Kiedy udać się do gastroenterologa?

Dolegliwości układu pokarmowego bywają naprawdę nieprzyjemne. Najczęściej trwają bardzo krótko i wtedy często je ignorujemy. Zazwyczaj słusznie, ponieważ zatrucia pokarmowe się zdarzają i szybko mijają. Czasami jednak dolegliwości mogą być oznaką bardziej poważnego schorzenia, wymagającego leczenia u gastroenterologa. Kiedy się do niego udać?

Czym zajmuje się gastroenterolog?

Gastroenterologia to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób układu pokarmowego. Obejmuje to nie tylko żołądek i jelita, lecz także przełyk, trzustkę, wątrobę i drogi żółciowe.

Gastrolog lub gastroenterolog może zajmować się leczeniem nie tylko bardziej poważnych schorzeń. Można się do niego udać także w przypadku powtarzających się niestrawności, refluksu i tym podobnych. To on kieruje na badania takiej jak kolonoskopia, gastroskopia czy RTV jamy brzusznej z kontrastem, w gabinecie często wykonywane jest także USG brzucha i badanie powłok brzusznych, czyli po prostu uciskowe.

Aby udać się do gastroenterologa na NFZ, konieczne jest dostarczenie skierowania od lekarza rodzinnego.

Z jakimi objawami udać się do gastroenterologa?

Ze względu na to, że każdy z nas czasami doświadcza bólów brzucha, wzdęć, zgagi czy mdłości, a także każdy z nas czasami przechodzi zatrucia pokarmowe, dolegliwości ze strony układu pokarmowego często są ignorowane. Jest jednak kilka sygnałów, po których pójście do gastrologa wydaje się oczywiste.

Oczywiście silny i często powtarzający się ból brzucha to jeden z pierwszych powodów. Bardzo często do specjalisty kieruje nas zaniepokojony lekarz rodzinny, dla którego objawy wskazują na nieswoiste zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego. Skierowanie otrzymasz także w przypadku nieprawidłowych wyników badań krwi – prób wątrobowych i badań na poziom enzymów trzustki.

Gorzej, jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie są wyraźne ani silne. Wtedy często nie zdajemy sobie z nich sprawy i bagatelizujemy je. Niestety, nawet z pozoru niegroźne objawy mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Sygnały, których nie można ignorować

Pojedyncze zatrucia, złe samopoczucie po przejedzeniu się czy ból brzucha z nerwów są normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju. Jest jednak kilka sygnałów, których nie można ignorować i z którymi warto zgłosić się do gastroenterologa, zwłaszcza jeśli trwają przez dłuższy czas:

  • Powtarzające się bóle żołądka, zwłaszcza krótko po jedzeniu;
  • Wzdęcia i gazy;
  • Ciągle powtarzająca się zgaga i pieczenie w przełyku, zwłaszcza jeśli wyeliminujesz produkty, które mogą tak działać;
  • Zaparcia lub biegunki, zwłaszcza jeśli występują naprzemiennie i towarzyszy im ból brzucha;
  • Ból brzucha przed i w trakcie wypróżniania;
  • Ból w okolicach wątroby, zwłaszcza uczucie kłucia;
  • Ciągłe uczucie pełności, zwłaszcza połączone z utratą apetytu;
  • Spadek wagi mimo braku zmian w sposobie żywienia;
  • Częste odbijanie;
  • Utrata apetytu;
  • Często powtarzające się mdłości, bez względu na skład wcześniejszego posiłku.

Te objawy nie muszą oznaczać, że problem jest poważny. Warto to jednak sprawdzić, a gastroenterolog zleci wszystkie potrzebne badania, będziesz mieć więc pewność, że nie dzieje się nic złego.

Lekarz może też przepisać preparaty wspomagające odbudowę jelit jak np. Intesta http://www.intesta.pl/.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.