Wysoka gorączka u dziecka – co robić?
Co zrobić, jeśli dziecko ma wysoką gorączkę? Jak radzić sobie z takimi stanami? Zapraszamy do naszego poradnika!
Gorączka u dziecka – co może oznaczać?
Gorączka u dziecka zawsze jest powodem to zmartwień i niepokoju. Z drugiej strony ma ona również swoje dobre strony, gdyż gorączka sama w sobie świadczy o walce organizmu z infekcją. W niektórych sytuacjach zalecane jest jednak zbijanie temperatury, bo zbyt wysoka gorączka może być nawet niebezpieczna. Warto przypomnieć, że gorączkujące dziecko jest osłabione, poci się, a nawet może mieć dreszcze.
W zależności od wieku dziecka różnie ocenia się, czy gorączka jest na tyle wysoka, aby podać leki przeciwgorączkowe. Niemowlęta nie mają dojrzałego ośrodka termoregulacji ciała, dlatego też ich temperatura może wahać się od 36,6 do nawet 37,5°C. Wtedy to za gorączkę uznaje się temperaturę przekraczającą 38°C. U starszych dzieci natomiast gorączkę klasyfikuje się w następujących granicach:
- stan podgorączkowy: 37-38,0°C,
- umiarkowana gorączka: 38-38,5°C,
- wysoka gorączka: powyżej 38,5°C,
- stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej: powyżej 40°C.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
Metoda na zbicie gorączki pośrednio zależy od tego, jak wysoka jest gorączka w danym momencie. Jeśli Twoje dziecko ma stan podgorączkowy, swobodnie możesz stosować domowe sposoby lub jeden z łagodnych leków przeciwgorączkowych. Jeżeli natomiast temperatura jest wyższa, konieczne będzie podanie leków na bazie ibuprofenu lub paracetamolu, takich jak Pedicetamol dla dzieci. Preparat ten ma najwyższe stężenie paracetamolu dla dzieci, a do tego jest w pełni bezpieczny dla maluchów. Jeżeli temperatura zbliża się do 40°C, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Najczęściej stosowane domowe sposoby na gorączkę to:
- zimne okłady – może zamoczyć ręczniki w zimnej wodzie i położyć je na czoło, kark i łydki, pamiętaj o zmianie okładów co około kwadrans,
- kąpiel w wodzie chłodniejszej o nie więcej niż 2 stopnie od temperatury ciała. Bardzo ważne jest przestrzeganie tej zasady, aby woda nie była zbyt zimna,
- gorące mleko z miodem i czosnkiem – miód i czosnek wykazują działanie przeciwbakteryjne, a do tego wspierają pracę układu odpornościowego. Gorące mleko natomiast wpływa na produkcję śluzu w drogach oddechowych, co dodatkowo niweluje objawy przeziębienia,
- napary ziołowe – można stosować różnorodne zioła, takie jak czarny bez, malina, lipa czy jeżyna. Warto dodać, że ich dodatkowym atutem jest przyjemny smak. Po wypiciu naparu dziecko powinno leżeć w łóżku.
Co robić przy wysokiej gorączce?
Jeśli temperatura jest naprawdę wysoka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomocne mogą być też inne sposoby (oczywiście nie są one zamiennikiem pomocy lekarza!), które mogą wesprzeć Cię w walce z gorączką u malca. Przede wszystkim dziecko należy dobrze otulić, a jeśli gorączka przestanie wzrastać, dopilnuj, aby Twoja pociecha się nie przegrzała. Jeśli dziecko się spoci i będzie mokre, jak najszybciej je przebierz. Pamiętaj również, że chore dzieci raczej nie mają apetytu – nie karm więc na siłę, zamiast tego dopilnuj, aby spożywało dużo płynów.
Informacja o produkcie PEDICETAMOL®
Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC. Data ostatniej aktualizacji ChPL: czerwiec 2019.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.