Egzema

Egzema to ogólny termin jaki przyjęty został dla różnego typu zapaleń pojawiających się na skórze. Inną nazwą tego typu schorzeń jest wyprysk. Choroba może mieć wiele różnych postaci i pojawiać się u osób w każdym wieku, jednakże zdecydowanie najczęściej występuje u niemowląt. Egzema jest zwykle schorzeniem dziedzicznym. Szacunkowe dane wskazują na występowanie wyprysku u około 20% dzieci i 1-2% dorosłych. Najczęstszą odmianą egzemy jest atopowe zapalenie skóry.

Wyprysk na rękach

Charakterystyczny wyprysk na rękach

PRZYCZYNY:

Mimo dużego rozwoju nauk medycznych lekarze wciąż nie są w stanie stwierdzić jednoznacznej przyczyny pojawiania się egzemy. Do powodów jej występowania zalicza się:

 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego,
 • skłonność do alergii,
 • uczulenie na metale, produkty kosmetyczne czy żywnościowe,
 • zmiany temperatury,
 • wilgotność,
 • stres psychologiczny,
 • jedzenie niektórych pokarmów, jak np. produkty mleczne lub cytrusy.

OBJAWY EGZEMY:

 • suchość skóry,
 • zaczerwienienie skóry przypominające poparzenie,
 • świąd,
 • pęcherze, które w trakcie pękania powodują łuszczenie się skóry

Objawy choroby mogą wyglądać zupełnie inaczej u dwóch różnych osób. Najczęstszymi lokalizacjami wyprysku na ciele są : twarz, szyja, wewnętrzne strony łokci i kolan oraz na kostki.

DIAGNOZA:

Gdy mamy do czynienia z chorobą o podłożu alergicznym diagnoza zwykle opiera się na skrupulatnym wywiadzie lekarskim z pacjentem. Lekarz musi dowiedzieć się czy podobne schorzenia pojawiały się do tej pory w rodzinie, o okoliczności w jakich pojawiły się zmiany oraz jak bardzo były i są intensywne. Wiedza jaką uzyska od nas lekarz pozwala na skierowanie na dalsze dokładniejsze badania.

Przy chorobach alergicznych wykonuje się zazwyczaj testy które pomagają stwierdzić alergen będący przyczyną problemów. Uczulenie potwierdzane jest za pomocą testów skórnych oraz serologicznych. Oprócz tego stosuje się testy ekspozycyjne, które dają możliwość stwierdzenia, że dane substancje powodują zmiany w konkretnych narządach.

LECZENIE:

Po wyleczeniu egzema nie pozostawia żadnych widocznych śladów ani blizn. Jednakże jej leczenie nie jest proste.

W przypadku atopowego zapalenie skóry nie mówi się raczej o wyleczeniu a, o zaleczeniu. Postępowanie ma na celu złagodzenie objawów.

W leczeniu często stosowane są maści z zawartością kortyzonu oraz leki antyhistaminowe. Ich podawanie ma na celu opóźnienie i osłabienie reakcji alergicznej.

Inną metodę terapeutyczną stanowi odczulanie, w trakcie którego pacjent przyjmuje stopniowo coraz większe dawki konkretnego alergenu. Jeśli potrafimy wskazać uczulający składnik to niezwykle ważną kwestię stanowi maksymalne zmniejszenie z nim kontaktu lub jego całkowite wyeliminowanie z naszego otoczenia.

CIEKAWOSTKI:

 1. Aby utrzymać chorą skórę w jak najlepszej kondycji należy:
 • chronić ją przed kontaktem z drażniącymi powierzchniami, gwałtownymi zmianami temperatury oraz wilgotności powietrza,
 • maksymalnie ograniczyć kontakt ze zwierzętami,
 • ubrania powinny być luźne, bawełniane i wypłukane w bezzapachowym płynie.
 1. skóra wymaga szczególnej troski zimą. Noszenie rękawiczek ( dwuwarstwowych, bawełnianych przy skórze ) powinno być wręcz obowiązkowe. Zaleca się także zwiększoną dbałość o nawilżenie skóry, polecane są kremy na bazie oleju a także takie z filtrami UV. W pomieszczeniach powinno się stosować nawilżacze powietrza.
 2. aby ograniczyć dolegliwości związane z egzemą oraz zmniejszyć ilość infekcji powinno się unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych, pokarmów zawierających konserwanty oraz pikantnych i smażonych.
 3. pomocne może być wypijanie przez pięć kolejnych dni po jednej szklance sfermentowanych drożdży.
 4. w miejscach bardzo zaognionych można przykładać dwa razy na dzień okład z nalewki propolisowej ( wcześniej należy się upewnić że nie powoduje ona pogorszenia lub alergii ),
 5. w miejscach najmocniej zaognionych z występującymi nadżerkami można przykładać przypieczoną cebulę.
 6. pomimo stosowania domowych sposobów, które mogą przynosić ulgę należy skonsultować swoje zmiany skórne z lekarzem dermatologiem.
Ten artykuł znajduje się w kategori Skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *