Profesjonalne usuwanie kamienia i osadu nazębnego

Kamień nazębny to problem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Lekceważenie go może doprowadzić do rozwoju próchnicy oraz groźnych chorób przyzębia. Sprawdź, w jaki sposób przebiega usuwanie osadu i kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Co to jest osad nazębny?

Osad nazębny nazywany również płytką bakteryjną to miękki nalot, ściśle przylegający do powierzchni zębów, który zaczyna się tworzyć kilka godzin po ich ostatnim czyszczeniu. Osad pojawia się przede wszystkim na linii dziąseł oraz w przestrzeniach między zębowych. Początkowo zostaje on zasiedlony przez bakterie niepróchnicotwórcze, później także przez bakterie próchnicotwórcze, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla tkanek zęba.

Nieusuwany osad nazębny po kilku dniach ulega zwapnieniu. Twardniejąc, tworzy kamień nazębny, który jest o wiele trudniejszy do usunięcia.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Charakteryzuje się chropowatą powierzchnią oraz zróżnicowanym zabarwieniem – od biało-żółtego do nawet ciemno-brązowego. Nieusuwany przyczynia się m.in. do powstawania stanów zapalnych, krwawienia dziąseł, obnażenia szyjek zębowych, nadwrażliwości i rozchwiania zębów, a także halitozy (trwałego, nieprzyjemnego zapachu z ust).

Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też jego usunięcie możliwe jest wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

Jak wygląda usuwanie kamienia i osadu nazębnego u dentysty?

Zabieg profesjonalnego usuwania kamienia i osadu nazębnego składa się z kilku etapów. Oto one!

Skaling

Zabieg ten wykorzystuje specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki oraz strumień chłodzonej wody, które w prosty i szybki sposób rozbijają kamień nazębny naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Ze względów estetycznych i zdrowotnych, zabieg ten zaleca się przeprowadzać co pół roku.

Piaskowanie

To w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg polegający na usunięciu nagromadzonego osadu nazębnego oraz przebarwień z powierzchni zębów przy użyciu piaskarki stomatologicznej. Urządzenie generuje silny strumień wody pod ciśnieniem, do której dodawany jest specjalny piasek czyszczący. Zabieg piaskowania pozwala przywrócić zębom ich naturalny odcień oraz zdrowy blask.

Polerowanie

Polishing, czyli polerowanie zębów wykonuje się po każdym skalingu oraz piaskowaniu zębów. Dokładnie oczyszczona i wygładzona powierzchnia zębów staje się bardziej odporna na osadzanie się zanieczyszczeń oraz odkładanie płytki bakteryjnej.

Fluoryzacja

Inaczej lakierowanie zębów jest zabiegiem polegającym na pokryciu zębów specjalnym preparatem o wysokiej zawartości fluoru. Fluoryzacja zapobiega rozwojowi próchnicy, a dodatkowo także stymuluje proces remineralizacji odwapnień szkliwa.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.