8 domowych sposobów na zgagę

Dbając o zdrowie na co dzień warto spróbować paru domowych sposobów na leczenie zgagi. Zmiana stylu życia i diety z pewnością pomoże w zmniejszeniu ilości występujących objawów oraz częstości ich występowania. Zgaga potrafi uprzykrzyć cały dzień i często próbujemy pozbyć się jej szklanką wody, jednak to pomaga jedynie w czasie picia. Większość z nas woli również unikać nadmiernego stosowania różnych leków, nawet jeśli uchodzą za bezpieczne. Jak więc radzić sobie ze zgagą i przeciwdziałać jej pojawianiu się.

1. Regularne odżywianie się

Zjadaj małe posiłki kilka razy dziennie o stałych porach. Lepiej jeść więcej mniejszych posiłków, niż niewiele wielkich. Zaleca się jedzenie pięć razy w ciągu dnia, co 2-3 godziny. Podstawowe i najbardziej obfite będą tu śniadanie, obiad oraz kolacja, a pozostałe dwa czyli drugie śniadanie i podwieczorek to niewielkie przekąski. Posiłki spożywaj powoli, uważnie przeżuwając każdy kęs. Nigdy nie powinno się jeść w biegu i na stojąco.

2. Nie używaj przypraw

Potrawy należy przygotowywać bez używania ostrych i palących przypraw. Można używać soli, bazylii, oregano, estragonu czy innych przypraw w niewielkiej ilości, które nie nadają daniom ostrego smaku. Warto również unikać wszelkich polepszaczy smaku. Sól nie należy do najzdrowszych przypraw, jeśli jednak ograniczymy jej ilość, to niewielkie ilości tak bardzo nam nie zaszkodzą. Najbardziej wskazane dla naszego zdrowia, jak również kłopotu zgagi będą zioła.

3. Zrezygnuj z używek

Alkohol można spożywać tylko w niewielkich ilościach. Całkowicie powinno się zrezygnować z palenia papierosów. Nie wskazana jest również mocna herbata oraz picie kawy. Wszystkie te używki mogą prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnej zgagi i jej utrzymywania się nawet przez cały dzień.

4. Przygotowanie przed jedzeniem

Przed większym posiłkiem wypij szklankę przegotowanej wody lub naparu z kwiatów lipy. W ten sposób żołądek wcześnie nieco „oszukany” zacznie pracować, zniwelujesz ilość kwasu żołądkowego, który zostanie rozrzedzony, dodatkowo zjesz mniej i unikniesz przejedzenia, które również może wywołać zgagę.

5. Podczas odczuwania objawów

W czasie odczuwania dolegliwości spróbuj wypijać wodę z 1-2 łyżeczkami sody oczyszczonej. Można również spróbować wypić przegotowaną wodę z dodatkiem łyżki miodu oraz octu jabłkowego. Te domowe sposoby powinny szybko ugasić palenie w przełyku.

6. Leki po jedzeniu

Po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku lub dużej ilości pokarmu warto sięgnąć po ziołowe preparaty usprawniające trawienie np. naparu z ziela dziurawca (Herba Hyperici). Można je znaleźć również w formie różnorodnych herbatek, które jeszcze lepiej wspomogą procesy trawienne. Tego rodzaju preparat warto mieć zawsze przy sobie, szczególnie w święta czy na większych uroczystościach, gdzie wiemy że będzie dużo jedzenia.

7. Produkty na noc

Przed snem warto wypijać szklankę ciepłej wody z nasionami lnu lub siemię lniane. W ten sposób nie kładziemy się z pustym żołądkiem, ani zapełnionym nadal trawionymi pokarmami. Ale najważniejsze jest to, że gdy leżymy łatwiej treść żołądka może przedostawać się do przełyku, drażnić go i wywoływać zgagę. Wypicie przykładowo siemienia lnianego spowoduje wytworzenie się rodzaju błonki ochronnej w naszym przełyku i będziemy się rano zdecydowanie lepiej czuć bez zgagi.

8. W trakcie dolegliwości spróbuj przegryzać przekąski

Nieustępującą zgagę można pokonać przegryzając orzechy włoskie, migdały, sucharki czy zjadając gotowanego ziemniaka. Czasem małe ilości takich przekąsek szybko przynoszą ulgę, jeśli więc cierpisz na ciągle nawracającą zgagę warto mieć je w zasięgu ręki.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.