Zatrucia, m.in. metalami ciężkimi.

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów to w obecnym czasie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia. Osiągane rezultaty są niemal pewne. Sama idea takiego zabiegu powstała już w XIX wieku, jednak początkowo przeszczepiano płaty owłosionej skóry głowy. W późniejszym czasie zabieg ewoluował. W czasie jednej sesji możliwe było przeszczepianie coraz większej ilości włosów. Początkowo efekty bywały nienaturalne. Obecnie w czasie jednego zabiegu dokonuje się przeszczepu około 2000 unitów włosów. W całym procesie uczestniczy duży zespół, wykorzystywane są mikroskopy dzięki czemu istnieje możliwość wyodrębnienia pojedynczych mieszków włosowych.

Zabiegi przeszczepu włosów wykonuje się niezależnie od płci – zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Specjaliści pobierają włosy z okolic ciała, które nie są zagrożone łysieniem – co oznacza, że włosy w tych miejscach nie wypadają przez całe życie. Są to przede wszystkim boczna oraz tylna część skóry głowy. U niektórych pacjentów do zabiegu kwalifikuje się owłosienie pochodzące z innych części ciała, np. klatki piersiowej, nóg, łona owłosionej skóry twarzy czy pach. Włosy służące do przeszczepu zachowują swoje właściwości nawet po umieszczeniu ich w innej lokalizacji, dzięki czemu zabiegi te wyróżniają się tak wysoką skutecznością – ze względu na miejsce ich pobrania mamy pewność, że nie wypadną do końca życia. Zasada ta jest podstawową ideą leczenia poprzez przeszczepianie włosów.

Specjalista wykonujący przeszczep włosów ma możliwość doboru jego metody do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każda z możliwości jest równie skuteczna, więc określenie odpowiedniej ma na celu uzyskanie maksymalnie naturalnego efektu po jego zakończeniu.

W jakich przypadkach dokonuje się przeszczepów włosów?

  • Wystąpienie u pacjenta łysienia pourazowego,
  • Obecność blizn pooperacyjnych,
  • Łysienie androgenowe u kobiet,
  • Łysienie androgenowe u mężczyzn,
  • W celu uzupełnienia owłosienia rzęs, brwi czy też wąsów oraz brody u mężczyzn,
  • Łysienie wywołane leczeniem stanów zapalnych skóry głowy.

Leczenie łysienia

Problem łysienia bywa bardzo dokuczliwy. Jeśli jest ono wynikiem upływu czasu to nie poddaje się go leczeniu, gdyż jest to naturalna kolej rzeczy. Jeśli niepokoi nas nadmierny ubytek włosów najlepiej udać się do specjalisty. Lekarz może określić przyczynę wypadania włosów i określić najlepszą metodę leczenia. Łysienie jest problemem przede wszystkim kosmetycznym, dlatego bardzo często podejmujemy jego leczenie najróżniejszymi metodami. Na rynku istnieje wiele środków, które mają przeciwdziałać łysieniu, przynajmniej tak przekonują ich producenci, jednak ich skuteczność jest wątpliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem.

Istnieje szereg sposobów leczenie łysienia, jednak najczęściej dobór jego formy uzależniony jest od przyczyny powstania schorzenia.

Leczenie farmakologiczne

  • Kortykosteroidy – zalecane są najczęściej w leczeniu łysienia plackowatego, w tej terapii konieczna jest stała kontrola lekarza.
  • Środki i preparaty medyczne pochodzenia naturalnego – w ich składzie występują najczęściej takie substancje jak aloes, kwasy Omega -3 – jest to jednak najczęściej uzupełniająca forma leczenia.
  • W niektórych przypadkach wykorzystuje się również ditranol lub minoksydyl.

Zwalczanie stresu

Obecnie niezwykle dużą popularnością cieszy się teoria, że to nadmierna ilość stresu może być jednym z głównych czynników przyczynowych powodujących wypadanie włosów. Z tego właśnie powodu w leczeniu tego schorzenia zastosowanie znajdują sposoby zwalczania i minimalizowania stresu m.in. akupunktura, masaże czy medytacja.

Tabletki na wypadanie włosów

Dzisiejszy poziom wiedzy medycznej pozwolił na określenie niektórych przyczyn zdrowotnych, które powodują utratę włosów. Dzięki temu można było stworzyć nowoczesne „tabletki na włosy”, które umożliwiają zatrzymanie procesu ich utraty. Wśród farmaceutyków skutecznie działających na problem wypadania włosów wymienić należy:

  • Rogaine,
  • Propercia,
  • Ketokonazol.

Laser

Leczenie z zastosowaniem światła laserowego poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza porost włosów. Widoczne rezultaty zauważalne są po około rocznej kuracji, którą następnie należy podtrzymywać comiesięcznymi zabiegami. Koszt wykonania 10 zabiegów oscyluje w granicach 800zł.

Mezoterapia

Zabiegi polegają na miejscowym ostrzykiwaniu skóry odpowiednio / indywidualnie dobranymi substancjami. Jeśli wykorzystuje się je w celu leczenia łysienia, najczęściej preparaty są dostosowywane na podstawie mikroskopowego badania włosów, które pobierane są z 5 różnych miejsc na głowie pacjenta. Następnie specjalista stosując cieniutkie igły wprowadza substancję do mieszków włosowych, co powoduje pobudzenie ich do pracy i następnie wzrost włosów. Koszt jednego zabiegu waha się od 100 do 250 zł , zaś aby terapia była skuteczna konieczne jest wykonanie minimum 4-6 zabiegów.

Naświetlania

W gabinetach kosmetycznych stosuje się naświetlania światłem czerwonym oraz niskimi częstotliwościami podczerwieni. Pobudzają one włosy do wzrostu.

Bezinwazyjne uzupełnianie włosów

Zabieg innowacyjny oferowany w nielicznych miejscach. Dostępny dla osób z różnym stopniem nasilenia łysienia. Jeśli inne metody zawodzą warto zgłębić informacje o systemie Implant Micro Derme 2 Gen.

Grzebień laserowy

Wiązka lasera stymuluje skórę głowy, poprawia krążenie i poprawia funkcjonowanie mieszków włosowych. Powodując jednocześnie wzmocnienie włosów. Można stosować go samodzielnie w domu. Koszt zakupu nie jest najmniejszy jednak ten produkt zbiera coraz więcej pozytywnych opinii – również w Polsce, bo do niedawna można go było znaleźć jedynie za granicą. Polecam stosowanie masek wzmacniających włosy co najmniej raz na tydzień w czasie kuracji grzebieniem, gdyż zwiększa on absorpcję składników aktywnych w głąb skóry.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.